دستیابی محققان کشور به دانش فنی فراوری آزمایشگاهی پلیمرهای 3 و 4 تایی

به گزارش باتسک، پلیمرهای 3 تایی و 4تایی محلول در آب ترکیباتی کاملا وارداتی هستند، محققان در کشور با اجرای طرحی موفق به دستیابی به دانش فنی فراوری آزمایشگاهی این پلیمرها جهت افزودن به بتن های ویژه شدند.

دستیابی محققان کشور به دانش فنی فراوری آزمایشگاهی پلیمرهای 3 و 4 تایی

به گزارش باتسک، در این پروژه کاربردی که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری توسط محققان در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران انجام شد، پلیمریزاسیون رادیکال آزاد مونومرهای آکریلیک اسید، متاکریلیک اسید، وینیل سولفونیک اسید، مالئیک انیدرید و نیز ماکرومونومرهای بر پایه پلی اتیلن گلایکول ها با نسبت های مختلف انجام گردیده است. واکنش ها به دو صورت توده ای و محلول در آب انجام می گردد و دمای واکنش حدود 80-60 درجه سانتیگراد است. محصولات شامل انواع پلیمرهای 3 تایی و 4 تایی با وزن مولکولی و سایز شاخه ها مناسب است.

تغییر عاملیت های موجود در زنجیر اصلی پلیمرهای سنتز گردیده روی کارآیی آن بعنوان ابرروان کننده بتن اثر دارد. با افزودن این ترکیبات به بتن حاوی اجزای فعال سیمان، میکروسیلیس پرکننده ها و... مقدار مقاومت فشاری بتن و فشردگی آن افزایش می یابد. علاوه بر آن موجب کاهش نسبت آب به سیمان، افزایش سیالیت بتن و نیز سهولت اجرای بتن می گردد. این آنالیز ها با روش های معمولی و دستگاهی مانند تست Slump، SEM، XRD و FTIR قابل انجام است. دستیابی به دانش فنی سنتز آزمایشگاهی پلیمرهای 3تایی و 4تایی محلول در آب و فرمولاسیون ابرروان کننده جهت افزودنی بتن های ویژه از اهداف این طرح است. درباره ضرورت و اهمیت طرح نیز باید گفت، این ترکیبات کاملا وارداتی هستند و در شرکت های شیمی ساختمان و بتن سازها مصرف می گردد. بنابراین اجرای این طرح در جهت شناخت بیشتر ارتباط ساختار بهینه این ترکیبات با خواص نهایی بتن های ویژه است. علاوه بر این، دانش فنی سنتز این ترکیبات نیز در جهت شناخت و سنتز مشابه های خارجی موجود در بازار ایران است. زمینه های استفاده و کاربرد نتایج آن نیز دانش فنی سنتز ابرروان کننده ها در فاز آزمایشگاهی، نمونه محصول به مقدار 5 کیلوگرم و استفاده از ابرروان کننده سنتز گردیده در بتن های حاوی اجزای فعال مختلف است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 352

به "دستیابی محققان کشور به دانش فنی فراوری آزمایشگاهی پلیمرهای 3 و 4 تایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی محققان کشور به دانش فنی فراوری آزمایشگاهی پلیمرهای 3 و 4 تایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید