دانستنی های سربازی، مشمولان خدمت سربازی در چه صورتی مجاز به ادامه تحصیل نیستند؟

به گزارش باتسک، جزئیات شرایط ادامه تحصیل و صدور معافیت تحصیلی برای مشمولان خدمت سربازی را در این گزارش بخوانید.

دانستنی های سربازی، مشمولان خدمت سربازی در چه صورتی مجاز به ادامه تحصیل نیستند؟

به گزارش خبرنگار ، بسیاری از مشمولان خدمت وظیفه عمومی، در رابطه با شرایط ادامه تحصیل و صدور معافیت تحصیلی سوالاتی دارند که در این گزارش به آن ها پاسخ داده شده است.

مطابق با قوانین موجود در ارتباط با سربازی و خدمت وظیفه عمومی، مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در آن نیز نمی توانند به ادامه تحصیل بپردازند و برای آنان مجوز تحصیل صادر نمی گردد. البته با توجه به قوانین ، دانشگاه ها نیز مجاز به ثبت نام این افراد نیستند.

همچنین افراد اخراجی از دانشگاه نیز تا خاتمه خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نیستند و فارغ التحصیلان در مقطع کاردانی هم نمی توانند دوباره در این مقطع آغاز به تحصیل نمایند.

خدمت سربازی چند ماه است؟

لازم به ذکر است که برابر تبصره (2) ماده (35) قانون خدمت وظیفه عمومی، ترخیص سربازان در حال خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نیست و افراد دانشجویی که به انصراف و آغاز مجدد تحصیل تمایل دارند، در طول تحصیلات دانشگاهی دیپلم تا دکتری فقط یک بار از تاریخ 90/08/22 به بعد مجاز به انصراف هستند، مشروط بر اینکه در سنوات اولیه تحصیلی انصراف داده باشند و از زمان انصراف تا آغاز به تحصیل مجدد آنان بیش از یک سال سپری نشده باشد.

لازم به ذکر است؛ کارکنان وظیفه مجاز به تحصیل همزمان با انجام سربازی نیستند و برابر تبصره (1) ماده (33) قانون، سنوات اولیه تحصیلی در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته حداکثر 2.5 سال است که برابر تبصره (2) همین ماده، با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه و سایر شرایط، این مدت حداکثر یک سال به عنوان سنوات ارفاقی با درخواست دانشگاه ظرف مدت سه ماه به دفتر پلیس+10 قابل افزایش است.

دانشجویانی که در مدت مذکور فارغ التحصیل نشوند مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نخواهند بود و در صورت عدم درخواست سنوات ارفاقی، سنوات تحصیلی دانشجو قابل افزایش نخواهد بود.

معافیت سنی از خدمت سربازی شامل چه کسانی می گردد؟

همچنین آن دسته از مشمولانی که در دانشگاه پذیرفته می شوند، با درخواست معافیت تحصیلی از سوی دانشگاه مورد پذیرش به دفتر پلیس+10 شهرستان محل استقرار دانشگاه مراجعه نمایند، در صورت صدور مجوز ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی) می توانند در دانشگاه ثبت نام نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 441

به "دانستنی های سربازی، مشمولان خدمت سربازی در چه صورتی مجاز به ادامه تحصیل نیستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های سربازی، مشمولان خدمت سربازی در چه صورتی مجاز به ادامه تحصیل نیستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید