دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی اختراع شد

به گزارش باتسک، دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی توسط اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه ثبت اختراع شد.

دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی اختراع شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه باتسک، دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی توسط اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه ثبت اختراع شد.

امین عباسی عضو هیئت علمی گروه مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی دانشکده کشاورزی به همراه امین حاضر وظیفه عضو هیئت علمی گروه مکانیک بیوسیستم دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه، پیروز به ثبت اختراع دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی شدند.

دکتر عباسی از مخترعان این دستگاه بیان نمود: یکی از عوامل دستیابی به عملکرد بالا در واحد سطح، بالا بردن درصد و سرعت جوانه زنی بذور و استقرار مناسب تر گیاهچه های گیاهان زراعی می باشد.

مایکروویو از امواج الکترومغناطیسی به شمار می رود که به ترتیب دارای طول موجی در محدوده m. 1 تا mm 1 می باشد با توجه به یافته های پیشین در این محدوده فرکانسی انرژی نمی تواند در مدار سیمی انتقال یابد و باید در فضا با استفاده از هادی امواج منتقل شود.

وقتی که بذر تحت تأثیر تشعشع مایکروویو قرار می گیرد میدان الکترومغناطیسی در داخل بذر ایجاد می شود که اثر این میدان در نتیجه وجود رطوبت در داخل بذر، بدلیل پدیده چرخش دو قطبی و هدایت یون ها به حرارت تبدیل می شود.

برآیند این امر را می توان در افزایش در دسترس قرارگیری مواد آندوسپرم برای رویان و افزایش درصد و سرعت جوانه زنی بذور مشاهده کرد. افزایش عملکرد در واحد سطح و به دنبال آن افزایش سود اقتصادی کشاورزان به صورت مستقیم با بالا رفتن درصد و سرعت جوانه زنی بذور در ارتباط می باشد.

این دستگاه دارای قابلیت استفاده در مراکز تحقیقاتی، مراکز اصلاح بذور گیاهان زراعی و مراکز بوجاری و فروش بذر را دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1167

به "دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی اختراع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی اختراع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید