قیمت دلار در چه کانالی قرار می گیرد؟ ، آینده ارز در سال 99 چگونه است؟

به گزارش باتسک، سهراب دل انگیزان، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه در تبادل نظر با تجارت نیوز می گوید: برای سال 99 نمی توان به صورت قطعی در خصوص شرایط ارز اظهارنظر کرد و تنها بر اساس شواهدی که وجود دارد پیش بینی هایی را می توان عنوان نمود. از آن جایی که قیمت دلار افزایش یافته و قیمت کالای وارداتی نیز افزایش یافته، انتظار نمی رود که در سال 99 جهش تقاضا برای کالای وارداتی داشته باشیم. با این حساب حجم عظیمی از واردات کشور مربوط به واردات کالاهای اساسی است.

قیمت دلار در چه کانالی قرار می گیرد؟ ، آینده ارز در سال 99 چگونه است؟

وی ادامه می دهد: در حال حاضر درآمدهای صادراتی بخش خصوصی کشور بین 30 تا 40 میلیارد دلار بوده که تا همین میزان را می توان جایگزین درآمدهای نفتی و احتیاج بنگاه های مالی را تامین کرد. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که شیوع ویروس کرونا در انتهای سال 98 به بسیاری از کسب وکارها صدمه وارد کرد و ممکن است صادارت کشور را نیز دچار چالش کند.

دل انگیزان می افزاید: نمی توان پیش بینی دقیقی از قیمت دلار در سال 99 ارایه کرد، اما به نظر می رسد دولت علاقه ای به دلار زیر 15 هزار تومان ندارد و من پیش بینی می کنم دلار در کانال 15 تا 18 هزار تومان قرار بگیرد.

این کارشناس اضافه می نماید: از سوی دیگر بانک مرکزی نیز تمایل دارد اوایل سال 99 را به دلار 15 هزار تومانی انتها سال 98 وصل کند. با توجه به تورم پیوسته 30 درصدی که برای سال 99 انتظار می رود، اگر 30 تا 35 درصد افزایش قیمت برای ارز نیز در نظر داشته باشیم دلار بین کانال 15 تا 18 هزار تومان می تواند قرار بگیرد.

وی تاکید می نماید: در مجموع انتظار می رود در سال 1399، دلار به اندازه تورم و شاید کمتر نیز افزایش قیمت داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1448

به "قیمت دلار در چه کانالی قرار می گیرد؟ ، آینده ارز در سال 99 چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت دلار در چه کانالی قرار می گیرد؟ ، آینده ارز در سال 99 چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید