واکاکوسا یامایاکی؛ فستیوال سوزاندن کوه در ژاپن، عکس

به گزارش باتسک، هر ساله در این تاریخ به یاد رویدادی که در قرن هجدهم رخ داد، کوه واکاکوسا (Wakakusa Mountain) در آتش می سوزد و فستیوال واکاکوسا یامایاکی (Wakakusa Yamayaki) برپا می گردد. واکاکوسا، در زبان ژاپنی کوهِ سبزه های تازه معنی می دهد و یامایاکی از دو بخش یاما به معنی کوه و یاکی به معنی آتش کنترل شده تشکیل شده است که اگر غذاهای ژاپنی دلچسب مانند کباب مرغ گریل شده به نام یاکیتوری (yakitori) را امتحان نموده باشید، لغت یاکی باید برایتان آشنا باشد.

واکاکوسا یامایاکی؛ فستیوال سوزاندن کوه در ژاپن، عکس

این فستیوال را می توان دقیقاً منطبق با نام خود عنوان نمود. فضای این فستیوال با تماشای آتش سوزی عظیم کوه، جمعیت هیجان زده و موسیقی طبل های ژاپنی تایکو (taiko) بسیار تماشایی خواهد بود.

فستیوال سوزاندن کوه را هر ساله دو معبد بودایی تودای جی (Tōdai-ji) و کوفوکوجی (Kōfuku-ji) به همراه معبد شینتویی کاسوگا تایشا (Kasuga Taisha) برگزار می نمایند که هر سه در پارک نارا (Nara Park) واقع شده اند. پارک نارا، یکی از پر رفت و آمدترین نقاط توریستی شهر، بیشتر به خاطر 1500 آهویی که در آن جا زندگی می نمایند معروف است. گردشگران می توانند از غرفه های موجود در پارک، کراکر برنجی ژاپنی به نام سنبه ای (senbei) را خریداری نمایند و به این حیوانات نیمه وحشی غذا بدهند.

پارک نارا در سمت شرقی شهر واقع شده و اگر از آن عبور کنید به جنگل بسیار کهن کاسوگایاما (Kasugayama) می رسید که درختان آن مقدس شمرده می شوند و بیش از هزار سال است که مردم اجازه وارد شدن به آن را ندارند. جالب این است که این جنگل مقدس در پای کوه واکاکوسا هر ساله فستیوال آتش زدن آن بر پا می گردد.

فستیوال سوزاندن کوه در ژاپن

معابدی که فستیوال واکاکوسا یامایاکی را سازماندهی می نمایند به طرز فوق العاده ای زیبا و باستانی هستند. معبد تودای جی منزلگاه بودای عظیم نارا و عظیم ترین بنای چوبی در دنیا است. معبد کوفوکوجی عبادتگاه اختصاصی خاندان مشهور فوجی وارا (Fujiwara) بود و معبد کاسوگا تایشا به ردیف طولانی فانوس های خود شهرت دارد. در مورد سرشروع فستیوال واکاکوسا یامایاکی دو روایت وجود دارد.

در روایت اول گفته می گردد که گرازهای وحشی به معابد و همسایگی کوه واکاکوسا آسیب می رساندند و مردم تصمیم گرفتند برای از بین بردن زیستگاه آن ها، کوه را به آتش بکشند. روایت دوم منشأ این فستیوال را دعوا بر سر مالکیت کوه عنوان می نماید که در سال 1760 بین دو معبد بودایی تودای جی و کوفوکوجی وجود داشت و هر کدام خود را مالک کوه واکاکوسا می دانستند. در آن موقع مذاکرات بین دو معبد به نتیجه نرسید و معبد شینتوییِ کاسوگا تایشا به عنوان بی طرف وارد بحث شد تا در این ماجرا میانجی گری کند. این راهکار هم مؤثر واقع نشد و در آخر کوه واکاکوسا را در آتش سوزاندند.

معبد تودای جی

فستیوال سوزاندن کوه یک بار در سال و در چهارمین شنبه ماه ژانویه، حوالی ظهر برگزار می گردد. گاهی اوقات هم در صورت شرایط آب و هوایی نامساعد ممکن است آن را به تاریخ دیگری موکول نمایند. در پای کوه، زمین بازی برای برگزاری مسابقات و سرگرمی های بچه ها مانند مسابقه پرتاب کراکر سنبه ای وجود دارد.

قبل از ساعت پنج عصر دسته ای از مردم از معبد کاسوگا تایشا به سمت کوه روانه می شوند تا آن را به آتش بکشند. جمعیت یک آتش مقدس را حمل می نمایند تا آتش عظیم را در دامنه کوه با آن روشن نمایند. رهبری آن ها نیز بر عهده روحانی های معبد کاسوگا تایشا است و در جهت رسیدن به کوه، در معابد دیگر هم توقف خواهند کرد. حدود ساعت پنج و نیم عصر جمعیت به محل مورد نظر می رسند و آتش عظیم مقدس روشن می گردد.

البته موانع ویژه هم تعبیه شده تا امنیت مراسم حفظ گردد. ساعت شش و ربع مراسم آتش بازی در آسمان شروع شده و یک ربع ادامه می یابد. سپس با آتش عظیم، مشعل های مخصوصی را روشن می نمایند که حدود 300 آتش نشان هر ساله داوطلب انجام این کار می شوند. آن ها از حصار ویژه عبور نموده و با استفاده از مشعل های روشن، چمن های خشک و قدیمی واکاکوسا را آتش می زنند. معمولاً نیم تا یک ساعت طول می کشد تا سبزه های کوه به طور کامل بسوزند که البته به شرایط آب و هوایی و موارد دیگر هم بستگی دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1992

به "واکاکوسا یامایاکی؛ فستیوال سوزاندن کوه در ژاپن، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاکوسا یامایاکی؛ فستیوال سوزاندن کوه در ژاپن، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید