انتخاب اعضای جدید شورای امنیت به صورت الکترونیک برگزار نمی گردد

به گزارش باتسک، یک دیپلمات ارشد سازمان ملل بیان کرد، انتخاب اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت این سازمان به رغم حدس های مطرح شده، به صورت الکترونیکی برگزار نخواهد شد.

انتخاب اعضای جدید شورای امنیت به صورت الکترونیک برگزار نمی گردد

به گزارش باتسک، برگزاری انتخابات شورای امنیت جهت گزینش اعضای غیر دائم جدیدش برای دوره یک ساله 2022-2021 قرار است ماه آینده میلادی برگزار گردد.

تیجانی محمد بنده، دیپلمات نیجریه ای و رئیس هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تازگی 193 کشور عضو مجمع را در جریان نحوه برگزاری انتخابات قرار داده است.

وی با منتفی دانستن مساله جمع آوری آرا به صورت الکترونیک که پیش تر نگرانی هایی را در میان اعضا و کشورهای نامزد برانگیخته بود به صورت ضمنی از رای گیری به صورت محرمانه و خارج از نشست عمومی خبر داده است.

به گزارش یورونیوز، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نامه ای به اعضا که نسخه ای از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته به رغم مقررات منع اجتماعات که به شکل موقت پس از شیوع بیماری همه گیر کووید 19 در این نهاد بین المللی وضع شد هرگونه ایده برگزاری انتخابات شورای امنیت به شکل رای گیری الکترونیک را به صورت ضمنی منتفی تلقی نموده است.

مکزیک و هند که به عنوان نمایندگان کشورهای آمریکای لاتین و آسیا برای کسب کرسی غیر دائم شورای امنیت نامزد شده اند بخت بالایی برای انتخاب خود قائل هستند. سه کشور ایرلند، نروژ و کانادا نیز جهت کسب دو کرسی در نظر گرفته شده برای سه منطقه دیگر از جمله اروپای غربی با یکدیگر در رقابت خواهند بود. برای تنها کرسی اختصاص داده شده به قاره آفریقا نیز دو کشور کنیا و جیبوتی مدعی اصلی رقابت هستند.

رای گیری برای انتخاب اعضای غیردائم جدید شورای امنیت طبق برنامه ریزی قبلی قرار است روز هفدهم ژوئن برگزار گردد. این در حالی است که در نامه رئیس مجمع عمومی بدون اشاره به تاریخی معین برای برگزاری انتخابات تنها از ماه ژوئن نام برده شده است که این مسئله احتمال تغییر روز رای گیری را تقویت نموده است.

در این نامه تصریح شده است که اعضا به نوبت و بر اساس زمان بندی معینی که برای هر عضو در نظر گرفته شده به محل از پیش معین شده رای گیری فراخوانده می شوند. رئیس مجمع عمومی به مکان دقیق برگزاری انتخابات اشاره نمی کند اما قاعدتا این محل باید در گوشه ای از مقر سازمان ملل متحد تعبیه شده باشد.

بر این اساس روال انتخاب 10 عضو جدید غیردائم شورای امنیت با آنچه که در سال های گذشته جریان داشت متفاوت خواهد بود و کشورهای عضو در جلسه عمومی نشست مجمع رای خود را به صندوق نخواهند انداخت.

ابتکار برگزاری رای گیری به شکلی متفاوت تحت تاثیر تدابیر پیشگیرانه جاری در نیویورک برای مقابله با شیوع بیماری همه گیر کووید 19 در پیش گرفته شده است.

زمزمه هایی که طی هفته های گذشته در مورد برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک مطرح شد، بعضی کشورها از جمله تعدادی از نامزدها را نسبت به برملا شدن ماهیت محرمانه رای خود و حتی دست کاری در نتیجه رای گیری نگران نموده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1581

به "انتخاب اعضای جدید شورای امنیت به صورت الکترونیک برگزار نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب اعضای جدید شورای امنیت به صورت الکترونیک برگزار نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید