باید و نبایدهای دوچرخه سواری از الزام به پوشیدن کلاه ایمنی تا ممنوعیت تردد در خطوط ویژه

به گزارش باتسک، رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ درباره آخرین شرایط تخلفات و تصادفات دوچرخه سواران و همچنین الزامات و بایدها و نبایدهای دوچرخه سواری در پایتخت سخن گفت.

باید و نبایدهای دوچرخه سواری از الزام به پوشیدن کلاه ایمنی تا ممنوعیت تردد در خطوط ویژه

به گزارش خبرنگاران، سرهنگ محمد رازقی در گفتگو با فارس به علاقمندی مردم در خصوص استفاده از دوچرخه و آمار رو به افزایش تردد با آن در معابر و خیابان های تهران اشاره و گفت: این روزها استفاده از دوچرخه به جای وسیله نقلیه شخصی افزایش یافته اما نکته قابل توجه این است که متأسفانه دوچرخه سواران احساس خطر نمی کنند و خود را در معرض برخورد، تصادف و حوادث ترافیکی ندیده و قوانین و مقررات را کمتر رعایت می کنند.

وی گفت:حرکت در جهت خلاف وسایل نقلیه، عبور از چراغ قرمز، حرکت در خطوط ویژه و حرکت در پیاده رو از جمله رفتارهایی است که از سوی برخی دوچرخه سواران مشاهده شود.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ به آمار حوادث و تصادفات دوچرخه سواران اشاره و شرح داد: بررسی های پلیس حاکی از این است که آمار تصادفات جرحی دوچرخه سواران در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته دو برابر شده و متأسفانه در حادثه ای که دو ماه قبل به وقوع پیوست، یک دوچرخه سوار نیز به دنبال تصادف فوت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در آیین نامه راهنمایی و رانندگی، وظایفی برای دوچرخه سواران مشخص شده یا نه، گفت: برابر آئین نامه راهنمایی و رانندگی، قوانین ویژه و خاصی برای دوچرخه سواران نیز در برخی قسمت ها مشخص شده است.

سرهنگ رازقی شرح داد: یکی از این موارد در رابطه با ایمنی و کیفیت دوچرخه است که باید تجهیزاتی مانند یک چراغ سفید یا زرد در جلو و یک چراغ با نور قرمز در عقب داشته باشد که از فاصله 150 متری در شب دیده شود؛ همچنین باید دوچرخه ها ترمز مطمئن داشته باشند تا در هنگام ترمز و توقف در فاصله ایمن متوقف شوند.

این مقام ارشد راهور پایتخت اضافه نمود:داشتن زنگ یا بوق نیز یکی دیگر از ملزومات است به طوری که از فاصله 30 متری صدای زنگ یا بوق شنیده شود، این تجهیزات برابر بر آئین نامه 77 راهنمایی و رانندگی مشخص شده است.

سرهنگ رازقی ادامه داد:برابر ماده 109 آئین نامه راهنمایی و رانندگی رانندگان وسایل نقلیه موتوری فاقد چراغ راهنمایی و رانندگی مثل دوچرخه باید در هنگام چرخش در معابر با حرکات دست رانندگان را دیگر از قصد خود مبنی بر گردش مطلع سازند؛ چرا که چراغ ندارند و در هنگام گردش احتمال تصادف وجود دارد.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در پاسخ به این سؤال که آیا کلاه ایمنی نیز برای راکبان دوچرخه مانند موتورسیکلت سواران الزامی است یا خیر؛ گفت: در ماده 164 دقیقا ذکرشده که دوچرخه سواران باید کلاه ایمنی داشته باشند.

وی درباره ممنوعیت هایی که برای تردد با دوچرخه وجود دارد، گفت:در مواد 167 تا 172 آئین نامه راهنمایی و رانندگی آمده است که عبور از خط ویژه برای دوچرخه ها ممنوع است، رانندگی با بار نامتعارف و همچنین رانندگی در هنگام لغزندگی راه مثل بارندگی نیز برای راکبان دوچرخه ممنوع است.

وی با بیان اینکه دوچرخه سواران مکلفند از سمت راست راستا عبور کنند و نهایت احتیاط را در این خصوص داشته باشند متذکر شد: تردد دوچرخه ها در بزرگراه ها و تونل ها نیز ممنوع است و به طورکلی قوانین و مقررات شامل دوچرخه هم می شود.

سرهنگ رازقی اظهار امیدواری کرد که با فرهنگسازی لازم بتوان دوچرخه سواران را به رعایت قوانین و مقررات تشویق کرد.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ گفت: باید بستر مناسبی برای دوچرخه فراهم شود مثل خطوط ویژه که تردد برای دوچرخه سواران را ایمن کند و با رنگ، تابلو و خط کشی مشخص و مشخص شده باشد. از طرف دیگر، دوچرخه سواران نیز باید خود را ملزم بدانند تا قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را کاملا رعایت کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1698

به "باید و نبایدهای دوچرخه سواری از الزام به پوشیدن کلاه ایمنی تا ممنوعیت تردد در خطوط ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نبایدهای دوچرخه سواری از الزام به پوشیدن کلاه ایمنی تا ممنوعیت تردد در خطوط ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید