واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری

به گزارش باتسک، زاکانی شهردار تهران معتقد است که سر فصل دوم فساد ناظر به سیستم معیوبی است که از دل آن آسیب بیرون میزد و یکی از کارهایی که در شهرداری تهران در این راستا انجام شد این است که نظارت فنی شهرداری سیستمی شد.

واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری

شهردار تهران، درباره جزئیات پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری تهران، گفت: در راستای مبارزه با فساد ما حداقل 20 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را به شهر برگردانده ایم و این ربطی به دوره ما نداشته است.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در حاشیه آیین افتتاح تصفیه خانه خلیج فارس و افتتاح طرح های مدیریت منابع آب منطقه 19 در قالب پویش شنبه های امید و افتخار، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مطرح شدن فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری تهران، اظهار کرد: ما فساد را سه دسته نموده ایم، در یک دسته از فساد تعبیر این بود که اصطلاحا افراد خردند و بردند و شهرداری متضرر شد که برای آن برنامه ای خاص ریختیم و حق و حقوق شهرداری را پیگیری کردیم. این امر ربطی به دوره ما ندارد و به ادوار مختلف دوره های گذشته مربوط است.

وی با بیان اینکه مورد فروشگاهشهروند یک نمونه از بازگشت حق و حقوق به شهر است، توضیح داد: لذا ما حداقل 20 هزار میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانده ایم و ربطی به دوره ما نداشته است. در این بخش مجموعه هایی بودند که ما اینها را باز پس گرفتیم که عدد آنها امروز 110 مجموعه است که بالای 8 هزار یا 9 هزار میلیارد پول این مجموعه ها است. این رقم غیر از آن 20 هزار میلیارد است. سر فصل این امر باز است.

زاکانی با تاکید بر اینکه علاقه نداریم اینها را درفضای عمومی بازگو کنیم، با ذکر مثالی اضافه نمود: مثلا باملند اشتباهی بود در گذشته اجرا شده بود و قرارداد نادرستی بسته شده بود که ما آن را خاتمه دادیم و صورت جلسه کردیم تا بازگردد. قیمت آن سال گذشته 11 هزار تا 12 هزار میلیارد بود و به قیمت امروز 15 هزار یا 16 هزار میلیارد است و این غیر از آن 20 هزار میلیارد است. اما ما علاقه به توضیح اینها نداریم که خاطر مردم عزیز خدشه دار گردد.

شهردار تهران معتقد است که سر فصل دوم فساد ناظر به سیستم معیوبی است که از دل آن آسیب بیرون میزد و یکی از کارهایی که در شهرداری تهران در این راستا انجام شد این است که نظارت فنی شهرداری سیستمی شد.

زاکانی توضیح داد: یک پرونده دیگر نیز برای ادوار قبل بود که ما سال قبل آن را آنالیز کردیم. در آن پرونده فرد 7 میلیارد تومان پرداخت نموده بود اما در خاتمه کار ما آنالیز کردیم که 127 میلیارد است که کارشناس مربوطه 120 میلیارد را حذف نموده و 7 میلیارد را نوشته بود. ما آن را بروز کردیم. آن فرد 840 میلیارد به شهرداری پول داد و خاتمه کار گرفت. این هم برای سالها قبل است و ربطی به ما ندارد و برای منطقه 6 بود. ما به سمتی می رویم که قرادادهایمان را شفاف کنیم و کمیسیون ماده 5 ما در سایت شفافیت است.

وی با بیان اینکه بخش سوم فساد در واقع خرده تخلفاتی است که اتفاق می افتد، توضیح داد: مثلا کسی که رشوه می گیرد که برای این کار پرسنل را آموزش داده ایم و کارها را سیستمی نموده ایم. یکی از مواردی که ما خودمان کشف کردیم مربوط به 5 نفر بود که خودمان دنبال کردیم و با اینها برخورد شد. اینها را به دفتر ما انتساب می دادند که اشتباه بود. کسی که از دفتر ما دستگیر شده بود موضوعش فساد نبود بلکه از آن شبکه، خرید اسلحه نموده بود. دستگاه امنیتی دنبال کردند و موضوع فساد نبود. آنکه به او فروخته بود گفته بود این اسلحه است و مجوز آن را برایتان میگیریم به نوعی او به امید مجوز، اسلحه را گرفته بود.

وی در بخش دیگر سخنان خود را اشاره به پروژه افتتاح تصفیه خانه خلیج فارس و افتتاح طرح های مدیریت منابع آب منطقه 19، توضیح داد: امروز 185 میلیون متر مکعب آب مصرفی در سال برای فضای سبز داریم که از این مقدار 135 میلیون متر مکعب به وسیله برداشت از چاه ها انجام می گردد. یکی از عواملی که به فرونشست زمین یاری می نماید همین برداشت آب است. در گذشته فاضلاب تهران به وسیله چاه های جدی کار میشد و این باعث می شد آب مصرفی به صورت متداول در زمین می رفت. این جنبه که دائما به سفره های آب زیرزمینی تزریق میشد وجود داشت.

زاکانی با بیان اینکه امروز یکی از تهدیدهای تهران فرونشست زمین به ویژه در جنوب و جنوب غربی و جنوب شرق تهران است، گفت: برای این کار ما مسیری را دنبال می کنیم. چاه های موجود در سطح شهر را که امروز 135 میلیون متر مکعب سالانه، آب برداشت می کنیم را در افق 1410 با بازچرخانی آب جبران می کنیم و تا آن زمان 145 میلیون متر مکعب آب را باید به وسیله بازچرخانی آب داشته باشیم.

شهردار تهران با اشاره به تصفیه خانه منطقه 19 تهران، خاطر نشان کرد: این تصفیه خانه امروز کلنگ خورد و تا خاتمه سال 2.5 میلیون متر مکعب آب تصفیه و قابل استفاده برای فضای سبز می گردد. از سوی دیگر کاری به صورت جدی از ابتدای دوره نو و شورای شهر در شهرداری دنبال شد که برای هر شهرک و مجموعه مسکونی متمرکز بازچرخانی آب را در همان منطقه و شهرک الزامی کنیم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2857

به "واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش زاکانی به پرونده فساد 20 هزار میلیاردی در شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید