چرا به نگهداری از گیاهان آپارتمانی احتیاج داریم؟ (مزایا، معایب و معرفی انواع مختلف)

به گزارش باتسک، این روزها گیاهان آپارتمانی محبوبیت زیادی پیدا نموده اند و در هر خانه ای می توانید حداقل یکی دو گلدان زیبای طبیعی ببینید که جذابیت خاصی به فضای خانه داده اند. نگهداری از گیاهان آپارتمانی یک تفریح لذت بخش است و فواید زیادی برای آرامش روان دارد. برای اینکه برترین گیاهان آپارتمانی را بشناسید و برترین گزینه را برای نگهداری در منزل خود انتخاب کنید، در ادامه مطلب با خبرنگاران مگ همراه باشید.

چرا به نگهداری از گیاهان آپارتمانی احتیاج داریم؟ (مزایا، معایب و معرفی انواع مختلف)

گیاه آپارتمانی چیست؟

شاید برای شما سؤال شده باشد که گیاه آپارتمانی چیست و گیاهان مختلف را بر چه اساسی آپارتمانی می نامند و کدام گیاهان در این دسته بندی قرار می گیرند؟

گیاه آپارتمانی گیاهی است که در فضاهای بسته مثلا واحدهای مسکونی و اداره ها نگهداری می گردد. معمولا این گیاهان را با هدف تزیین فضاهای بسته نگهداری می نمایند اما تحقیقات متعددی نشان داده است که نگهداری از گیاهان در خانه، فواید فراوانی برای سلامت روان دارد. علاوه براین، برخی از انواع گیاهان آپارتمانی به تصفیه فضاهای بسته یاری می نمایند.

از رایج ترین انواع گیاهان آپارتمانی می توان به گیاهان هوازی نیمه گرمسیری، ساکولنت ها یا گیاهان گوشتی و انواع کاکتوس اشاره نمود. این گیاهان به نور مناسب، رطوبت کافی، خاک مناسب، دمای هوای مطلوب احتیاج دارند تا زنده بمانند. هر گیاهی احتیاجهای خاصی دارد که باید موقع خرید آن ها به این احتیاجها توجه کنید. با تمام گیاهان آپارتمانی نمی توانید رفتار و شیوه نگهداری یکسانی داشته باشید. استفاده از کود مناسب و گلدان در میزان مناسب گیاه هم اهمیت زیادی در رشد گیاه دارد.

تاریخچه نگهداری از گیاهان آپارتمانی

شاید فکر کنید در همین چند دهه اخیر استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضاهای بسته رایج شده است. اما جالب است بدانید که نگهداری گل و گیاه در فضای بسته، سابقه ای بسیار طولانی تر دارد.

مصریان باستان و سومری ها گیاهان زینتی و میوه دار را در ظروف تزئینی و گلدان های مخصوص پرورش می دادند. یونانیان باستان و رومیان، درختان برگ بو را در ظروف سفالی می کاشتند. در چین باستان، گیاهان کاشته شده در گلدان بیش از 2500 سال پیش در باغ ها نمایش داده می شدند. در قرون وسطی، باغبانی زینتی محدود به صومعه ها بود.

مزایای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

دلایل زیادی برای نگهداری از انواع گیاهان در خانه وجود دارد و نگهداری از آن ها مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

مجذوب کنندهیت بیشتر دکوراسیون منزل

اضافه کردن یک گلدان طبیعی زیبا به گوشه ای از خانه، می تواند یک دکوراسیون ساده و بی روح را از این رو به آن رو کند. معمولا رنگ سبز برگ های زیبای گیاهان آپارتمانی به هر دکوراسیونی می آید و می تواند سرزندگی و نشاط خاصی به محیط خانه بدهد. البته اگر غیر از رنگ سبز دنبال رنگ های دیگر هم باشید، گیاهان آپارتمانی شما را ناامید نمی نمایند.

برخی از گیاهان آپارتمانی برگ هایی با رنگ های متفاوت دارند. می توانید گیاهان بنفش، قرمز، زرد، سفید و گیاهانی با برگ های چند رنگ بخرید. برخی از آن ها گل های زیبایی می دهند که مجذوب کنندهیت دکوراسیون خانه را چند برابر می نمایند. در مطلب زیر می توانید با زیباترین و برترین گیاهان آپارتمانی آشنا شوید؛

کاهش استرس

هر کسی که حتی یک بار به یک گلدان آب داده باشد و به آن رسیدگی نموده باشد، تأیید می نماید که رسیدگی به گیاهان آپارتمانی باعث آرامش روانی می گردد. اگر استرس دارید یکی از برترین کارهایی که می توانید برای کاهش آن انجام دهید این است که یک یا چند گیاه آپارتمانی را در خانه نگهداری کنید. سر زدن به گلدان ها، آب دادن به آن ها، حتی تکثیر گل ها و هدیه دادن به دوستان و عزیزان، باعث می گردد که از دغدغه های زندگی روزمره فاصله بگیرید و زندگی آرام تری را تجربه کنید.

فایده نگهداری از گیاهان آپارتمانی در تحقیقات متعددی ثابت شده است. برای اینکه بیشتر درباره فواید آن بخوانید، مطلب زیر را دنبال کنید؛

تصفیه هوای فضای بسته

یکی از موضوعاتی که به وسیله ناسا آنالیز و روی آن تحقیقات متعددی صورت گرفته است، خاصیت تصفیه هوای فضای بسته به وسیله گیاهان آپارتمانی است. جالب است بدانید که برخی از این گیاهان به تصفیه هوای داخل ساختمان یاری می نمایند و با جذب ترکیبات آلی فرار از جمله بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن، آلودگی هوای داخل ساختمان را کاهش می دهند. در حالی که این مواد شیمیایی عموما برای انسان سمی هستند، چنین آلاینده هایی بدون آسیب، به وسیله گیاه و میکروب های داخل خاک آن جذب می شوند.

البته برای اینکه از این ویژگی گیاهان بهره ببرید باید گلدان های زیادی داشته باشید. در مطلب زیر می توانید با برترین گیاهان آپارتمانی که هوا را تصفیه می نمایند، آشنا شوید.

هدیه دادن به دوستان و عزیزان

وقتی چند گیاه آپارتمانی در خانه نگهداری می کنید همواره می توانید هدایایی مجذوب کننده و دوست داشتنی برای عزیزان خود تهیه کنید. بیشتر گیاهان آپارتمانی خیلی راحت تکثیر می شوند. می توانید گیاهانی را که دوست دارید با روش های مختلف مثلا قلمه زدن تکثیر کنید و در یک گلدان زیبا بکارید. این هدیه بدون شک هر کسی را خشنود می نماید. علاوه بر این، خودتان هم لذت فراوان تکثیر کردن گیاه را تجربه می کنید.

برای تکیر گیاهان روش های مختلفی وجود دارد که یکی از رایج ترین روش های آن، قلمه زدن است. در مطلب زیر می توانید تمام فوت وفن های لازم برای قلمه زدن گیاه را یاد بگیرید.

یکی از برترین هدیه ها برای خشنود کردن دوستان و عزیزانتان، تراریوم است. تراریوم یا باغ شیشه ای را می توانید در خانه تهیه کنید و چند گیاه مناسب را در آن بکارید. تراریوم، دست شما را برای تزیین کردن باز می گذارد و هدیه ای مجذوب کننده است که لبخند را به لب عزیزانتان می آورد. روش درست کردن و برترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای تراریوم را در مطلب زیر بخوانید.

معایب نگهداری از گیاهان آپارتمانی

این کار لذت بخش می تواند معایبی هم داشته باشد که بسیاری از آن ها قابل چشم پوشی و برخی از آن ها قابل اجتناب است. در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم.

احتیاج به توجه و نگهداری مداوم

گیاهان آپارتمانی به مراقبت و توجه مداوم احتیاج دارند. بسیاری از گیاهان، متعلق به اقلیم های متنوعی هستند و باید در خانه شرایط مناسب برای رشد آن ها را فراهم کنید. گاهی فراهم کردن این شرایط با توجه به شرایط زندگی خودمان، سخت می گردد. مثلا برخی از گیاهان آپارتمانی به هوای مرطوب احتیاج دارند که امکان فراهم کردن این میزان رطوبت در خانه وجود ندارد.

اگر پرمشغله هستید و زمان کافی برای نگهداری از گل و گیاه ندارید باید گیاهانی را انتخاب کنید که به مراقبت کمی احتیاج دارند. برخی از گیاهان آپارتمانی مقاومت بیشتری دارند و کمی بی توجهی را می توانند تحمل نمایند. برای آشنایی با چند نمونه از این گیاهان آپارتمانی مقاوم، دو مطلب زیر را دنبال کنید.

محدودیت برای سفر و خروج از خانه

وقتی گیاه آپارتمانی در خانه دارید، برنامه ریزی کردن برای ترک خانه برای مدت طولانی، سخت می گردد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از چند روز سفر، وقتی به خانه برگشته اید، یکی از گیاهان آپارتمانی شما خراب شده است. گاهی اوقات مسائل ایجاد شده برای گیاهان آپارتمانی با کمی رسیدگی حل می گردد ولی گاهی اوقات برای همواره گلدان عزیزتان را از دست می دهید.

با چند ترفند و راه چاره می توانید این مسائل را به حداقل برسانید و با خیال راحت خانه را ترک کنید. مثلا برای آب دادن گلدان ها وقتی در خانه نیستید، می توانید از چند روش که در مطلب زیر اسم شده، بهره ببرید.

مسمومیت بچه ها و حیوانات خانگی

شاید تا به حال نشنیده باشید ولی برخی از گیاهان آپارتمانی سمی هستند. البته وجود یک گیاه سمی در خانه به تنهایی مسئله ای ایجاد نمی نماید اما اگر اجزای این گیاه مثلا برگ های آن به وسیله بچه ها یا حیوانات خانگی خورده گردد، باعث مسمومیت می گردد. در برخی موارد این مسمومیت ها می تواند بسیار شدید باشد.

اگر در خانه حیوان خانگی دارید یا بچه ها نوپای شما کنجکاو هستند و به همه چیز دست می زنند، باید در انتخاب گیاهان برای نگهداری در خانه دقت کنید. در مطلب زیر می توانید با چند نمونه از این گیاهان آپارتمانی سمی آشنا شوید.

مسائل رایج گیاهان آپارتمانی

مسائل مختلفی ممکن است برای گیاهان آپارتمانی پیش بیاید که همه ی زحمات شما را به باد بدهد. مثلا انواع آفت ها می توانند گل ها را خراب نمایند و حتی به گلدان های مجاور هم سرایت نمایند. آب دادن بیش از میزان، آب دادن کمتر از میزان مورد احتیاج، قرار گرفتن در نور شدید، قرار گرفتن در معرض سرما و… می توانند باعث خراب شدن گیاهان شوند.

یکی از مسائل رایجی که برای گل های آپارتمانی پیش می آید ریختن برگ ها است که ممکن است دلایل فراوانی داشته باشد. در مطلب زیر دلایل ریزش برگ گیاهان و نحوه مقابله با آن ها را بخوانید.

یکی دیگر از مسائل گیاهان، قرار گرفتن در معرض تغییرات شدید دما است. در خانه به علت تغییر فصل و استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی، دمای خانه ممکن است تغییرات زیادی داشته باشد. برای حفاظت از گیاهان آپارتمانی خود، آن ها را برای تغییر فصل ها آماده کنید. در مطلب زیر می توانید راهنمای کامل آمادگی برای تغییر فصل را بخوانید.

برترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری در خانه

گیاهان آپارتمانی احتیاجهای متفاوتی دارند. برخی از آن ها در محیط روشن و پرنور رشد می نمایند و برخی دیگر در سایه هم دوام می آورند. احتیاج آن ها به آب، رطوبت، کود و… با هم فرق دارد. به همین علت باید گیاه را متناسب با شرایط محیطی که می خواهید در آن گلدان بگذارید، بخرید.

با وجود تمام تفاوت هایی که این گیاهان دارند، در نگهداری از آن ها باید چند نکته را عایت کنید. در مطلب زیر به طور کامل روش نگهداری از گیاهان آپارتمانی را بخوانید. حتی اگر تازه کار باشید با رعایت این نکات می توانید در نگهداری از گیاهان در خانه پیروز باشید.

قبل از خرید هر گیاه، ابتدا شرایط محیطی که می خواهید در آن گلدان بگذارید، در نظر بگیرید.

گیاهان مناسب برای محیط روشن و پرنور

اگر در خانه اتاق یا فضایی دارید که نور کافی دریافت می نماید، می توانید گیاهانی را بخرید که به نور زیاد احتیاج دارند. این گیاهان معمولا در سایه دچار مشکل می شوند. در مطلب زیر می توانید با چند گیاه مخصوص فضای روشن و پرنور آشنا شوید. این گیاهان برای اتاق های پرنور، آشپزخانه های روشن، راهروهایی که پنجره دارند و… مناسب اند. برخی از آن ها را می توانید در فضای باز هم نگهداری کنید ولی با تغییر فصل باید دوباره به داخل خانه منتقل کنید.

گیاهان مناسب برای محیط تاریک و کم نور

زندگی در آپارتمان های کوچک که با ساختمان های بلند احاطه شده، باعث شده که بسیاری از ما در خانه های خود از نور آفتاب بی بهره باشیم. اگر خانه ای دارید که نور کمی می گیرد یا در ساعات بسیار کوتاهی از روز، نور دارد باید گیاهان آپارتمانی مخصوص محیط های تاریک را تهیه کنید.

در مطلب زیر می توانید با چند مورد از گیاهانی که در سایه هم دوام می آورند آشنا شوید. البته برخی از این گیاهان در سایه دوام می آورند اما در نور مناسب می توانند رشد بیشتری داشته باشند و حتی گل بدهند.

گیاهان مناسب برای محیط مرطوب

برخی از گیاهان آپارتمانی، بومی منطقه ها بارانی و مرطوب هستند. به همین علت احتیاج به رطوبت زیاد دارند. معمولا توصیه می گردد که این دسته از گیاهان را علاوه بر آب دادن، غبارپاشی هم بکنید تا رطوبت برگ های آن حفظ گردد. یا یک سینی حاوی آب کنار گلدان ها بگذارید تا آب آن به مرور تبخیر گردد و فضای مرطوبی ایجاد کند.

اگر در خانه فضایی دارید که رطوبت زیادی دارد، مثلا سرویس بهداشتی که فضای مناسبی برای نگهداری گیاه دارد، می توانید گیاهان رطوبت دوست را برای نگهداری در این بخش از خانه انتخاب کنید.

گیاهان مناسب برای نگهداری در آشپزخانه

معمولا در خانه های امروزی آشپزخانه ها فضای کم و کوچکی دارند. وسایل داخل آشپزخانه آن قدر زیاد است که گاهی جایی برای نگهداری گلدان باقی نمی ماند. اگر آشپزخانه عظیم دارید می توانید با توجه به شرایط نوری محیط، هر گلدانی که خواستید انتخاب کنید. اما اگر آشپزخانه شما کوچک است، لازم نیست خودتان را از داشتن برترین گیاهان آپارتمانی در آشپزخانه محروم کنید.

برای نگهداری گلدان در چنین شرایطی، گیاهانی را که در دو مطلب زیر معرفی نموده ایم انتخاب کنید. بیشتر این گیاهان، گیاهان آویز هستند که می توانید آن ها را از جایی آویزان کنید تا فضای آشپزخانه را تنگ تر ننمایند.

گیاهان مناسب برای اتاق خواب

اتاق خواب محل آرامش و استراحت است. نگه داشتن چند گیاه آپارتمانی در اتاق خواب می تواند فضای اتاق را دلپذیرتر و آرام تر کند. اگر در اتاق خواب فضای مناسبی برای نگهداری گلدان دارید، یکی از گیاهانی که در مطلب زیر معرفی شده انتخاب کنید. برخی از این گیاهان آپارتمانی می توانند هوای داخل اتاق را هم تصفیه نمایند تا خوابی راحت و آرام داشته باشید.

محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

در ایران برخی از گیاهان آپارتمانی محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه دارند. یکی از دلایل محبوبیت و رواج زیاد این گیاهان، نگهداری راحت آن ها است. قبلا در خبرنگاران مگ چند نمونه از آن ها را معرفی نموده ایم که می توانید در ادامه در خصوص این گیاهان بیشتر بخوانید.

جمع بندی

گیاهان آپارتمانی می توانند زیبایی خیره نماینده ای به دکوراسیون خانه بدهند و در عین حال نگهداری از آن ها می تواند استرس و نگرانی را از شما دور کند. نگهداری از گیاهان در خانه سخت نیست. فقط باید اصول اولیه آن را بدانید و احتیاجهای هر گیاهی که می خرید، بشناسید. با نکاتی که بالاتر مطرح کردیم، حتی اگر تازه کار باشید و تجربه ای نداشته باشید می توانید گیاهان آپارتمانی را در خانه نگهداری کنید و از تماشا آن ها و رسیدگی به گل ها لذت ببرید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2379

به "چرا به نگهداری از گیاهان آپارتمانی احتیاج داریم؟ (مزایا، معایب و معرفی انواع مختلف)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا به نگهداری از گیاهان آپارتمانی احتیاج داریم؟ (مزایا، معایب و معرفی انواع مختلف)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید