حواشی بیمه راهنمایان گردشگری انتها یافت

به گزارش باتسک، در پی اعتراض جامعه راهنمایان ایرانگردی در ارتباط با به انحصار کشیدن مصوبه مجلس درباره بیمه راهنمایان به وسیله دیگر تشکل های خصوصی راهنمایان گردشگری، ولی تیموری تاکید نمود: طبق مصوبه مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طبق مصوبه مجلس، متولی و کارفرمای بیمه راهنمایان گردشگری محسوب می گردد و 20 درصد حق بیمه را پرداخت می نماید. با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی هم صحبت شده که کار با موضوع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام گردد و اجازه نمی دهیم به حاشیه کشیده نگردد.

حواشی بیمه راهنمایان گردشگری انتها یافت

او اضافه کرد: شاخص های بیمه با حضور دو تشکل خصوصی گردشگری تهیه شده و نمایندگان هر دو گروه در جلسات مربوطه حضور داشتند. اسامی دوهزار راهنمای گردشگری هم بر اساس همین شاخص ها از سوی اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان ها تهیه شده که هفته گذشته هم به سازمان تامین اجتماعی داده شد و به زودی بیمه آن ها به جریان می افتد.

معاون گردشگری اضافه کرد: بخشی از بودجه بیمه در سال 99 به صندوق سازمان تامین اجتماعی واریز شده و قرار است بخشی از بودجه بیمه در سال 1400 هم دریافت گردد تا وقفه ای در کار بیمه راهنمایان ایجاد نگردد.

او درباره اعتراض ها نسبت به توافق انجمن های صنفی با سازمان تامین اجتماعی و محرومیت اعضای دیگر تشکل خصوصی و راهنمایان مستقل از بیمه، تاکید نمود: با وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی صحبت شده که کار با موضوع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام گردد و وارد حاشیه های دیگر هم نمی شویم.

علی صدرنیا، رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: با وجود آن که مصوبه مجلس معین نموده بود در سال 99 دوهزار نفر بیمه شوند و قرار بود اسامی آن ها از سوی معاونت گردشگری تهیه و به سازمان تامین اجتماعی اعلام گردد و بیمه بر اساس آن لیست در تیرماه اعمال گردد، ولی متاسفانه انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری در بعضی استان ها در توافق با سازمان تامین اجتماعی، اعضای خود را برای بیمه معرفی نموده اند. وزارت کار هم از این موضوع ابراز بی اطلاعی نموده و معاونت گردشگری هم به اسم متولی و کارفرمای بیمه راهنمایان در پاسخ به پیگیری ها منکر چنین جریانی شده، این درحالی است که بودجه بیمه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده و امکان بیمه شدن آن افراد وجود دارد.

او گفت: با توجه به بیکاری تعداد زیادی از راهنمایان گردشگری در دو سال گذشته، بیمه تنها حمایتی بود که می توانست صورت گیرد و نباید به انحصار کشیده گردد.

مجلس شورای اسلامی اواخر سال 98 به لایحه بیمه راهنمایان گردشگری رأی مثبت داد، هرچند فقط با پرداخت 20 درصد حق بیمه کارفرمایی دوهزار نفر از راهنمایان به وسیله دولت موافقت کرد. طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد راهنمایان گردشگری به بیش از 14 هزار نفر رسیده است.

ایسنا نوشت، طبق شاخص هایی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بیمه این گروه از فعالان گردشگری مشخص نموده راهنمایانی با سه سال سابقه فعالیت مستمر و فعال، بدون سابقه بیمه اجباری، با حداقل 25 سال و حداکثر 50 سال سن، در اولویت بیمه قرار دارند. علاوه بر این راهنمایان بین المللی یعنی ورودی کارها و بعد از آن ها راهنمایان داخلی، در اولویت انتخاب برای بیمه قرار دارند. بعلاوه کارت راهنمای گردشگری در سه سال اخیر (99-1397) باید تمدید شده و دارای اعتبار باشد و راهنمایان گردشگری ساکن در استان های محروم برای بیمه اجتماعی در اولویت قرار دارند.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2343

به "حواشی بیمه راهنمایان گردشگری انتها یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواشی بیمه راهنمایان گردشگری انتها یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید