سرای معمارزاده سبزوار به مکانی برای مشاغل صنایع دستی تبدیل شد

به گزارش باتسک، شواری فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با اختصاص سرای معمارزاده سبزوار به حرف و مشاغل صنایع‌دستی موافقت کرد.

سرای معمارزاده سبزوار به مکانی برای مشاغل صنایع دستی تبدیل شد

به‌گزارش باتسک به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی این اداره کل، امروز چهارشنبه 17 مرداد، با اشاره به جلسه شورای فنی این اداره کل در اواخر تیرماه گفت: در محدوده بازار قدیمی سبزوار 16 سرا وجود داشته که سرای معمارزاده یکی از این 16 سرای بازار قدیم سبزوار است.

او به برنامه های مشترک وزارت راه و شهرسازی و شهرداری و همکاری میراث فرهنگی برای بازآفرینی محلات اشاره کرد و گفت: این سرا توسط شهرداری تملک شده و طرح بازآفرینی آن توسط اداره کل راه و شهرسازی استان در دست تهیه می باشد و در جلسه شورای فنی مهندسین مشاور شمسه یزد، طرحی را برای احیای این اثر تاریخی ارائه کرد که مرحله اول آن مورد موافقت قرار گرفت.

اکبری با اشاره به بافت اجتماعی محله گلستان سبزوار گفت: مشاور می تواند ارتباط این افراد را با جامعه هدف برقرار و نقش تسهیلگر را در ایجاد سرای حرف و مشاغل سنتی و صنایع دستی با استفاده از ظرفیت های مردمی محله گلستان داشته باشد.

رجبعلی لباف خانیکی، باستان شناس وعضو شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این باره گفت: در طرح احیای سرای معمارزاده میراث ناملموس و ارزش های اجتماعی نیز باید مد نظر قرار گیرد.

او با بیان این که باید به لایه های زیرین نیز توجه کنیم چون این سرا در بافت تاریخی سبزوار قرار گرفته است، یادآورشد: چون سبزوار و جاجرم تنها شهرهایی هستند که بر روی سایت باستانی ساخته شده اند، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد.

منبع: chtn.ir
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 368

به "سرای معمارزاده سبزوار به مکانی برای مشاغل صنایع دستی تبدیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرای معمارزاده سبزوار به مکانی برای مشاغل صنایع دستی تبدیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید