درِ سدهای خوزستان به روی سرمایه گذاران گردشگری آبی باز می گردد

به گزارش باتسک، خبرنگاران/خوزستان مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان از تسهیل واگذاری و بهره برداری از امکان گردشگری واقع در کنار منابع آبی، برای بخش خصوصی اطلاع داد.

درِ سدهای خوزستان به روی سرمایه گذاران گردشگری آبی باز می گردد

محمدامین ایزدجو در نشست خبری که امروز (31 خردادماه) در مورد آنالیز گردشگری آبی در سدهای خوزستان برگزار گردید، اظهار کرد: مدیریت گردشگری سازمان آب و برق خوزستان با هدف توسعه و ترویج گردشگری آبی و استفاده از پتانسیل های آبی این سازمان و همچنین تسهیل گردشگری در حوزه های آبی برای اولین در کشور ایجاد شده است.

به گزارش باتسک، وی با اشاره به تشکیل کارگروه گردشگری و مسئولیت های این کارگروه، اضافه کرد: بخش خصوص اگر بخواهد در کنار تاسیسات آبی برنامه ای داشته باشد و سرمایه گذاری کند، طرح خود را باید به این کارگروه ارائه دهد. به این طرح پس از آنالیز در کارگروه و در صورت تصویب، مجوز داده خواهد شد.

مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه در سال 98 برای بخش خصوصی، هفت مجوز اجرای طرح های گردشگری آبی شده صادر شد، گفت: دولت کارگزار خوبی برای بهره برداری از امکان گردشگری نیست زیرا مقوله گردشگری یک مقوله نرم است و با ساختار و بروکراسی های دولتی نمی توان آن را مدیریت کرد و از این رو واگذاری این طرح ها به بخش خصوصی در دستور کار است.

ایزدجو با بیان اینکه واگذاری و بهره برداری از اماکن گردشگری که در کنار منابع آبی هستند، برای بخش خصوصی تسهیل خواهد شد، اضافه کرد: در گذشته تاسیساتی در کنار منابع آبی استان خوزستان بنا شده اند؛ قرار است این تاسیسات به بخش خصوصی واگذار شوند و شرایط نیز به شکلی خواهد بود که سرمایه گذاران انگیزه کافی برای سرمایه گذاری داشته باشند.

وی ادامه داد: در سدهای مارون، آریوبرزن، شهید عباسپور، گدار و کرخه زیرساخت های گردشگری تسهیل پیدا خواهند کرد و برای توسعه اماکن، به وسیله فراخوان جذب سرمایه گذار به مزایده گذاشته خواهند شد. در این زمینه تا به امروز چهار طرح توجیهی مالی آماده شده است و آماده واگذاری به بخش خصوصی در قالب مزایده هستند.

مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان بیان نمود: تا به امروز در وزارت نیرو به سرمایه گذار تنها برای سه سال مجوز بهره برداری از اماکن احداث شده داده می شد اما اکنون با پیگیری های سازمان آب و برق خوزستان، مجوزی دریافت نموده ایم که سرمایه گذار می تواند تا 20 سال از محلی که در آن سرمایه گذاری نموده است، بهره برداری کند تا شاهد بازگشت سرمایه و سود حاصل از آن ها باشد.

ایزدجو با بیان اینکه سازمان آب و برق خوزستان به عنوان اولین پایلوت جذب سرمایه گذار در کشور در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: با توجه به این شرایط باید از پتانسیلی که تا به امروز در استان خوزستان مغفول مانده است، به خوبی بهره مند شویم. اکنون همه نگاه ها به سمت گردشگری معطوف شده است و باید با استفاده از این فرصت، درِ سدها را به روی مردم و سرمایه گذاران حوزه گردشگری باز کنیم.

وی اضافه کرد: با این کار، دولت از بهره برداری غیرتخصصی این طرح ها رها خواهد شد و با سرمایه گذاری بخش خصوصی و بهره برداری از چنین طرح هایی، شاهد رونق مالی و ایجاد اشتغال و امنیت اجتماعی خواهیم بود.

مدیر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان بیان نمود: یکی از پیش شرط ها برای سرمایه گذاران این است که مشارکت جامعه بومی را مد نظر قرار دهند تا بومیان منطقه در انتفاع از این اماکن گردشگری سهیم باشند زیرا زمینه ساز توسعه پایدار خواهد بود. باید منافع جوامع بومی با حیات مکان گردشگری گره بخورد و در آن موقع است که می توانیم شاهد حمایت جامعه بومی از گردشگری باشیم.

وی ادامه داد: 15 محل برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری آبی در استان خوزستان شناسایی شده و در یک دفترچه گردآوری شده اند. سازمان آب و برق در کنار بخش خصوصی خواهد بود و تسهیل گری خواهد نمود تا شاهد اجرای طرح های گردشگری آب در خوزستان باشیم.

ایزدجو با بیان اینکه سامانه جامع گردشگری آب گَردآب به زودی رونمایی می گردد، گفت: در این سامانه جامع، همه سازه های آبی تاریخی استان خوزستان شناسایی و شناسنامه برای آن ها تهیه شده است. حدود 17 هزار صفحه سند برای این سازه ها فراوری شده و قرار است روی یک وب سایت بارگذاری گردد.

وی اعلام کرد: تا به امروز 500 سازه آبی در استان خوزستان شناسایی شده اند و ممکن است تعداد بیشتری نیز شناسایی گردد. این سایت پس از بارگذاری، امکان اضافه کردن اطلاعات در مورد سازه های آبی دیگر مناطق کشور را نیز خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1670

به "درِ سدهای خوزستان به روی سرمایه گذاران گردشگری آبی باز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درِ سدهای خوزستان به روی سرمایه گذاران گردشگری آبی باز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید