آیا اپل به خاطر چین نقره داغ می گردد؟

به گزارش باتسک، نمایندگان مجلس آمریکا شرکت اپل را به خاطر سکوت و انفعال در برابر سانسور اپلیکیشن در چین مورد انتقاد قرار دادند.

آیا اپل به خاطر چین نقره داغ می گردد؟

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش باتسک و به نقل از انگجت، در نامه جدیدی که توسط یک گروه از اعضای کنگره آمریکا متشکل از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نگاشته شده است، قانونگذاران فدرال از نگرانی شدید خود در رابطه با اقدامات اخیر اپل در چین پرده برداشتند.

در این نامه که به تیم کوک مدیر عامل اپل نوشته شده است، تصمیم اپل در اوایل ماه جاری برای حذف یک اپلیکیشن هوادار دموکراسی در هنگ کنگ مورد انتقاد قرار گرفته است. معترضان هنگ کنگی از این برنامه موسوم به HKMap برای مشخص و هماهنگی محل های اعتراض و ردیابی پلیس ضدشورش استفاده می کردند.

در این نامه آمده است: مواردی از این دست نگرانی واقعی را در خصوص اینکه آیا اپل و سایر نهادهای بزرگ شرکت های آمریکایی به جای به دست آوردن دل بیش از یک میلیارد مشتری چینی، آنها را با چنین اقداماتی از دست می دهند، افزایش داده است.

اپل پس از آنکه دولت چین این شرکت را متهم کرد که به شورشیان در هنگ کنگ اجازه داده است تا دست به اقدامات خشونت آمیز بزنند، با فشار برای حذف این اپ روبرو شد. با این حال توسعه دهندگان HKMap گفتند که هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از برنامه آنها برای هدف قرار دادن پلیس و تضعیف امنیت عمومی وجود نداشته است.

در ادامه این نامه با انتقاد از اپل در خصوص حذف سایر برنامه ها صحبت شده است و با استناد به اطلاعات سازمانی به نام GreatFire آمده است: اپل حداقل 2200 برنامه را در چین سانسور نموده است که شامل برنامه های مجازی خصوصی است که برای دور زدن فایروال بزرگ چین استفاده می گردد و برنامه هایی که توسط اقلیت های قومی مظلوم و سرکوب شده از جمله اویغور و تبتی ساخته شده است.

این نامه توسط 7 نماینده از جمله ران ویدن، الکساندریا اوکاسیو-کورتز، تد کروز و مارکو روبیو(R-FL) به امضا رسیده است.

این نمایندگان در نامه جداگانه ای به بابی کوتیک مدیرعامل شرکت اکتیویژن-بلیزارد از تعلیق جایزه یک گیمر معروف به نام وای چونگ به دلیل ابراز همبستگی با معترضین در هنگ کنگ انتقاد کردند. از زمان صدور تعلیق که با واکنش های فراوانی روبرو شد، این شرکت تا حدی از تصمیم خود عقب نشست و این جایزه را به وی داد و تعلیق او را کاهش داد.

در این نامه آمده است: از آنجا که شرکت شما یک ستون در صنعت بازی است، تصمیم ناامید نماینده شما می تواند تأثیر ناخوشایندی بر گیمرهایی داشته باشد که به دنبال استفاده از صندلی خود برای ارتقاء حقوق بشر و آزادی های اساسی دارند.

نمایندگان در هر دو مورد از اپل و اکتیویژن-بلیزارد خواستند که شیوه خود را اصلاح نمایند و راه ممعکوس را در پیش بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 787

به "آیا اپل به خاطر چین نقره داغ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اپل به خاطر چین نقره داغ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید