انسان ها 100 برابر آتشفشان ها دی اکسیدکربن فراوری می نمایند

به گزارش باتسک، نتایج یک تحقیق که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد انسان ها 40 تا 100 برابر بیشتر از تمام آتشفشان های فعال زمین دی اکسید کربن وارد اتمسفر می نمایند.

انسان ها 100 برابر آتشفشان ها دی اکسیدکربن فراوری می نمایند

به گزارش ایرنا، حدود 250 میلیون سال پیش فعالیت شدید یک کوه آتشفشان در سیبری، موجب وقوع انقراض پرمین شد که در جریان این انقراض بزرگ بیش از 90 درصد گونه های دریایی و دو سوم مهره داران از بین رفتند. همچنین برخورد یک سیارک بزرگ با زمین موجب کشته شدن دایناسورها شد.

در مقایسه با این حوادث، ممکن است تصور این موضوع سخت باشد که موجوداتی به کوچکی انسان چگونه می توانند بر سیستم های آب و هوایی سیاره زمین تاثیر بگذارند. اما یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که انسان ها حدود 40 و 100 برابر بیشتر از تمام آتشفشان های زمین دی اکسیدکربن فراوری می نمایند.

محققان رصدخانه دیپ کربن (Deep Carbon) در این مطالعه که 10 سال به طول انجامید، در صدد تعیین کردن میزان کربن موجود در زمین و محل نگهداری آن بودند. آن ها در این مطالعه همچنین قصد داشتند، میزان تاثیر انسان ها بر چرخه کربن زمین را دریابند. محققان در این مطالعه میزان تاثیر گذشته انسان ها در چرخه کربن زمین را با آنچه که امروز انجام می دهند، مقایسه کردند.

این مطالعه نشان داد مقدار کربنی که براثر برخورد شهاب سنگ یوکاتان با زمین آزاد شد، به اندازه میزانی است که از زمان انقلاب صنعتی توسط فعالیت های انسانی در اتمسفر زمین وارد شده است. شهاب سنگ یوکاتان، شهاب سنگی است که بر اثر برخورد آن با زمین دایناسورها از بین رفتند.

همچنین این مطالعه نشان داد که انسان ها بر اثر حفر و سوزاندن کربن از پوسته زمین به عنوان سوخت های فسیلی، توازن کربنی زمین را بیش از برخورد این شهاب سنگ با زمین کاهش می دهند.

در این رویه، انسان ها در حال دور کردن کربن از پوسته زمین و بازگرداندن آن به اتمسفر هستند. این مطالعه نشان داد که سطح دی اکسید کربن در اتمسفر از 280 پارت در میلیون در زمان انقلاب صنعتی، اکنون به 415 پارت در میلیون رسیده است.

یافته های این مطالعه در مجله Elements منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 874

به "انسان ها 100 برابر آتشفشان ها دی اکسیدکربن فراوری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان ها 100 برابر آتشفشان ها دی اکسیدکربن فراوری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید