درد نوزاد با شنیدن این صدا کاهش می یابد

به گزارش باتسک، تهران (پانا) - پژوهشگران سوئیسی در آنالیز جدیدی نشان داده اند که شنیدن صدای مادر می تواند درد نوزاد را کاهش دهد.

درد نوزاد با شنیدن این صدا کاهش می یابد

به گزارش ایسنا، یک پژوهش نو نشان می دهد هنگامی که نوزادان نارس تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند، در صورت شنیدن صدای مادر خود، درد کمتری را احساس می نماید.

نوزادان نارس که پیش از هفته 37 متولد می شوند، روزها تا هفته ها از زندگی خود را در دستگاه موسوم به انکوباتور(incubator) می گذرانند و در این مدت، مراحل گوناگون پزشکی را طی می نمایند.

این مراحل می تواند جمع آوری نمونه های خون برای آزمایش، قرار دادن لوله های تغذیه و لوله گذاری برای نوزادانی را شامل گردد که به تنفس احتیاج دارند.

مشکل اینجاست که معمولا نمی توان به نوزادان، مسکن دارویی داد زیرا این داروها می توانند در رشد عصبی نوزاد، اختلال ایجاد نمایند.

پژوهشگران دانشگاه ژنو(University of Geneva) سوئیس در آنالیز نوی نشان داده اند که حضور مادر طی این مراحل می تواند سطح درد را کاهش دهد و سطح اکسی توسین(Oxytocin) را بالا ببرد.

اکسی توسین، هورمونی است که هم با شادی و هم با دلبستگی ارتباط دارد.

پژوهشگران باور دارند که یافته های این پژوهش، اهمیت حضور والدین را هنگامی که نوزاد تحت مراقبت های ویژه است و مراحل رشد خود را طی می نماید، نشان می دهد.

این پژوهش، بر یافته های آنالیز های پیشین مبتنی است که نشان می دهند حضور مادر یا پدر با استفاده از تعدیل صوتی می تواند به آرامش نوزاد یاری کند.

پژوهشگران در این پروژه، 20 نوزاد نارس را مورد آنالیز قرار دادند و از مادران خواستند هنگامی که فرزند آنها آزمایش خون می داد، در کنار او حضور داشته باشند.

مانوئلا فلیپا(Manuela Filippa)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما در این پژوهش، بر صدای مادر تمرکز کردیم. حضور پدر در نخستین روزهای زندگی، به خاطر شرایط کاری که امکان داشتن تعطیلات را فراهم نمی نماید، دشوارتر است.

این آزمایش در سه مرحله انجام شد و نتایج آنها بعدا مورد مقایسه نهاده شد. در یکی از آزمایش ها، مادر حضور نداشت، در یک آزمایش دیگر، مادر با نوزاد صحبت می کرد و در سومین آزمایش، مادر برای نوزاد آواز می خواند.

فلیپا ادامه داد: مادر پنج دقیقه پیش از تزریق، هنگام تزریق و پس از آن، صحبت کردن یا آواز خواندن را شروع کرد.

پژوهشگران با استفاده از معینات درد نوزاد نارس(PIPP) که درد را در مقیاس صفر تا 21 براساس نشانه هایی مانند ضربان قلب و سطح اکسیژن ارزیابی می نماید، به آنالیز این موضوع پرداختند که آیا حضور مادر به نوزاد آرامش می دهد یا خیر؟

پروفسور دیدیه گراندجین(Didier Grandjean)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما برای رمزگذاری رفتار نوزادان نارس، از مراحل آزمایش فیلم گرفتیم و فیلم ها را بدون صدا مورد آنالیز قرار دادیم تا معین نگردد که مادر حضور دارد یا خیر.

پژوهشگران دریافتند که میانگین PIPP هنگام حضور مادران و صحبت کردن با فرزندشان، از 4/5 به 3 کاهش یافته است.

گراندجین ادامه داد: PIPP هنگام آواز خواندن مادر، 3/8 بود.

پژوهشگران در کنار استفاده از PIPP، روش های دیگری را هم مورد آنالیز قرار دادند که نوزادان به واسطه آنها به مادران خود واکنش نشان می دهند.

فلیپا گفت: ما به سرعت به اکسی توسین روی آوردیم که اصطلاحا هورمون دلبستگی نامیده می گردد و پژوهش های پیشین، آن را با استرس، جدایی از دلبستگی و درد مرتبط دانسته اند.

پژوهشگران با جمع آوری نمونه های بزاق دریافتند که مقدار اکسی توسین نوزادان هنگام صحبت کردن مادران، از 0/8 به 1/4 پیکوگرم در میلی لیتر افزایش می یابد.

فلیپا اعلام کرد: این یک افزایش قابل توجه برای اکسی توسین به تعداد می رود.

وی اضافه نمود: ما در این پژوهش، اهمیت گردهم آمدن والدین و نوزاد را به ویژه در زمینه مراقبت های ویژه نشان می دهیم. والدین در اینجا نقش محافظتی بر عهده دارند و می توانند تا حد امکان در یاری کردن به فرزند خود نقش داشته باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2376

به "درد نوزاد با شنیدن این صدا کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد نوزاد با شنیدن این صدا کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید