شبکه سحر نوروز را در شبه قاره هند جشن می گیرد

به گزارش باتسک، کانال اردوی شبکه جهانی سحر، در نوروز سال جاری نیز، همچون سال های گذشته، برنامه هایی شاد و متنوع برای اردو زبانان تدارک دیده است .

شبکه سحر نوروز را در شبه قاره هند جشن می گیرد

به گزارش گروه فرهنگی باتسک، کانال اردوی شبکه دنیای سحر، در نوروز سال جاری نیز، همچون سال های گذشته، برنامه هایی شاد و متنوع برای اردو زبانان تدارک دیده است تا آیین کهن نوروز ایرانی را در گستره تمدن عظیم پارسی پاس بدارد.

به این منظور ویژه برنامه نوروز به تهیه کنندگی عاطفه خالدی در 7 قسمت 45 دقیقه ای فراوری شده است که با دعوت از میهمانانی با تخصصی های مرتبط به معرفی آیین های قدیمی ایرانیان در ایام نوروز می پردازد.

ناصر موحد فر، دایر کننده موسسه فرهنگی شاهنامه به نام فردوسی که با هدف تربیت بچه ها و آشنایی آنان با اشعار شاهنامه تاسیس شده است، در مورد شاهنامه و شاهنامه خوانی خواهد گفت.

بهناز مهدی خواه، میهمان دیگر برنامه نیز به عنوان اولین زنی که 18 سال به کار خیمه شب بازی و تدریس آن در کشور هند و پاکستان و ایران پرداخته است، از اشتراکات فرهنگی این کشور ها در آیین های سنتی خواهد گفت.

امین موذن زاده، هنرمند و نقاش پارچه های سنتی هم درباره نقاشی بروی ترمه و پارچه های اصیل ایرانی شرح خواهد داد.

دکتر مهدی رضوان فر، پژوهشگر در حوزه نوروز و دکتر آتوسا مومنی، کارشناس میراث فرهنگی، از دیگر میهمانان برنامه نوروز هستند که ثبت نوروز به عنوان میراث فرهنگی ناملموس در دنیا را بازگو خواهند کرد.

دکتر اسدالله موذنی گودرزی، پژوهشگر نیز از اشتراکات فرهنگی ایران و شبه قاره با موضوع نوروز، اطلاعاتی به بینندگان خواهد داد.

میهمانانی دیگر از اعضای یونسکو نیز به برنامه دعوت خواهند شد که در مورد آیین های ثبت شده ایرانی در زمینه خیمه شب بازی، نوروزخوانی و نیز آیین های قدیمی دیگر سخن خواهند راند.

علی کاشی، دیگر نقاش هنرمندی است که در هر قسمت از برنامه، یک سین از هفت سین نمادین با نام های سین سخاوت، سین سادگی، سین سلامتی و سین (شبکه) سحر و ...... را بر روی بوم، نقاشی و تقدیم بینندگان خواهد نمود.

برنامه نوروز به تهیه کنندگی عاطفه خالدی و اجرای ربابه منصوری، از 1 الی 7 فروردین، هر روز ساعت 18:00 به وقت تهران به مدت 45 دقیقه، از کانال اردوی شبکه دنیای سحر، پخش خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1404

به "شبکه سحر نوروز را در شبه قاره هند جشن می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه سحر نوروز را در شبه قاره هند جشن می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید