تابوشکنی مرکل در اروپا

به گزارش باتسک، آنگلا مرکل با ترمیم صندوق بیماری پاندمی به رقم 545 میلیارد دلار موافقت کرد. این یک گام عظیم به سوی وحدت بیشتر اتحادیه اروپا خواهد بود.

تابوشکنی مرکل در اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد ، صدر اعظم آلمان تابوی آلمانی را شکست و برای مقابله با ویروس کرونا با یاری مالی توافق کرد. آنگلا مرکل با ترمیم صندوق بیماری پاندمی به رقم 545 میلیارد دلار موافقت کرد. این یک گام عظیم به سوی وحدت بیشتر اتحادیه اروپا خواهد بود. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، صدراعظم آلمان روز دوشنبه برای مواجهه با فاجعه مالی و تهدید بیشتر ویروس کرونا در این روزهای شنماینده اتحادیه اروپا، دست از رفتار ارتدوکس گونه خود برداشت و با پرداخت یاری مالی به کل کشورهای بلوک موافقت کرد تا کشورهایی که در قبال بیماری پاندمی آسیب دیده اند، بتوانند جان سالم به در ببرند.

اگر سایر کشورهای اروپایی نیز با آن موافقت نمایند این یک قدم عظیم به سوی اتحاد بیشتر کشورهای اروپایی خواهد بود. این نشان از آن خواهد بود که بیماری پاندمی کشورهای بلوک را به جای اینکه از هم جدا کند، بیشتر نزدیک نموده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه پس از یک گفت وگوی آنلاین اعلام کردند که این یاری مالی باید به صورت یاری بلاعوض در اختیار اعضای منطقه یورو قرار بگیرد. آنگلا مرکل قبلا با اعطای یاری بلاعوض به کشورهای عضو منطقه یورو مخالفت نموده بود. منطقه یورو شامل 19 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا است که از یورو به عنوان پول مشترک استفاده می نمایند. به گفته امانوئل مکرون، این اقدام برای حفظ یکپارچگی منطقه یورو لازم است. آنگلا مرکل هم گفت کمیسیون اروپا باید مبلغ مورد نظر را از بازارهای مالی قرض بگیرد و کشورهای عضو باید این بدهی را به تدریج از محل بودجه عمومی اتحادیه اروپا بازپرداخت نمایند. این اقدام هر چند شامل کل کشورهای بلوک است اما بیشترین منفعت آن به کشورهای ضعیف تر و فقیرتر می رسد. پیش از این آلمان و بعضی کشورهای شمال اروپا با پرداخت چنین وام هایی به شدت مخالفت می کردند و از این مخالفت ها به عنوان بی تفاوتی آلمان نسبت به سرنوشت سایر کشورهای بلوک تعبیر می شد. مرکل و مکرون روی رقم 500 میلیارد یورویی یا همان 545 میلیارد دلاری در یک صندوق جبرانی مشترک موافقت نموده اند.

در سال های اخیر، اتحادیه اروپا با چالش های تکان دهنده ای روبه رو بوده است: از بحران مهاجران تا برگزیت. در حال حاضر بیماری پاندمی موجب جدایی بیشتر کشورها شده است و کشورهای بلوک مرزهای خود را بسته اند و آسیب جدی به اقتصاد منطقه یورو وارد شده است. به این منظور کشورهای جنوبی خواهان یاری از بروکسل بودند، اما این درخواست ها با پاسخ منفی کشورهایی مانند آلمان و هلند همراه می شد. در ایتالیا که در بین کشورهای اروپایی بیشترین ضربه را از بیماری پاندمی خورده بود، این احساس به وجود آمده بود که توسط کشورهای بلوک و همسایه ها به حال خود رها شده است. همین احساس موجب می شد ناسیونالیست ها و گروه های مخالف منطقه یورو در این کشور دست بالاتر را پیدا نمایند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا با استقبال از این توافق آن را منطبق با عظیمی چالش مالی پیش روی اتحادیه اروپا دانست. پیش از این پیش بینی شده بود که اقتصاد این اتحادیه در امسال به خاطر بحران همه گیری ویروس کرونا بین 5 تا 12 درصد منقبض گردد. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا هم این توافق را بلندپروازانه و هدفمند عنوان نموده است. نهایی شدن طرح رهبران آلمان و فرانسه به موافقت دیگر سران اتحادیه اروپا احتیاج دارد. سباستین کورتز، صدراعظم اتریش گفته است که هرگونه یاریی به کشورهای عضو باید به صورت وام در اختیار آنها قرار بگیرد. اما ایتالیا و اسپانیا که از کانون های عمده همه گیری ویروس کرونا در اروپا بوده اند، خواهان اعطای یاری های اتحادیه اروپا به کشورهای آسیب دیده به صورت بلاعوض هستند تا میزان بدهی این کشورها افزایش نیابد. به رغم اختلافات اندکی که درباره بازپرداخت وام بین بعضی کشورها وجود دارد حضور این صندوق ترمیمی می تواند کشورهای بلوک را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کند. مکرون می گوید: این وام کشورها را به یکدیگر نزدیک می نماید. این یک گام عظیم به حساب می آید.

مجتبی رحمان، رئیس تحلیلگران اروپایی موسسه اوراسیا به نیویورک تایمز می گوید: این انقلاب اروپایی است. البته اگر تصویب گردد. رحمان می افزاید: برای اولین بار اروپا قادر خواهد بود پول را مستقیم به مناطق و صنایعی که به یاری احتیاج دارند، تزریق کند، بدون آنکه با افزایش بدهی، شرایط مالی شان بیشتر مختل گردد. توافق روی این طرح یک تغییر چشمگیر در تفکر آلمانی ها به حساب می آید و آنگلا مرکل نیز آن را کوشش یکجانبه توصیف نموده است. در این طرح بدهی به وسیله بودجه مشترک توسط اتحادیه اروپا پرداخت می گردد. مرکل می گوید: ما با عظیمترین بحران تاریخ خود دست و پنجه نرم می کنیم. حالا وقت مبارزه است. آلمان و فرانسه در کنار یکدیگر برای ایده اروپایی مبارزه می نمایند. صدراعظم آلمان می افزاید: به خاطر ماهیت غیرمعمول بحران ما نیز رویه غیرمعمولی را برگزیدیم.

این طرح برای مرکل در خانه دردسرآفرین خواهد بود، جایی که گروه دست راستی آلترناتیو برای آلمان مخالف این طرح است و اساسا با هرگونه سرمایه گذاری در منطقه یورو مشکل دارد. این حزب هم اکنون با بازگشایی دوباره آلمان، بیشتر دست به تحریک خواهد زد. با این حال این اقدام تنها راه نجات اتحادیه چند پاره اروپایی و بازگرداندن وحدت به آن است. در صورت تصویب، این یکی از عظیم ترین میراث آنگلا مرکل به حساب خواهد آمد. در این راستا صدراعظم آلمان در کنفرانس ویدیویی مربوط به بسته یاری 500 میلیارد یورویی، از بحران کرونا به مثابه سخت ترین بحران اتحادیه اروپا یاد کرد و از این رو از کشورهای عضو این اتحادیه خواست با اتحاد برای عبور از این بحران با یکدیگر همکاری نمایند. مرکل گفت: هدف از این کار این است که اروپا قوی، متحد و همبسته از دل این بحران بیرون آید. صدراعظم آلمان با اشاره به این موضوع که بحران کرونا به طور یکسان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا آسیب نرسانده، از مخاطرات برخاسته از این بحران برای وحدت و یکپارچگی این اتحادیه سخن گفت. اختصاص 500 میلیارد یورو برای یاری به بازسازی و احیای فعالیت های مالی کشورهای عضو علاوه بر صدها میلیارد یورویی است که برای جبران خسارات ناشی از بحران کرونا و ایجاد رونق مالی در کشورهای عضو پیش بینی شده است. تفاوت این بسته یاری های مالی با برنامه های پیشین اعلام شده کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بلاعوض بودن آن است. امانوئل مکرون، رسما خواهان آن شده است که واحدهای مالی دریافت نماینده این یاری ها احتیاجی به بازپرداخت آن نداشته باشند. قرار است بودجه لازم برای تامین این برنامه 500 میلیارد یورویی به وسیله بودجه اروپا و در یک بازه زمانی 20 ساله تامین گردد. لازم به یادآوری است که آلمان در تامین بودجه اروپا بیشترین سهم را برعهده دارد. در این شرایط بعضی کشورهای آسیب دیده به شدت از این طرح حمایت و استقبال کردند. رهبران ایتالیا پیشنهاد ایجاد این صندوق یاری های مالی را یک پیشنهاد بسیار خوب ارزیابی نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1585

به "تابوشکنی مرکل در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابوشکنی مرکل در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید