بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید

به گزارش باتسک، زندگی امروز / اجاق گاز یکی از لوازم آشپزخانه است که تمیز کردن آن جزو سخت ترین کارها است. اما نگران نباشید، به راحتی با دو روش زیر می توانید بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را برق بیاندازید.

بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید

به گزارش زندگی امروز به نقل از خراسان نیوز، برق انداختن و تمیز کردن اجاق گاز برای خانم های خانه یکی از سخت ترین کارهاست. شما هم برای تمیز کردن اجاق گازتان به جای استفاده از مواد شیمیایی از محلول خانگی بهره ببرید و اجاق گازتان را مانند روز اول برق بیندازید. استفاده از شوینده های شیمیایی و آنتی باکتریال، خطرات و مضرات بسیاری برای سلامتی و بدنتان دارد؛ به همین علت یک سری راهکارهای طبیعی برای استفاده از جایگزین این مواد برای شما داریم. با استفاده از این مواد علاوه بر حفظ سلامت خود و خانواده، می توانید برای تمیز کردن اجاق گاز براحتی و نقشی در حفظ سلامت محیط زیست و سیاره زمین هم داشته باشید.

با نمک اجاق گازتان را برق بیندازید

نمک در کابینت آشپزخانه همه افراد پیدا می گردد و می توان از آن برای تمیز کردن اجاق استفاده کرد. وقتی که اجاق هنوز گرم است، لایه ای نمک روی سطح آن بپاشید. برای مدتی صبر کنید و سپس در حالی که دستکش به دست نموده اید، با پارچه یا دستمالی کهنه، روغن و آلودگی ها را پاک کنید. وقتی اجاق کاملا سرد شد، می توانید نمک بیشتری اضافه کنید و به جای مانده آلودگی ها را پاک کنید. استفاده از نمک راه خوبی برای تمیز کردن اجاق است، به علاوه زمان بعدی که اجاق را روشن می کنید، در آشپزخانه تان بوی سوختنی حس نمی کنید.

جوش شیرین و سرکه اجاق گازتان را مانند روز اول برق می اندازد

اگر غذایتان سوخته است و اجاق گازتان کاملا کثیف شده است، از جوش شیرین بهره ببرید.روی اجاقتان جوش شیرین بپاشید و سپس روی آن قطرات آب بریزید.بگذارید تمام شب همان طور بماند و صبح با یک اسفنج آن را تمیز کنید.بیشتر آلودگی ها باید برطرف شده باشداما اگر موادی باقی ماند فقط کمی جوش شیرین بیشتر و اندکی سرکه سفید اضافه کنید.این ترکیب آغاز به حباب زدن می نماید اما برای 30 دقیقه آن را رها کنید.سپس می توانید به جای مانده آلودگی را از بین ببرید.

نحوه پاک کردن گاز استیل

1-برای تمیز کردن اجاق گاز بهتر است زمانی که اجاق سرد میگردد با ابر نرم ومقداری جوش شیرین روی ان را کشیدهوسپس با دستمال مرطوب روی ان را تمیز کنید

2-زمانی که شیر روی اجاق سر میرود وحالت سوخته ای برروی صفحه اجاق نمایان میگردددیگر ان شعله راروشن نکنید و روی ان را حوله خیس بگذاریدبعد از چند دقیقه انرا تمیز کنیدخواهید دید که سوخته شیر به راحتی پاک میگردد

3-برای تمیز کردن شعله ها از مواد شوینده مثل سفید کننده استفاده نکنیداز پودر صابون واسکاج استفاده نماییدتا مثل روز اول براق شوند.

4-میله های اجاق را درون اب داغ گذاشته تا تمام چربی های ان بیرون بیاید وبعد از چند دقیقه با اسکاج ان را تمیز نمایید

5-داخل فر را بعد از سرد شدن با مقداری جوش شیرین دیوارهای فر راکشیده ودستمال مرطوب را روی ان بکشید

6-شیشه بالایی اجاق ودرب فررا باپنبه اغشته به الکل تمیز نمایید تا چربی هاکاملا پاک شوند

7-قاب دور اجاق را هم با جوش شیرین تمیز کنید

8-کلیدهای روی صفحه را باز نموده ودرون جوش شیرین قرار دهید وبا اسکاج تمیز کنید.

اگرغذا یا شیرسررفته واجاق گازتان را کثیف نموده و تمیزکردن آن برایتان مشکل است،کافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید،بماند به نقل از هایپرکلابز : صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم وصابون ، لکه ها را پاک کنید.

و یا میتوانید اجاق گاز را با آمونیاک پاک کنید اگر می خواهید اجاق گاز خود راتمیز و شفاف کنیدکافی است یک شب پس از اتمام کار با اجاق همه قسمتهای داخل و سطح روی اجاق را با پنبه آغشته به آمونیاک مرطوب کنیدو شب تا صبح آن را به همان حال بگذارید به نقل از هایپرکلابز :صبح فردا پارچه تمیزی را با نمک و آمونیاک آغشته کنیدو تمام قسمت هارا پاک کنید و با یک کهنه خشک ، همه جا را خشک کنید.

اجاق گاز شما شفاف خواهد شد و برای تمیزی حفاظهای روی شعله هم از محلول وایتکس استفاده نکنیدبه نقل از هایپرکلابز :سرکه و چربی دو دشمن دیرین !برای پاک کردن چربی روی اجاق گاز، یخچال و نظایر آن پارچه ای را درسرکه خیس نموده ، روی آن بمالید.بهترو آسانتر پاک و تمیز می گردد به طورکلی سرکه و چربی دشمن دیرین یکدیگرند

شما می توانید با استفاده از 5 قاشق جوش شیرین،3 قطره مایع ظرفشویی و چهار قاشق سرکه یک جرم گیر خانگی تهیه کنید.بدین ترتیب که خمیر به دست آمده را روی محل مورد نظر مالیده و بعد از 10 دقیقه با دستمال پاک کنید.

از این جرم گیر برای پاک کردن کف قابلمه هم می توان استفاده کرد برای تمیز کردن پنجره های فلزی روی اجاق گاز،آنها را در محلول آب داغ مایع ظرفشویی و آمونیاک بخیسانید.بعد از گذشت 30 دقیقه و حل شدن چربی ها آنها را با سیم ظرفشویی و ابر بشویید، سپس آب کشی نمایید.یاری یک مسواک، 4 قاشق جوش شیرین و4 قاشق آب داغ را روی اجاق گاز بمالید و سپس با یک اسفنج پاک کنید.

منبع: زندگی روز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2380

به "بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید