اجرای 10 طرح مشترک بین محققان ایرانی و چینی در امسال ، 12 دانشگاه برتر در برنامه پسا دکتری ویژه همکاری می نمایند

به گزارش باتسک، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی از اجرای 10 طرح مشترک تاثیرگذار بین محققان ایرانی و چینی و همچنین همکاری دانشگاه ها در برنامه پسادکتری ویژه اطلاع داد.

اجرای 10 طرح مشترک بین محققان ایرانی و چینی در امسال ، 12 دانشگاه برتر در برنامه پسا دکتری ویژه همکاری می نمایند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری رییس جمهور؛ صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در تعامل با نهادهای بین المللی علمی برنامه هایی برای حمایت از توسعه پژوهش در کشور دارد. در امسال نیز 10 طرح مشترک میان محققان ایرانی و چین اجرا می گردد تا علاوه بر گسترش همکاری های فناورانه احتیاجهای اولویت دار به پژوهش برطرف گردد.

پیشرفت های علم و فناوری در زندگی یک یک ما نقشی پررنگ دارد. در سراسر جهان محققان در حوزه های گوناگون در کوشش هستند تا گره از یک چالش و مشکل بگشایند. در سال های اخیر و با ورود کسب و کارهای نوپا ورود نوآوری به زندگی ها رنگ و بویی دیگر داده است .

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی یکی از مراکزی است که با حمایت از محققان کشور آنها را در راستا پرورش طرح و ایده، و به ثمر رساندن فعالیت های پژوهشی حمایت می نماید. این حمایت ها در قالب طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، گرنت ها و کرسی های پژوهشی و طرح های پسا دکتری انجام می گردد که بعضی از این چارچوب ها از سال ها پیش توسط صندوق دنبال می شده است. البته در سال 98 تغییراتی در این برنامه ها رخ داد .

ایمان افتخاری رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره این تغییرات گفت: مهمترین تغییر در حمایت از دوره های پسا دکتری رخ داد. حمایت از این حوزه نزدیک به دو برابر افزایش یافت. همچنین نحوه پذیرش طرح های پژوهشی نیز تغییر کرد و رشد چشمگیری در درخواست حمایت از این حوزه را شاهد بودیم. البته در کنار این رشد کمی، شاهد ارتقای کیفیت طرح های برتر هم بوده ایم. به این ترتیب، در طول سال برای هر حوزه و کارگروه سه فراخوان منتشر می گردد و بر اساس آن محققان به ارسال طرح های خود اقدام می نمایند. در چارچوب این فراخوان ها در سال 98 ، حمایت از 339 رساله دکتری، 209 پژوهشگر پسادکتری و 440 طرح پژوهشی در صندوق به تصویب رسیده است .

12 دانشگاه برتر در برنامه پسا دکتری ویژه همکاری می نمایند

تفکیک حوزه های علمی و تشکیل یک کارگروه معین برای پیگیری اقدامات هر حوزه، با میزان قابل قبولی از استقلال، یکی از روینمودهای صندوق است. رویکردی که رقابت پذیری محققان حوزه های مختلف را امکان پذیر و در عین حال هدفمند نموده و از سوی دیگر، تا حدودی آزادی عمل برای سیاست گذاری در هر حوزه را به وجود آورده است. رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره این موضوع اعلام کرد: در امسال این آزادی عمل در سیاست گذاری را باز هم افزایش می دهیم تا شاهد ارتقای کیفی و کمی بیشتر تحقیقات باشیم .

وی ادامه داد: پسا دکتری ویژه یکی از برنامه های جدیدی است که در سال گذشته در صندوق شروع شد و تفاهم نامه آن با 12 دانشگاه برتر کشور منعقد شده است و اکنون در مرحله اجرا قرار داریم. در این دوره بسته حمایتی صندوق، شامل حق التحقیق و پژوهانه ای برای فعالیت های پژوهشی و سفرهای علمی، در اختیار پژوهشگر قرار می گیرد. از سویی بر اساس تفاهم با مراکز علمی افراد برجسته و دارای صلاحیت که عملکرد درخشانی در این دوره داشته باشند، جذب دانشگاه می شوند .

ارتباط دانشگاه و صنایع قوی می گردد

صندوق برای ایجاد ارتباط قوی میان بخش پژوهشی کشور و صنعت برنامه ای را در سال 98 تعریف کرد که با عنوان پسا دکتری فناوری معرفی شده است. افتخاری در ادامه سخنان خود به این برنامه اشاره نمود و گفت: نخستین تفاهم نامه برای گسترش این برنامه در بهمن ماه سال 98 میان صندوق و یک شرکت فناور عظیم امضاء شد تا برطرف احتیاجهای فناورانه صنایع و شرکت های دانش بنیان در قالب طرح پژوهشی توسط محققان انجام گردد. در این برنامه قصد داریم با ایجاد شرایطی، ادامه راستا پژوهشگران دوره های پسا دکتری در جهانی فناوری را فراهم کنیم. با انتشار فراخوان برای طرح های پژوهشی، احتیاج شرکت های صنعتی یا دانش بنیان مطرح می گردد و پژوهشگران در قالب طرح، پیشنهادهای خود برای برطرف این احتیاج را ارائه می نمایند. پس از ارزیابی مشترک طرح توسط صندوق و شرکت فناور یا دانش بنیان، و در صورت پذیرش آن، در واحدهای تحقیق و توسعه این شرکت ها مستقر می شوند .

وی همچنین اضافه نمود: پس از دو سال و در صورت رضایت شرکت، پژوهشگر فعالیت خود را ادامه می دهد. تفاهم نامه در این حوزه برای 30 محقق امضا شده است و به زودی نیز نخستین فراخوان را منتشر می کنیم. پیگیری این حوزه در امسال- در قالب همکاری با شرکت های فناور و دانش بنیان بیشتر- با جدیت انجام می گردد تا بتوانیم پلی برای ایجاد ارتباط قوی دانشگاهیان و صنایع باشیم .

تعاملات بین المللی رشد کرد

افتخاری در بخش بعدی توضیحاتی درباره توسعه تعاملات بین المللی صندوق داد و گفت: 5 طرح فناورانه با آموزشگاه علوم چین و 5 طرح نیز با آموزشگاه علوم و فناوری این کشور برای حمایت نهایی شد. این طرح ها همه در حوزه های اولویت دار قرار دارند و به صورت مشترک میان محققان دو کشور انجام می گردد که طرح های اثر گذاری هستند. همچنین در زمستان سال گذشته دومین فراخوان حمایت طرح های پژوهشی مشترک ایران و روسیه منتشر شد تا از پروژه های پژوهشی مشترک در زمینه های علمی حمایت گردد .

افنخاری در ادامه به شروع فعالیت های معاونت بخش ترویج علم و فناوری در صندوق اشاره نمود و گفت: این معاونت بر اساس اولویت ها 5 برنامه فرهنگسازی حوزه علم و فناوری را در دستور کار خود دارد. پاناسه جشنواره و مسابقه ملی برای رقابت خاتمه نامه های دانشجویی نخستین برنامه این معاونت است. در این رویداد که با همکاری و مشارکت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی برگزار می گردد، عموم مردم باجذابیت های فعالیت های پژوهشی آشنا و از اتفاقات پژوهشی در حال اجرا مطلع می شوند. خاتمه نامه ها در قالب ویدئوهای سه دقیقه ای و قابل فهم برای عموم بارگذاری می شوند. داوری مرحله نخست به صورت جمع سپاری و با مشارکت گسترده پژوهشگران کشور و خود شرکت نمایندگان انجام می گردد .

افتخاری درباره برنامه های صندوق در امسال نیز اعلام کرد: در امسال در حوزه حمایت از رساله های دکتری پرداخت به صورت مستقیم به دانشجویان انجام خواهد شد. همچنین در این سال گرنت های پژوهشی متنوعی که با توجه به احتیاج کشور تعریف شده است، در اختیار پژوهشگران تراز اول کشور قرار خواهد گرفت، که رویکرد صندوق در این خصوص اولویت دادن به حمایت از پژوهشگران جوانان و شاخص کشور در جهت شکل گیری گروه های پژوهشی پیشرو است. گرنت پیشتازان یک نمونه از این گرنت ها است که به محققان دارای سن کمتر از 50 سال تعلق می گیرد و در چارچوب آن توسعه تحقیقات میان رشته ای دنبال می گردد. اعطای گرنت بنیان (حوزه علوم پایه) و گرنت هایی در حوزه علوم انسانی نیز از برنامه های صندوق در امسال هستند. علاوه بر این موارد، گرنت های شروع و استقرار هم با هدف جذب و حمایت از محققان و فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر جهان در اختیار پژوهشگران قرار خواهند گرفت .

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1457

به "اجرای 10 طرح مشترک بین محققان ایرانی و چینی در امسال ، 12 دانشگاه برتر در برنامه پسا دکتری ویژه همکاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 10 طرح مشترک بین محققان ایرانی و چینی در امسال ، 12 دانشگاه برتر در برنامه پسا دکتری ویژه همکاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید