آنالیز توده های گردنی و علل آن

به گزارش باتسک، توده گردن ممکن است برای هر فردی ایجاد گردد، اما جای نگرانی نیست چرا که بسیاری از این توده ها از نوع خوش خیم و قابل درمان هستند. علل مختلفی باعث ایجاد غده در گردن می گردد. پس از مشاهده توده در گردن، به پزشک متخصص مراجعه و پس از انجام عکس برداری، آزمایشات و .. به درمان آن بپردازید. توجه داشته باشید توده گردن در ابتدا به وسیله غده های لنفاوی مورد حمله قرار می گیرد.

آنالیز توده های گردنی و علل آن

توده در گردن در یک نگاه

به غده موجود در گردن توده گفته می گردد. توده های گردنی به آن دسته از توده های عروقی، برجستگی های گردن و کیست ها گفته می گردد که در ناحیه گردن به وجود می آیند. توده های موجود در گردن انسان به دو بخش بزرگ (قابل مشاهده) و ریز (غیر قابل مشاهده) تقسیم می شوند که در زیر پوست قرار دارند. غده های بزرگ گردن به راحتی قابل مشاهده هستند، در حالی که برای مشاهده غده های کوچک در گردن باید به پزشک مراجعه کنید.

غده در گردن در بخش های مختلفی اعم از جلو و عقب گردن ظاهر شده و به دو صورت نرم و سخت در گردن افراد دیده می شوند. بعلاوه بعضی از غده ها با حرکت دست جا به جا خواهند شد. این غده نیز مانند دیگر غدد در دو نوع خوش خیم و بد خیم به وجود می آیند.

دلیل به وجود آمدن توده گردنعواملی مختلفی باعث به وجود آمدن توده در گردن می شوند که عبارتند از:

بیماری های خود ایمنی

وجود سرطان و دیگر اختلالات موجود در غده تیروئید همانند گواتر و ...

وجود ویروس ها و عفونت های رایج

انتقال بیماری به صورت ارثی

مصرف الکل و دخانیات

ویروس اچ پی وی

نور زیاد خورشید

عضلات توده گردنغده لنفاوی

غده تیروئید

عضلات گردن

نای

اعصاب حنجره ای

مهره های موجود در گردن

تارهای صوتی

شریان ها و رگ های مختلف گردن

و ...

عوامل به وجود آمدن توده در گردنعوامل مختلفی باعث به وجود آمدن توده در گردن می گردد.

1. وجود غده در گردن در اثر مونونوکلئوز عفونیاین توده در اثر وجود ویروسی به نام اپستین بار ایجاد می گردد و یکی از بیماری های رایج میان دانشجویان و دانش آموزان است. از علائم اصلی این بیماری می توان به گلود درد، سردرد، تب، ورم، خستگی مفرد و .. اشاره نمود که معمولا تا دو ماه ادامه پیدا کند.

2. وجود غده گرهک تیروئید در گردناین بیماری کاملا بی خطر بوده و درحالت های مختلف باعث متورم شدن صدا می گردد که نتیجه آن، ایجاد درد در گردن بیمار خواهد بود. از نشانه های دیگر این بیماری این است که به هنگام بلعیدن غذا و تنفس فرد احساس درد می نماید. در این بیماری قسمت جلوی گردن متورم می گردد طوری که با لمس کردن می توان آن را احساس کرد. توجه داشته باشید به محض مشاهده بیماری به پزشک مراجعه کنید.

3. وجود غده در توده گردن با نام کیست شاخه ایوجود این نوع کیست در واقع یکی از علل نوعی نقص مادرزادی است که در فرد ایجاد می گردد که بر اثر آن غده در گردن ممکن است در یک طرف یا دو طرف گردن شکل بگیرد. کیست های شاخه ای موجود در بیشتر موارد خطرناک نیستند. وجود این توده در گردن ممکن است باعث تحریک و ایجاد عفونت های پوستی گردد، که در بعضی موارد به سرطان تبدیل می گردد. از علائم این بیماری می توان به خارج شدن مایعات از گردن، تورم و حساسیت اشاره نمود.

4.بیماری گواترگواتر در واقع رشد غیر طبیعی توده یا غده تیروئید است که به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می گردد. این بیماری ممکن است به صورت متمرکز در یکجا ظاهر شده و یا به صورت پخش شده در قست های مختلف گردن دیده گردد.

5. بیماری ورم لوزهورم یا عفونت لوزه نوعی بیماری حاصل از عفونت های ویروسی و باکتریایی است که باعث ایجاد تورم می گردد. از علائم شایع این بیماری نیز می توان به گلود درد، تب و لرز، سردرد، تورم، حساسیت، سختی تنفس و .. اشاره نمود. توجه داشته باشید که علائم این بیماری باید به صورت بلند مدت باشد.

6. بیماری لنفوم غیر هاجیکن گردناین بیماری در گردن در واقع نوعی بیماری سرطانی شایع گلبول های سفید است. از علائم این بیماری می توان به تعریق شبانه، تب، لاغری ناخواسته، تورم، بزرگ شدن کبد، ورم شکم و ... اشاره نمود.

7. توده گردن هاجیکنوجود این نوع غده معمولا بدون درد است. از علائم این بیماری می توان به خستگی، کاهش وزن، خارش پوست و .. اشاره نمود.

8. بیماری توده گردن تورم غده لنفاویاین بیماری ممکن است با درد یا بدون درد باشد. این بیماری در اثر وجود استرس، عفونت، دارو و .... به صورت متورم ظاهر گردد.

9. بیماری سرطان تیرونید در توده گردناز بیماری های شایع غده گردن بیماری سرطان تیروئید محسوب می گردد که دارای چندین نوع است. از علائم این بیماری می توان به کلفتی صدا به همراه درد گردن، تورم و ... اشاره نمود.

10. وجود نوعی توده در گردن به نام لیپوماین توده به راحتی قابل مشاهده و حتی لمس کردن است؛ طوری که با فشار دست جابه جا می گردد. لیپوم در سایز کوچک و در زیر پوست به صورت کمرنگ قرار گرفته است و معمولا در پشت گردن یا بر روی شانه های گردن قابل مشاهده است.

11. غده گردن اوریونغده گردن اوریون یکی از بیماری مسری شایع محسوب می گردد که به راحتی و سهولت به وسیله بزاق دهان، بینی و ارتباط با دیگران قابل تسری خواهد بود. از علائم این بیماری می توان به سردرد، تب، بد خلقی و ... اشاره نمود.

12. سرطان حنجرهسرطان حنجره بیماری بسیار شایعی است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند، این بیماری بخش های مختلفی از تار های صوتی، حنجره و ... را شامل می گردد. از علائم این بیماری می توان به تغییر صدا، کاهش وزن، سختی در بلعیدن غدا و ... اشاره نمود.

13. غده التهاب گلوی باکتری در گردناین بیماری باعث متورم شدن پشت گردن فرد شده و به دلیل وجود باکتری های ویروسی و عفونت ایجاد می گردد. ایجاد درد، خشکی گردن، خستگی و ... از نتایج به وجود آمدن آن است.

14. بیماری رایج کراتوز آکتینیک این غده در گردن معمولا از 2 سانتیمتر کوچکتر است. از نشانه های این بیماری می توان به سختی و زبری پوست اشاره نمود.

15. سرخجهاین بیماری با نام سرخجه آلمانی نیز شناخته شده و برای زنان باردار خطرناک است و باعث ایجاد بیماری سندروم و سرخه در بیمار می گردد. این بیماری به راحتی به وسیله واکسیناسیوم کودک از بین می رود.

آیا توده گردن خطرناک است؟توجه داشته باشید که همه توده های موجود در گردن خطرناک نیستند؛ بلکه بعضی از این غده های سرطانی از نوع خوش خیم و قابل درمان اند. در آن سو نیز بعضی از غده ها وجود دارند که نشانه ای از بروز بیماری هستند و باید جدی گرفته شوند. این غده های سرطانی از نوع بدخیم به شمار می فرایند. قبل از هر اقدامی و به محض مشاهده به پژشک متخصص مراجعه کنید. وجود توده در گردن نشانه بیماری است که باید تحت درمان قرار بگیرد. از توده های گردنی خوش خیم می توان به توده های چربی، توده های التهابی و توده ای مادرزادی اشاره نمود. از توده های گردنی بدخیم نیز می توان به توده های سر طانی مختلف همانند لنفوم، تیروئید و سرطان توده بزاقی اشاره نمود.

علائمتغییر صدا

مسائل مربوط به بلعیدن غذا و نوشیدنی

نفس کشیدن سخت

وجود زخم و برجستگی های دهانی

سردرد های مضمن و دنباله دار

سر گیچه

تب

تغییرات پوستی

و ...

غده جلوی گردن نشانه چیستهمانطور که بارهای گفته شده وجود توده در گردن نشانه بروز بیماری است، که همانند توده ظاهر می گردد. وجود توده در جلوی گردن می تواند نشانه بیماری های مختلفی باشد.

1. تیروئیدتیروئید بیماری شایعی است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند. تیروئید پرروانه مانند است و در جلوی گردن فرد قرار گرفته است.

2. کیست شاخه ایاین بیماری به خارج شدن مایعات از گردن اشاره دارد. کیست شاخه ای از بیماری های خطرناک توده گردن به شما می رود و در جلوی گردن ظاهر می گردد.

غده جلوی گردن بعلاوه می تواند نشانه بیماری های دیگری همانند گواتر و سرطان حنجره باشد.

غده پشت گردن نشانه چیست؟بروز غده یا توده در پشت گردن بسیار حائز اهمیت است، به ویژه زمانی که غده در دید باشد و نتوان آن را مشاهده کرد. بروز غده در پشت گردن به عوامل مختلف بستگی دارد. وجود عواملی همانند آزردگی پوست و بعلاوه آکنه می تواند باعث ایجاد تورم در ناحیه پشت گردن گردد. هر اتفاقی که در پشت گردن اتفاق می افتد دلیلی دارد؛ به طور مثال وجود جوش در پشت گردن می تواند سبب ایجاد تورم گره های لنفاوی گردد.

1. گره های لنفاویگره های لنفاوی در واقع سیستم تخلیه بدن هستند که به سیستم ایمنی موجود در بدن یاری می نمایند تا بدن انسان بتواند در برابر انواع ویروس ها، باکتری ها و سلول های مرده مقاومت کند. این گره ها در بیشتر موارد به صورت متورم در پشت گردن ظاهر می شوند. توجه داشته باشید که چندین گره لنفاوی از پشت گردن تا ستون فقرات وجود دارد. از سوی دیگر تعدادی غده لنفاوی در پشت گوش هر فرد وجود دارد که به صورت حساس و متورم شبیه تیله در پشت گردن دیده می گردد. زمانی که لنفاوی در مجاورت عفونت قرار بگیرد متورم می گردد.

2. آکنهآکنه باعث ایجاد بر آمدگی و بعلاوه تورم در پشت گردن فرد می گردد. آکنه در واقع نوعی جوش سیاه است. زمانی آکنه به وجود می آید که عرق بدن به همراه باکتری ها و روغن منافذ موجود در پوست را مسدود کند. یکی از مواردی که باعث ایجاد آکنه در پوست می گردد تغییرات هورمونی دوره نوجوانی است. آکنه از جمله مواردی است که در سنین مختلف در افراد حادث می گردد. پشت گردن فرد یکی از محل هایی است که برای ایجاد این عارضه مناسب خواهد بود. عرق لباس و بعلاوه استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مو آکنه را تشدید می نماید.

3. وجود کیستکیست ها معمولا بدون درد هستند. کیست در واقع نوعی برآمدگی زیر پوستی حاوی پروتئین و کراتین است. کیست ها می توانند قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده باشند.

4. وجود کورکبه توده دردناک قرمز رنگ کورک گفته می گردد. کورک در واقع نوعی عفونت موضعی است. توجه داشته باشید که این عفونت را فشار ندهید چرا که فشردن آن ممکن است به توسعه عارضه یاری کند.

5. خالخال به صورت بر آمدگی گوشتی ظاهر می گردد. این برآمدگی خود به خود مسئله ای برای فرد ایجاد نمی نماید؛ اما بعضی از آن ها سرطانی هستند.

6. گره عضلاتیگردن یکی از محل های اصلی بروز درد و تنش عضلاتی است. خستگی، کار مداوم با کامپیوتر، پشت میز نشستن، رانندگی و .. می تواند، به گره عضلاتی در پشت گردن منجر گردد.

درمان توده گردنقبل از هر چیزی باید محل دقیق قرار گرفتن توده گردن برای درمان تعیین گردد، محل قرار گیری توده، نقش موثر و مفیدی را در درمان بیماری ایفا می نماید. در گردن افراد، عضلات، بافت ها و اندام فراوانی وجود دارد؛ بنابراین تشخیص قرار گیری توده نقش مهمی در بهبود و درمان بیماری خواهد داشت.

مراجعه به پزشک

انجام معاینه و عکسبرداری

تشخیص و درمان با استفاده از دارو

نتیجه گیریتوده گردن در سنین مختلف برای افراد رخ می دهد . این بیماری به علل مختلفی در فرد ایجاد می گردد که از آن جمله می توان به توده گردنی مادرزادی، توده گردنی عفونی و توده گردنی سرطانی اشاره نمود. بسیاری از توده های گردن از نوع خوش خیم هستند و خطرناک نیستند. به محض مشاهده بیماری به پزشک مراجعه کنید. توده های گردنی به آن دسته از توده های عروقی، برجستگی های گردن و کیست ها گفته می گردد که در ناحیه گردن به وجود می آید.

توده های موجود در گردن همانطور که از نامش پیداست در گردن ظاهر می گردد این غده ها به دو صورت نرم و سخت قابل مشاهده است. گاهی وجود توده در گردن نشانه بیماری های تیروئیدی همانند کم کاری تیروئید است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2452

به "آنالیز توده های گردنی و علل آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز توده های گردنی و علل آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید