مصرف گاز خانگی با سرمای هوا به 80 درصد هم خواهد رسید

به گزارش باتسک، تهران (پانا) - شرکت ملی گاز هشدار داده با سرمای هوا مصرف گاز خانگی افزایش یافته و به همین علت گازرسانی به منطقه ها غیرخانگی کاهش یافته است.

مصرف گاز خانگی با سرمای هوا به 80 درصد هم خواهد رسید

به گزارش ایسنا، محمدرضا جولایی امروز در حاشیه مراسم تنفیذ قرارداد طرح ذخیره سازی گاز میدان خانگیران و مخزن شوریجه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به شروع موج سرما در کشور از هفته گذشته، اندازه مصرف گاز در بخش خانگی به 560 تا 570 میلیون مترمکعب رسید که حدود 70 درصد فراوری گاز کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: اکنون فراوری گاز طبیعی در حداکثر اندازه خود است و روز گذشته این اندازه از ابتدای سال جاری تا به امروز رکورد زد و به بیش از 800 میلیون مترمکعب رسید، تأسیسات و خطوط انتقال گاز در آمادگی کامل هستند و گاز طبیعی را به نقاط مختلف کشور ارسال می نمایند.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: با توجه به پیش بینی های اجرا شده و آماری که از هواشناسی کشور دریافت کردیم، از ابتدای هفته آینده دو موج سرما از منطقه ها غربی و شمالی وارد کشور می گردد و اثری که این دو موج بر دمای هوا می گذارد بسیار محسوس است که به تبع آن مصرف گاز هم افزایش می یابد.

جولایی اضافه نمود: با توجه به اینکه این دوره سرما طولانی تر است، سبب می گردد فشار زیادی به شبکه گاز کشور بیاید و ممکن است به مصرف حتی 80 درصدی گاز در بخش خانگی برسیم که این فشار به بخش صنعت و نیروگاه ها می آید.

وی تأکید کرد: البته اندازه ذخایر گاز در نیروگاه ها بسیار مطلوب است اما ادامه کاهش دما و افزایش مصرف برای طولانی مدت بسیار سنگین خواهد بود و ضروری است مردم در مصرف گاز و برق صرفه جویی نمایند.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسشی گفت که اندازه مصرف گاز طبیعی در کشور نسبت به دوره مشابه پارسال با این وضع دما 15 درصد افزایش یافته است.

جولایی گفت: اکنون روزانه حدود 110 میلیون مترمکعب به بخش صنعت و روزانه 100 میلیون مترمکعب به نیروگاه ها اختصاص یافته است که اگر مصرف در بخش خانگی افزایش یابد، این اندازه گازرسانی به این دو بخش هم کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2558

به "مصرف گاز خانگی با سرمای هوا به 80 درصد هم خواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف گاز خانگی با سرمای هوا به 80 درصد هم خواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید