صادرات آهن اسفنجی 279 درصد رشد کرد

به گزارش باتسک، طی هفت ماهه امسال بالغ بر 8.5 میلیون صادرات فولادی از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی صادر شده است. این در حالی است که علیرغم صفر شدن واردات آهن اسفنجی، بیشترین مقدار صادرات فولادی ها در هفت ماهه 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته مربوط به آهن اسفنجی معادل 279 درصد (افزایش صادرات) است.

صادرات آهن اسفنجی 279 درصد رشد کرد

بر اساس آماری که از طریق انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا، قرار گرفته است، از ابتدای سال جاری تا سرانجام مهرماه چهار میلیون و 57 هزار تن انواع شمش فولادی (شامل اسلب، بلوم و بیلت) صادر شده است که به نسبت سه میلیون و 191 هزار تن صادر شده در نیمه ابتدایی سال 1399 افزایش 27 درصدی داشته است.

کل مقاطع طویل فولادی صادر شده در هفت ماه سال جاری به یک میلیون و 486 هزار تن رسیده که نسبت به یک میلیون و 33 هزار تن صادر شده در مدت مشابه سال گذشته، 44 درصد رشد داشته است. همچنین اندازه صادرات کل مقاطع تخت فولادی در مدت مذکور سال جاری برابر 369 هزار تن است که در مقایسه با 312 هزار تن صادر شده در هفت ماهه ابتدایی سال گذشته، 18 درصد بیشتر شده است.

همچنین از ابتدای سال جاری تا سرانجام مهرماه، یک میلیون و 855 هزار تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، انواع ورق، نبشی و غیره) صادر شد. این آمار در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و 345 هزار تن ثبت شده است و بر این اساس سال جاری اندازه صادرات آن 38 درصد افزایش داشته است.

بیشترین درصد افزایش نیز متعلق به آهن اسفنجی است که با رشد 179 درصدی صادرات در هفت ماهه 1400 به نسبت مدت مشابه سال گذشته به 698 هزار تن رسیده است. از ابتدای فروردین تا سرانجام مهرماه 1399، اندازه صادرات آهن اسفنجی ایران به 200 هزار تن هم نرسید (در هفت ماهه ابتدایی 1399 حدود 184 هزار تن آهن اسفنجی صادر شده بود).

محصولات فولادی بیشترین اندازه واردات به ایران را دارد

همچنین درمجموع هفت ماهه سال 1400 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، اندازه واردات به کشور در مقاطع طویل فولادی 17 درصد و شمش فولاد 25 درصد افزایش واردات داشته اند. این در حالی است که واردات مقاطع تخت فولادی سه درصد و محصولات فولادی یک درصد کمتر شده و کشور همچنان از واردت آهن اسفنجی بی نیاز است.

بیشترین اندازه واردات فولادی طی هفت ماهه سال جاری محصولات فولادی معادل 479 هزار تن بوده است که البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته (482 هزار تن) یک درصد کاهش را تجربه کرده است.

پس از آن اندازه واردات مقاطع تخت فولادی نیز در هفت ماهه سال جاری معادل 425 هزار تن ثبت شده است که از اندازه واردات آن در مدت مشابه سال گذشته، سه درصد کمتر است. درمجموع هفت ماهه سال گذشته 436 هزار تن مقاطع تخت فولادی صادر شده است.

از ابتدای سال جاری تا سرانجام مهرماه مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده نسبت به همین مدت در سال گذشته 17 درصد افزایش یافته و از 46 هزار تن به 54 هزار تن رسیده است.

طبق آمار، واردات شمش فولادی (فولاد میانی شامل اسلب، بیلت و بوم) بیشترین کاهش صادرات را در این گزارش به خود اختصاص داده است. در مدت مذکور سال جاری 3000 تن شمش فولادی (فولاد میانی) به کشور وارد شده است که نسبت به اندازه واردات آن در مدت مشابه سال گذشته، 1000 تن کمتر است و 25 درصد کاهش واردات را ثبت کرده است.

همان طور که اشاره شد، کشور از واردات آهن اسفنجی بی نیاز است و همچنان واردات این محصول معدنی صفر است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2506

به "صادرات آهن اسفنجی 279 درصد رشد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات آهن اسفنجی 279 درصد رشد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید