پیش گیری از سرطان پروستات با مصرف قارچ

به گزارش باتسک، روزنامه خراسان: محققان ژاپنی با مطالعه روی 36 هزار مرد به دستاورد های جالبی درباره تاثیر شگفت انگیز قارچ در پیشگیری از سرطان پروستات رسیده اند.

پیش گیری از سرطان پروستات با مصرف قارچ

محققان دانشگاه توکیو پیروز شدند درمطالعه ای که حدود 36 هزار مرد ژاپنی در آن شرکت داشتند، اطلاعات متعددی از سبک زندگی این افراد جمع آوری نمایند و وضعیت آن ها را طی 24 سال پیگیری نمایند.

در این مطالعه گسترده برای اولین بار رابطه بین مصرف قارچ و سرطان پروستات مورد آنالیز نهاده شد و معین شد مصرف یک یا دو بار قارچ درهفته می تواند میزان بروز سرطان را تا 8 درصد کاهش دهد.

نتایج نشان می دهد با مصرف بیشتر و مداوم قارچ احتمال بروز سرطان پروستات باز هم کاهش یافته است و افرادی که سه بار در هفته یا بیشتر قارچ مصرف می کردند، طی سال های بعد 17 درصد کمتر به سرطان پروستات مبتلا شدند.

محققان معتقدند قارچ به واسطه داشتن آنتی اکسیدان ها به ویژه ال ارگوتیونین و مواد ضدالتهابی می تواند چنین تاثیری داشته باشد. بهتراست بدانید که سرطان پروستات یکی از سرطان های شایع بین مردان است. در آمار جهانی این سرطان رتبه دوم میزان ابتلا را در مردان به خود اختصاص داده است.

در ایران هر چند این سرطان، رتبه سوم بین مردان را دارد، اما آمار نشان از رشد ابتلا به این سرطان دارد. نتایج این پژوهش در نشریه international Journal of Cancer منتشر شده است.

از سرطان پروستات چه می دانید؟

با افزایش سن، وزن غده پروستات افزایش می یابد و این افزایش به خوش خیمی یا سرطان پروستات منجر می گردد. در نتیجه احتمال بروز سرطان پروستات با افزایش سن بیشتر می گردد. بعضی از انواع سرطان پروستات، غیر تهاجمی است و به همین دلیل امکان دارد فرد هیچ گونه علامتی را تجربه نکند.

علایم

سرطان پروستات می تواند باعث مسائل ادراری مسائل جنسی، درد و بی حسی گردد.

مسائل ادراری

مشکل ادراری علامت رایجی است، زیرا پروستات در پایین مثانه واقع شده است و میزراه را احاطه می نماید. به این دلیل اگر تومور روی آن به وجود آید می تواند به مثانه یا میزراه فشار آورد. مسائل ادراری می تواند شامل:

 • احتیاج مکرر به دفع ادرارجریان ادرار آهسته تر از معمول
 • خون ریزی درهنگام دفع ادرار (هماچوری)
 • غربالگری سرطان

40 سالگی:

برای مردانی توصیه می گردد که در معرض خطر بالا قرار دارند.

از جمله می توان به افرادی اشاره نمود که بیش از یک نفر از خویشاوندان درجه یک (پدر، برادر یا پسر) آن ها در سنی کمتر از 65 سال به سرطان پروستات مبتلا شده است.

45 سالگی:

برای مردانی توصیه می گردد که در معرض خطر بالا قرار دارند.

از جمله می توان به مردان آفریقایی - آمریکایی و آن هایی اشاره نمود که یکی از خویشاوندان درجه یک آن ها در سنی کمتر از 65 سال مبتلا به سرطان پروستات بوده است.

50 سالگی:

برای مردانی توصیه می گردد که در معرض خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات هستند و انتظار می رود دست کم 10 سال دیگر به زندگی ادامه دهند.

خواص دارویی قارچ

 • قارچ حاوی مقادیر فراوان پروتئین است که از این نظر میزان پروتئین آن حدود دو برابر پروتئین اغلب سبزیجات و سایر حبوبات است.
 • پروتئین قارچ جزو غنی ترین پروتئین ها محسوب می گردد و از نظر ارزش غذایی بین پروتئین گوشت و پروتئین گیاهی واقع شده است.
 • قارچ در صد کمی چربی دارد و مصرف روزانه 100 گرم آن احتیاج بدن به ویتامین c را رفع می نماید.
 • قارچ منبع خوب ویتامین B1 و B2 است. عناصر معدنی موجود در آن در مقایسه با سبزیجات و میوه جات از کیفیت و کمیت بهتری برخوردار است.
 • قارچ منبع پتاسیم، آهن و مس است و فسفر مورد احتیاج بدن را به طور کامل تأمین می نماید. کلاهک قارچ سرشار از فسفر است. درقارچ ترکیبی به نام بیوفریولید وجود دارد.
 • که از تشکیل مخزن چربی خطرناک در شریان ها و کلسترول های بد خون (LDL) و اسید های چرب در سلول ها و خون جلوگیری می نماید.
 • قارچ، استخوان ها را تقویت، خستگی و کمبود ویتامین D را بر طرف می نماید.
 • با مصرف قارچ دستگاه دفاعی بدن تقویت می گردد، طول عمر افزایش و گردش خون در بدن بهبود می یابد.
 • به دلیل کربوهیدرات و آهن موجود در قارچ، پزشکان مصرف آن را به بیماران دیابتی و افرادی که به تقویت دستگاه ایمنی بدن خود اهمیت می دهند و کسانی که برنامه خاص غذایی (رژیم) دارند، توصیه می نمایند.
منبع: برترین ها
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 914

به "پیش گیری از سرطان پروستات با مصرف قارچ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش گیری از سرطان پروستات با مصرف قارچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید