کشف لکه های بزرگ روی ستاره های داغ

به گزارش باتسک، محققان طی یک مطالعه به این نتیجه رسیده اند که لکه های مغناطیسی بزرگ می توانند روی سطح ستاره های بسیار داغ و کوچک وجود داشته باشند. محققان از تلسکوپ وی ال تی در شیلی برای مطالعه نوع خاصی از ستاره یافت شده در یک خوشه ستاره ای دور استفاده کردند و دریافتند که درخشندگی آنها تغییر می کند. این تغییرات ناشی از وجود نقاط داغ و شفاف و روشن در سطح ستاره است. این لکه های ایجاد شده توسط میدان های مغناطیسی همچنین می توانند انفجارهای قدرتمند انرژی را به میزان قابل توجهی قوی تر از هر چیزی که در خورشید دیده می شود، منتشر کنند.

کشف لکه های بزرگ روی ستاره های داغ

در مطالعه اخیر، یازان مومانی (Yazan Momany) از موسسه ملی نجوم ایتالیا در پادووا و همکارانش یک نوع جرم آسمانی موسوم به ستاره شاخه افقی دور را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند که این جرم آسمانی چهار تا پنج برابر گرمتر از خورشید است و جرم آن نیز نصف خورشید است.

دکتر مومانی گفت: این ستاره های گرم و کوچک بسیار خاص هستند، زیرا می دانیم که آنها آخرین مراحل زندگی یک ستاره معمولی را پشت سر می گذارند و به زودی خواهند مرد. در کهکشان ما، این اجرام داغ عجیب و غریب معمولاً با حضور یک ستاره همراه نزدیک در ارتباط هستند.

آنها در خوشه های متراکم ستارگان به نام خوشه های ستاره ای کروی (globular clusters) یافت می شوند؛ با این حال اکثریت قریب به اتفاق این ستارگان افقی دور به تنهایی یافت می شوند. با این حال با مطالعه سه خوشه مختلف ستاره های کروی، محققان متوجه تغییراتی در میزان روشنایی بسیاری از ستارگان افقی دور در طی چند روز تا چند هفته شدند.

سایمون زاگیا (Simone Zaggia)، نویسنده مقاله و ستاره شناس رصدخانه پادووا گفت: پس از حذف سایر سناریوها، تنها یک امکان باقی مانده برای توضیح تغییرات روشنایی مشاهده شده آنها وجود داشت. این ستاره ها باید توسط لکه های بزرگ پنهان شده باشند. لکه هایی که در اثر میدان مغناطیسی ایجاد می شوند، در خورشید خودمان نیز دیده می شوند؛ اگرچه به جای اینکه تاریک و نسبتاً خنک باشند، لکه های ستاره ای شاخه افقی بسیار روشن تر و گرم تر از سطح ستاره ای اطراف هستند. علاوه بر این لکه های این ستاره های گرم و کوچک بسیار بزرگتر از آن هستند که در خورشید ما دیده می شوند. محققان با مشاهده خوشه های ستاره ای کروی دریافتند این چرخش ستارگان است که باعث تغییر درخشندگی می شود.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1621

به "کشف لکه های بزرگ روی ستاره های داغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف لکه های بزرگ روی ستاره های داغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید