جنجال سریال زخم کاری؛ چرا به قسمت هفتم مجوز نداند؟!

به گزارش باتسک، شامگاه پنجشنبه ـ 24 تیر ماه ـ و در آستانه پخش سریال زخم کاری، محمد حسین مهدویان، کارگردان سریال با انتشار یادداشتی تازه بیان کرد که قسمت هفتم این مجموعه شبکه نمایش خانگی پخش نمی گردد.

جنجال سریال زخم کاری؛ چرا به قسمت هفتم مجوز نداند؟!

پخش نشدن قسمت تازه سریال زخم کاری در روز آدینه ـ 25 تیر ماه ـ با حاشیه و مناقشه هایی در فضای مجازی همراه بوده است. سازندگان سریال و پلتفرم پخش نماینده از سانسور هایی که بر جریان فراوری آسیب می زند خبر می دهند و احترام به مخاطب را علت این تصمیم اعلام می نمایند.

سازمان زیرمجموعه صداوسیما هم با نسبت دادن این جنجال ها به تکنیکی برای بازاریابی، از پیگیری حقوق مخاطبی سخن می گوید که حالا سرنوشت سریالی که شش قسمت از آن را خریداری نموده و وقت گذاشته تا دیدن کند، در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

شامگاه پنجشنبه ـ 24 تیر ماه ـ و در آستانه پخش سریال زخم کاری، محمد حسین مهدویان، کارگردان سریال با انتشار یادداشتی تازه بیان کرد که قسمت هفتم این مجموعه شبکه نمایش خانگی پخش نمی گردد. او در روز های گذشته هم با انتشار مطلبی در فضای مجازی به انتقاد صریح از رویه سازمان زیرمجموعه صداوسیما ـ ساترا ـ درخصوص سانسور های اعمال شده بر این مجموعه پرداخته و تاکید نموده بود که در صورت ادامه این فرایند، از انتشار این سریال معذور است.

حالا مهدویان پس از اینکه نتوانسته در خصوص نحوه پخش قسمت تازه سریالش با سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) به توافق برسد، مطلب تازهی منتشر و اسم نموده است، از 12 مورد سانسور قسمت هفتم سریال زخم کاری که قسمت مهم و جذابی هم هست، 10 موردش را انجام دادیم و در دو مورد دیگر به خاطر جلوگیری از آسیب جدی به داستان، تصمیم به تعدیل صحنه ها گرفتیم. با این حال ساز و کار سانسور ساترا دو موردی که تعدیل شد را نپذیرفت و بدون علتی قانع نماینده اصرار به حذف کاملشان دارد.

به این ترتیب مجوز نمایش قسمت هفتم سریال زخم کاری را صادر نکردند و این قسمت به خاطر نداشتن پروانه نمایش فردا پخش نخواهد شد.

هر چند حالا بیش از هر زمان دیگری خستگی روز های سخت این پروژه را بر تن مان حس می کنیم، اما در این میان من فقط به دیدنگرانی فکر می کنم که یک هفته است منتظر دیدنی قسمت تازه هستند و به همین سادگی از حقشان محروم می شوند.

در پی انتشار این مطلب از سوی کارگردان زخم کاری، پلتفرم پخش نماینده این سریال هم در مطلبی جداگانه با تایید تصمیم مهدویان بیان کرد، به علت عدم تفاهم و توافق تیم فراوری با تیم نظارت ساترا و نقطه نظرات متفاوت طرفین درخصوص بعضی موارد اصلاحی، به علت احترام به مخاطبان، متاسفانه قسمت هفتم پخش نمی گردد..

اما اظهارات کارگردان زخم کاری و تصمیم بر پخش نشدن قسمت تازه از سوی پلتفرم پخش نماینده، از سوی علی سعد، معاون کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا به اسم جنجالی پیاپی و تکنیک بازاریابی توصیف شده و آن را برای اکوسیستم رسانه های صوت و تصویر فراگیر مضر دانسته است.

سعد که همیشه توییتر را رسانه ای مناسب برای اظهاراتش درباره سیاست های ساترا در قبال پروژه های شبکه نمایش خانگی تشخیص می دهد، اعلام نموده است: موارد اصلاحی از اواسط هفته به پلتفرم اعلام شده که زمان کافی برای آن ها در اختیار عوامل بوده است.

معاون سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) با تاکید بر اصالت دادن به فرآیند ها و عبور از رفتار و ملاک های سلیقه ای به اسم محور حرکت ساترا، تاکید نموده است که حقوق تضییع شده کاربران اگر ناشی از اهمال پلتفرم در اعمال اصلاحات در زمان مقرر باشد را در این مورد پیگیری و در طول هفته درباره آن تصمیم گیری می کنیم.

در پی این اظهارات، پلتفرم پخش نماینده سریال زخم کاری هم در واکنشی آورده است: گفته اید ساترا فرایند محور است در صورتی که فرایند های ساترا یک طرفه طراحی شده اند و باید در طراحی آن ها از بازیگران بخش خصوصی نظر مشورتی، تجربی و حرفه ای گرفته گردد.

بیان نموده اید که پلتفرم حقوق کاربران را تضییع نموده! در حالی که به جای جبران خسارت اقتصادی وارد شده بر پلتفرم و مخاطبان، دست پیش گرفته اید که قطعا منصفانه و اخلاقی نیست.

نوشته اید که عدم پخش یک تکنیک بازاریابی است؛ اما نمی دانید سریال زخم کاری به مقدار کافی محبوب و پرمخاطب است و نیت خوانی و فرافکنی و انگ بازاریابی پس از اطلاع از همه کوشش های پلتفرم و تیم فراوری تا عصر روز پنجشنبه برای پخش، نادیده گرفتن حقیقت و بدور از انصاف است.

فیلیمو با خویشتن داری اطلاعیه کلی و به دور از بیان جزییات منتشر کرد. به همین منظور بابت این اقدام مستقیم، تهمت صریح بازاریابی و تضعیف اعتبار برند، به جهت تنویر افکار عمومی سکانس های مورد سانسور و علت هر کدام را، در کنار اصلاحیه اعمال شده تیم فراوری که مجدد رد فرمودید، منتشر نمایید تا همه قضاوت نمایند.

زخم کاری نخستین تجربه سریال سازی محمدحسین مهدویان برای شبکه نمایش خانگی است؛ کارگردانی که ساخت فیلم هایی، چون ایستاده در غبار، ماجرای نیمروز و لاتاری را در کارنامه دارد. زخم کاری از جمله مجموعه هایی است که برای نمایش در شبکه نمایش خانگی از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) مجوز پخش گرفته است.

پیش از این سریال های دیگری از شبکه نمایش خانگی، همانند می خواهم زنده بمانم، قورباغه، آقازاده و هم گناه هم مشمول ممیزی های ساترا شده بودند که در پی انتقاد سازنده ها و طرح آن در فضای مجازی، از سوی بعضی به اسم تبلیغات برای بیشتر دیده شدن و از سوی عده ای دیگر به اسم نظارت غیرحرفه ای سازمان زیرمجموعه صداوسیما و کوشش برای همسازان سازی با ضوابط رسانه ملی تعبیر شده است.

با این همه آنچه مسلم است، در کشاکش این مناقشه ها و با هر حاشیه تازه، بیش از همه اعتماد مخاطب است که آسیب می بیند؛ بیننده ای که این روز ها با ماندن اجباری در خانه برای فرار از ویروس مرگبار کرونا، به پروژه های شبکه نمایش خانگی با ممیزی هایی کمتر از تلویزیون پناه برده تا شاید برای لحظاتی، از دنیای اطرافش و مسائل آن فاصله بگیرد و ساعاتی مفرح را به دور از دغدغه تجربه کند.

منبع: فرادید
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2353

به "جنجال سریال زخم کاری؛ چرا به قسمت هفتم مجوز نداند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال سریال زخم کاری؛ چرا به قسمت هفتم مجوز نداند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید