آفرود چیست؟ کجا سواری کنیم؟

به گزارش باتسک، ممکن است شما یک خودرو آفرود 250 میلیونی بخرید و با آن مسابقه دهید. اما ممکن هم هست شما یک سواری 50 میلیونی بخرید و طوری آن را مجهز کنید که به اندازه همان خودرویِ 250 میلیونی از آن لذت ببرید.

آفرود چیست؟ کجا سواری کنیم؟

گردشگرها دو دسته هستند. یک آن هایی که به سفر و نقاط گردشگری می فرایند تا آرامش را تجربه نمایند؛ و دو کسانی که به نقاط گردشگری می فرایند اما برای اینکه با بازی های هیجان انگیز روح خود را تازه نموده و یک پرس آدرنالین نوش جان نمایند. این ها همان هایی هستند که یکهو تصمیم می گیرند روی لب یک ساختمان پشتک بزنند و یا به یک پارک وحشت رفته و هراس را تجربه نمایند. اما در این بین عده ای هم هستند که هوادار ورزش های هیجان انگیزند و اتفاقاً منتظر بعضی فصول سال می مانند تا برای انجام این ورزش ها راهی سفر شوند. مانند آفرود بازان یا آفرود سواران.

تمامی فصل پاییز، اوایل بهار و اوایل زمستان همواره برای این دسته از افراد زمان های خوشی است. چرایی اش را امروز با هم به آن می پردازیم و از شما همراهان صفحه گردشگری دعوت می کنیم که با خبرنگاران بمانید، با این ورزش و بازی هیجان انگیز آشنا شوید و در سفر هایتان به آن بپردازید. همچنین می توانید مطالب زیر را بخوانید تا دیگر ورزش های هیجان انگیز را هم بشناسید.

  • کارتینگ چیست؟ کجا بازی کنیم؟
  • بگ جامپینگ چیست؟ بپر تو هوا و جیغ بکش ، بوم!
  • زیپ لاین چیست؟ کجا بازی کنیم؟
  • فوتبال حبابی چیست؟ ورزش مختلط !
  • بازی بولینگ چیست؟ کجا بازی کنیم؟

آفرود چیست؟

درواقع آفرود سبکی از رانندگی است. ورزشکاران با ماشین های دو دیفرانسیل در راستا های سخت با پستی و بلندی های شدید رانندگی نموده و خود را به مقصد می رسانند. می توانند از راستا های سخت و مناطق صعب العبور بگذرند و در مناطقی که برای خوردو های معمولی مناسب نیست به راحتی حرکت نمایند. البته باید به شما بگویم داشتن سواری های آفرود فقط لازمه این تفریح هیجان انگیز نیست بلکه رانندگانی که در آفرودینگ شرکت می نمایند باید آفرود باز حرفه ای بوده و علاوه بر داشتن مهارت از قدرت تصمیم گیری و تمرکز بالایی هم برخوردار باشند.

آفرود (off road) در انگلیسی یعنی خارج از جاده. به سواری هایی اتلاق می گردد که می توانند راستاهایی را بپیمایند که جاده ندارند. مثل بیابان، مثل جنگل، مثل شن های صحرا و… در اصطلاح به آن ها خودرو های بیابان گرد هم می گویند.

آفرود در مکان های مختلف برگزار می گردد، تقریباً همه جا. از زمین های گل آلود و تپه های شنی گرفته تا بیابان های باتلاقی و زمین های رمل و کوهستان و کویر و… حالا متوجه شدید چرا بیشتر آفرود بازان منتظر فصول پر باران هستند؟

چه خوش خبری، اینکه: در ایران با توجه به تنوع طبیعت و آب و هوای متغییر در فصول مختلف، زمینه مناسبی برای گذراندان زمانی خوش با این تفریح برای علاقه مندان فراهم است. که البته برای رانندگی در هر کدام از این زمین ها باید قوانین مخصوص خودش را رعایت کنید. راستی از جمله این خودرو ها انواع خانواده جیپ، لندکروز، تویوتا و دیگر سواری های شاسی بلند همگی مناسب هستند.

آفرود تفریح است یا ورزش؟

جواب هردو است. هرچند خیلی ها آفرود سواری را برای هیجان بالا و نفس گیر بودن آن، تفریحَش می دانند. ولی باید بدانید آفرود سواری یک ورزش است با کلی هوادار و مسابقات بین المللی. تا جایی که فدراسیون اتومبیل رانی و جهانگردی این مسابقات را برگزار نموده و جوایزی ارزشمند هم به برندگان اهدا می نماید. اما نکته مهم اینکه داشتن پیست های امن و فضای آموزشی مناسب در این رشته ورزشی حرف اول را می زند.

در ایران هم مسابقات آفرود سواری در همه نقاط مناسب آب و هوایی برگزار می گردد. در کلاس های مختلف. هرچند به دلیل نداشتن امکانات کافی، از جمله پیست ویژه و نداشتن بودجه دولتی معمولاً مسابقات آفرود با مشکلاتی روبروست، اما این رشته ورزشکاران و قهرمانان زیادی را در مسابقات داخلی و بین المللی به خود دیده است.

آفرود سواری در گردشگری

همانطور که گفتیم آفرود سواری یک رشته ورزشی است اما در تمام طبیعت گردی ها برای لذت سفر و عبور از راستا های سخت، کلی به درد گردشگران می خورد. حتی در بحث صحرا نوردی و بیابان گردی که اصلاً لازمه رفتن به کویر، داشتن خودرو های آفرود است. خیلی از جوانان این علاقه مندی را به دید مسابقه نگاه نمی نمایند و فقط با آن صرفاً دل به طبیعت می زنند. بعضی برگزار نمایندگان تورهای گردشگری هم با توجه به شرایط اقلیمی مقصد خود، بخش آفرود سواری را به خدمات تور اضافه نموده و آن را هیجان انگیزتر می نمایند. در مطلب بریم آفرود سواری ، کویر ورزنه در همین مجله می بینید که آفرود حتی بخشی از تفریحات کویر است. همچنین می توانید در خبرنگاران و سپس صفحه گردشگری آن کلمه آفرود را جستجو کنید تا تمام مقاصدی را که می توانید به آفرود بروید بیابید.

هزینه های آفرود سواری

برای اینکه بتوانید یک آفرود سوار حرفه ای شوید حتماً احتیاج به یک خودروی دو دیفرانسیل دارید و البته تجهیزات و لوازم جانبی آن که اصلاً کم هزینه نخواهد بود. اما اگر فقط می خواهید یک آفرود سواری را تجربه کنید می تواید به پیست های این رشته ورزشی رفته و پس از آموزش لازم، همانجا به سواری بپردازید.

به علاوه باید از یک مشاور متخصص هم یاری بگیرید. او به شما می گوید که اگر بخواهید یک خودرو ساده برای سواری خودتان داشته باشید چه نوع آن را انتخاب کنید و چطور سواری تان را مجهز کنید.

زمانی که خودم این سوال را پرسیدم، مربی پاسخ داد: ممکن است شما یک خودرو 250 میلیونی بخرید و با آن مسابقه دهید. اما ممکن است شما یک سواری 50 میلیونی بخرید و طوری آن را مجهز کنید که به اندازه همان خودرویِ 250 میلیونی از آن لذت ببرید.

پس به نظرم هدایت دریافت از یک آفرود باز حرفه ای لازمه انجام این ورزش یا تفریح هیجان انگیز است. مهارت رانندگی داشتن هم از سوی دیگر لازمه آفرود است. هیچ خطری نباید شما را تهدید کند. همینطور که سواری شما نباید محیط زیست را تهدید کند. پس در سفرهای سافاری لطفاً حتماً و قطعاً در پیست های مخصوص آفرود برانید.

حرف آخر

بحث رانندگی و ترشح لذت بخش آدرنالین گاهی باعث می گردد دست به خلق چیزهای جدیدی بزنیم تا جوری عُلقه مان به رانندگی را به نمایش بگذاریم. مثلاً در سعادت آباد رستورانی برپا شده که تمام وسایل آن از اجزاء سواری های آفرود است.

برای دیدن ویدئوی این مطلب اینجا کلیک کنید

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1229

به "آفرود چیست؟ کجا سواری کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آفرود چیست؟ کجا سواری کنیم؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفرود چیست؟ کجا سواری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید