بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا

به گزارش باتسک، با نزدیک شدن به زمان بازگشت تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، بارگیری نفت ایران همچنان ادامه دارد و شرکت های کشتیرانی با هزینه بالاتری که دریافت می نمایند، حمل نفت ایران را یک فرصت می بینند.

بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا

به گزارش خبرنگاران، یک مدیر چارتر نفتکش در هیوستون به اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: بارگیری نفت ایران برای صادرات حتی پس از اجرای کامل تحریم های آمریکا ادامه خواهد یافت و متوقف نخواهد شد. شرکت ها به نحوی حمل نفت ایران را انجام خواهند داد.

شرکت های جدید که هیچ ارتباطی با سیستم بانکی، بیمه یا ارز آمریکا ندارند، ممکن است بدون نقض قوانین آمریکا به فعالیت های مربوط به ایران ادامه دهند.

به گفته منابع کشتیرانی، تحریم های آمریکا علیه ایران در چهارم نوامبر به اجرا گذاشته خواهد شد و برخی از شرکت ها از ترس مجازات آمریکا، همکاری با ایران را متوقف نموده اند.

به گفته یک کارگزار نفتکش VLCC، اختلاف زمانی در خرید، تحویل و پرداخت پول یک محموله به مبادلاتی منجر خواهد شد که پیش از کامل شدن اجرای تحریم ها انجام گرفته اند. به همین دلیل برخی از شرکت ها ممکن است هزینه حمل بالاتری برای بارگیری نفت در بنادر ایرانی طلب نمایند.

علاوه بر شرکت ملی نفتکش ایران، کشتی داران یونانی بازار صادرات نفت ایران را قبضه نموده اند و طبق برآورد شرکت مشاوره کشتیرانی انگلیسی وسل ولیو، 81 نفتکش از ژانویه نفت ایران را حمل نموده اند.

زمانی که تحریم ها به طور کامل اجرایی شوند، هزینه بارگیری نفت ایران نیز بالا خواهد رفت. به گفته کورت اسمیت، تحلیلگر وسل ولیو، هزینه حمل نفت ایران به نرخ بازار روزانه بستگی خواهد شد و بایستی به اندازه ای باشد که هزینه های بالاتر بیمه و ریسک فعالیت در برابر محدودیت های آمریکا برای تجارت با ایران را پوشش دهد.

برآوردهای اس اند پی گلوبال پلاتس نشان می دهد که حتی پس از اجرایی شدن تحریم ها، میزان قابل توجهی از نفت ایران صادر خواهد شد. این کشور سال گذشته نزدیک به 3.8 میلیون بشکه در روز صادرات داشت.

طبق برآورد وسل ولیو، تاکنون 155 نفتکش VLCC حدود 350 سفر از ایران داشته اند.

به گفته پیتر ساند، تحلیلگر کشتیرانی در شرکت BIMCO، تحریم های آمریکا علیه ایران به معنای کسب و کار بیشتر برای کشتی دارانی و اپراتورهایی است که هرگز در بنادر آمریکا حضور نداشته اند. آنها با رقابت کمتری برای حمل نفت ایران به شرق به جای مدیترانه روبرو خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 158

به "بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار داغ حمل نفت ایران در آستانه تحریم های آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید