رژیم غذایی لاغری کانادایی چیست و عوارضی آن چه میتواند باشد؟

به گزارش باتسک، در دنیای امروز که بسیاری از افراد با چالش اضافه وزن و چاقی دست و پنجه نرم می کنند، رژیم های غذایی مختلفی برای کاهش وزن پیشنهاد شده است. یکی از این رژیم ها که با نام رژیم کانادایی شناخته می شود، ادعا می کند که می تواند در مدت زمان کوتاهی وزن را به شدت کاهش دهد. با این حال، این رژیم با محدودیت های شدید و نگران کننده ای همراه است که می تواند عوارض جدی برای سلامتی داشته باشد.

 رژیمی سریع که می تواند ظرف دو هفته (15 روز)، مقدار قابل توجهی از وزن انسان (بیش از 10 کیلو گرم) را کاهش دهد. بی شک این میزان تأثیرگذاری در زمینه کاهش وزن و آن هم در مدت زمانی اندک، برای بسیاری از افراد جذاب جلوه می نماید. اما رژیم کانادایی چیست و چگونه باعث کاهش وزن می گردد؟ آیا این رژیم می تواند دغدغه همیشگی اضافه وزن را برای همواره رفع کند؟ آیا هر کسی می تواند از این رژیم استفاده کند؟ اگر شما نیز در پی یافتن پاسخ این سوالات هستید، این نوشته می تواند به شما یاری کند و ابهامات شما در مورد رزیم کانادایی را رفع کند.

رژیم غذایی لاغری کانادایی چیست و عوارضی آن چه میتواند باشد؟

رژیم کانادایی چیست؟

رژیم کانادایی یا Royal Danish Hospital Diet، یک برنامه کاهش وزن در زمان کوتاه می باشد که در ایران از آن با نام های رژیم کانادایی 13 روزه، 15 روزه، 14 روزه هم یاد می شود. این برنامه غذایی که در خارج از ایران به رژیم کپنهاگن هم معروف است، در واقع یک رژیم یویو می باشد. یویو رژیمی است که در زمان کم وزن شما را کم می نماید، اما این کاهش وزن ناپایدار است و پس از مدتی باز خواهد گشت. این رژیم بیشتر بر پایه پروتئین است و مصرف غلات و میوه را کاملا محدود می نماید. رژیم کانادایی، یکی از رژیم های غذایی است که با ایجاد شرایط خاص و سخت غذایی برای فرد می تواند منجر به کاهش وزن شدید در مدت زمان کوتاه شود. مدت زمان رژیم کانادایی در برنامه های قدیمی تر 13 روز و در برنامه های جدیدتر 15 روز است. تفاوت این دو برنامه در این است که در برنامه های قدیمی جای هیچگونه تغییر در نوع و میزان غذا ها وجود ندارد، اما در برنامه جدید، فرد امکان جابه جایی بعضی از غذا ها را در صورت ایجاد حساسیت و یا عدم علاقه به غذای مورد نظر داراست.

برنامه رژیم غذایی کانادایی به چه صورت است؟

همانگونه که پیش از این اشاره شد رژیم غذایی کانادایی 15 روزه است که شامل 12 روز رژیم اصلی و 3 روز رژیم تثبیت نماینده می شود. بسیاری از ارائه دهندگان رژیم کانادایی تأکید دارند که این برنامه بدون هیچ کم و کاست و تغییری باید انجام شود و کمترین تغییر می تواند اثر آن را خنثی کند؛ بنابراین رژیم کانادایی باید به همان شکلی که در اینجا شرح داده می شود و بدون کوچک ترین تغییری انجام گیرد.

روز اول:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند

نهار: 3 عدد تخم مرغ سفت + اسفناج پخته + یک عدد گوجه فرنگی

شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو

روز دوم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند

نهار: 10 ورق کالباس مرغ + یک لیوان ماست کم چربی

شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو

روز سوم:

صبحانه: یک فنجان چای + دو عدد خرما

نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + سس آب لیمو

شام: سالاد کرفس + گوجه فرنگی + آب لیمو

روز چهارم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست

نهار: یک لیتر آب میوه ترجیحا سیب یا هویج + یک لیوان ماست

شام: 3 عدد تخم مرغ سفت + هویج رنده شده + 200 گرم پنیر رژیمی یا کم نمک

روز پنجم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست

نهار: یک ماهی پخته یا کبابی کامل + یک قاشق چای خوری کره + آبلیمو

شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + کرفس

روز ششم:

صبحانه: یک فنجان چای + دو عدد خرما

نهار: 10 ورق کالباس مرغ + یک لیوان ماست کم چربی

شام: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو + روغن زیتون

روز هفتم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست

نهار: 3 عدد تخم مرغ سفت + یک ورق کالباس + کاهو

شام: سالاد کلم + گوجه فرنگی + سس آبلیمو + یک عدد میوه

روز هشتم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند

نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو

شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو + یک عدد میوه

روز نهم:

صبحانه: یک لیوان شیر

نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی + کاهو + آب لیمو

شام: سالاد کاهو + خیار + گوجه فرنگی + سس آبلیمو + یک عدد میوه

روز دهم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست

نهار: یک لیتر آب میوه ترجیحا سیب یا هویج + یک لیوان ماست

شام: یک عدد تخم مرغ سفت + یک هویج پخته شده و رنده شده + 200 گرم پنیر رزیمی یا کم نمک

روز یازدهم:

صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک ورق نان تست

نهار: یک عدد ماهی پخته یا کبابی + یک قاشق چای خوری کره + آبلیمو

شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی + کاهو + کرفس

روز دوازدهم:

صبحانه: یک فنجان چای + دو عدد خرما

نهار: 3 عدد تخم مرغ سفت + یک عدد هویج پخته و رنده شده

شام: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی بدون پوست + کاهو + آب لیمو

سه روز رژیم نگهدارنده

روز اول:

صبحانه: یک لیوان شیر

نهار:گوشت یا مرغ کبابی یا پخته + سالاد کاهو (خیار -گوجه فرنگی-سس آبلیمو)

شام: سوپ آبمرغ یا گوشت + 3 ورق نان تست+3 عدد میوه

روز دوم:

صبحانه: یک فنجان چای + یک ورق نان تست + عسل

نهار: 5 ورق کالباس مرغ + گوجه فرنگی + یک عدد خیار شور + 3 ورق نان تست

شام: نصف سینه مرغ + سالاد کاهو + یک عدد خیار شور + 3 ورق نان تست

روز سوم:

صبحانه: یک لیوان شیر

نهار: گوشت یا مرغ کبابی + سالاد خیار و گوجه فرنگی

شام: سوپ مرغ + 2 ورق نان تست + 2 عدد میوه

غذا های جایگزین در رژیم کانادایی

در صورت در دسترس نبودن و یا دوست نداشتن گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم مرغ موجود در این رژیم، می توانید مواد غذایی زیر را در وعده و جای گوشت سفید، قرمز و تخم مرغ جایگزین کنید؛

1. بورانی کدو: برای تهیه بورانی کدو، 3 عدد کدوی متوسط را حلقه حلقه کنید و با یک عدد گوجه فرنگی خرد شده و یک قاشق غذا خوری روغن مایع، پخته و با یک لیوان ماست بدون چربی میل کنید.

2. بورانی اسفناج: برای تهیه بورانی اسفناج، نیم کیلو اسفناج را با کمی نمک پخته و با یک لیوان ماست بدون چربی میل کنید.

3. عدسی: یک فنجان عدس پخته را با آب لیمو میل کنید.

4. سالاد کرفس: دو لیوان کرفس ریز شده را به همراه نمک و یک عدد گوج فرنگی به همراه سس آب لیمو میل کنید. (این سالاد در لاغری بسیار موثر است)

5. سس آبلیمو برای سالاد: دو قاشق ماست و یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق آب لیمو، نمک و فلفل به اندازه کافی.

6. سوپ مرغ: یک لیوان سوپ مرغ را با استفاده از نصف فنجان سیب زمینی خردشده، یک فنجان هویج خرد شده و نصف فنجان نخود فرنگی کمی نمک و آب لیمو تهیه کنید.

غذا های مجاز و غیر مجاز در رژیم کانادایی

مصرف گروه های غذایی میوه ها، قندها، دانه ها، غلات، بیشتر چربی ها، بعضی سبزیجات و کربوهیدرات ها در این رژیم ممنوع است. همچنین ادویه ها، نمک و غذا های سرخ شده نباید استفاده شوند. با این وجود تنها گروهی از مواد غذایی که می ماند پروتئین ها هستند و بیشتر منوی این رژیم را پروتئین ها تشکیل می دهند. این ماده مغذی در موادی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و انواع گوشت پرندگان، سویا، تخم مرغ، حبوبات، قارچ، لبنیات و دانه های مغذی یافت می شود. با این حال بعضی از سبزیجات، میوه ها و چربی ها در این رژیم ممنوع نیستند. همچنین خوردن روزانه 2 لیتر آب در این رژیم اجباری است. زیرا هیدراته نگه داشتن بدن علاوه بر بهبود متابولیسم به پیشگیری از گرسنگی در طول رژیم نیز یاری خواهد نمود.

لبنیات یک گروه عظیم از مواد غذایی است که در این رژیم صندلی ویژه ای دارد، زیرا این گروه از مواد غذایی پروتئین بالایی دارند. ماست کم چرب یا پر چرب، شیر، انواع پنیر و کشک از مواردی هستند که می توانید از آن ها در تهیه غذای برای این رژیم بهره ببرید. تخم مرغ یا به طور کلی تخم پرندگان از مواردی است که در این رژیم زیاد استفاده می شوند. این دسته از مواد غذایی از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و هضم آسانی دارند. یکی از مواد غذایی مفید دیگر در این رژیم کاهش وزن قارچ است که حاوی مقادیر زیادی پروتئین است و از طرفی می توان آن را در کنار دیگر مواد غذایی مصرف کرد تا از کسل نماینده بودن منو این رژیم بکاهد. حبوبات سرشار از پروتئین، املاح و مواد مورد احتیاج بدن هستند که می توان از آن ها در منو این رژیم استفاده کرد. تنها مسئله ای که این گروه از مواد غذایی دارند این است که نافخ هستند و ممکن است بعضی افراد با خوردن آن ها دچار نفخ شوند و از مصرف آن ها صرف نظر نمایند.

میزان کالری دریافتی در رژیم کانادایی چقدر است؟

میزان کالری دریافتی معمول در بین افراد سالم بدون اضافه وزن، روزانه برای هر مرد 2400 و برای هر زن 2000 کالری است. در رژیم کانادایی این مقدار کالری کمتر است و باید در طول این رژیم لاغری دریافتی روزانه به 600 واحد کاهش پیدا می نماید. کاهش ناگهانی کالری دریافتی ممکن است عوارضی مانند سردر و سرگیجه را در پی داشته باشد که برای جلوگیری از این عوارض باید از پزشک مشورت گرفت.

چه کسانی می توانند از رژیم کانادایی استفاده نمایند؟

رژیم کانادایی برای استفاده کوتاه مدت مناسب است و هیچ تضمینی برای ثبات وزن و حفظ کاهش وزن وجود ندارد، در بعضی از وب سایت ها مدت ماندگاری این رژیم را تا یک سال می دانند که ضروری است بدانید هیچگونه پایه علمی ندارد و برای هر فرد با ویژگی فیزیکی و بدنی خاص این مدت زمان متفاوت خواهد بود. در یک رژیم کم کالری متخصص تغذیه کالری دریافتی را با توجه به سن و توده بدنی فرد بین 800 تا 1200 واحد انتخاب می نماید، ولی مقدار کالری دریافتی روزانه در این رژیم 600 واحد است که بسیار پایین است؛ لذا از پیروی از این رژیم پرهیز کنید.

اما و اگر های رژیم کانادایی

همانطور که در جدول رژیم غذایی کانادایی مشاهده کردید، کالری غذا های این برنامه بسیار کم است و این از منظر متخصصین کلیه، گوارش و دیابت نگران نماینده است. علاوه بر این، صبحانه به عنوان یک وعده غذایی اصلی، در این رژیم دست کم گرفته شده و به غذای بسیار کمی محدود شده است. این چنین برنامه غذایی محدودی که باعث کاهش سریع وزن می شود، به احتمال زیاد با کاهش عضله همراه است، از طرف دیگر کاهش کربوهیدرات در این رژیم آن هم در این سطح بالا اثر بخش نیست. همچنین در نظر داشته باشید که رژیم کانادایی با تأثیر منفی ای که در سوخت ساز بدن می گذارد می تواند اثر عکس داشته باشد و با کاهش متابولیسم بدن، لاغری را حتی سخت تر از سابق کند. مساله دیگر این است که از گروه نان و غلات در رژیم کانادایی بسیار کم استفاده شده است. درصورتی که بسته به جنس، سن و انرژی محاسبه شده و مورد احتیاج، هر فرد باید بین 6 تا 11 واحد از گروه نان و غلات در برنامه غذایی روزانه خود بگنجاند. بغیر از مصرف بسیار اندک غلات در رژیم کانادایی، مصرف میوه جات نیز در آن خیلی کم است، در صورتی که هر فرد باید بین 3 تا 5 واحد میوه در طول روز مصرف نماید.

رژیم کانادایی اصل چیست؟

اگر شما هم به دنبال یک رژیم لاغری مناسب هستید تا به سرعت وزن خود را کاهش دهید، احتمالا با تبلیغاتی در مورد رژیم کانادایی اصل، روبرو شده اید. واقعیت این است که این تبلیغات، علاوه بر حذب شما می خواهد بر این نکته تأکید کند که اگر هم قبلاً این رژیم را تجربه نموده اید، ولی نتیجه دلخواه را کسب ننموده اید، دلیلش این است که از یک رژیم کانادایی غیر اصل و یا جلعی تبعیت نموده اید. اما بهتر است در همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم که هیچ دستورالعمل روشن و معینی برای رژیم کانادایی وجود ندارد. برای همین است که در اینترنت، عده زیادی عبارت رژیم کانادایی اصل را جستجو می نمایند، و سایت هایی هم پیدا می نمایند که مدعی اصل بودن رژیم کانادایی خود هستند، موضوعی که صحت ندارد. هیچ منبع علمی، آزمایشگاه، دانشگاه یا شخص حقیقی وجود ندارد که مدعی اختراع این رژیم باشد و ریشه پیدایش آن معین نیست. حتی معلوم نیست که این رژیم از کانادا می آید یا از دانمارک! در بعضی منابع مدعی شده اند که در زمان های قدیم و در بیمارستان سلطنتی دانمارک، اگر چاقی بیش از اندازه مانع از انجام عمل جراحی می بود، طی دو هفته با این رژیم بسیار سخت وزن بیمار را پایین می آوردند. این ادعا اگر درست هم باشد، شیوه مناسبی نیست. چرا که فرد بعد از انجام عمل جراحی به مواد مغذی و انرژی کافی جهت ترمیم بافت احتیاجمند است. قطعا یک رژیم با این شرایط سخت و فقر غذایی، پیش از انجام یک عمل جراحی پیشنهاد عاقلانه ای نیست؛ بنابراین چیزی به اسم رژیم کانادایی اصل، در واقع وجود ندارد.

رژیم کانادایی چه عوارضی دارد؟

1. مهمترین عارضه رژیم کانادایی را می توان افت قند خون و سرگیجه نام برد. این امر به دلیل کمبود قند ها و کربوهیدرات ها در منوی غذایی است که در طولانی مدت آسیب های جدی تری را ممکن است ایجاد کند.

2. حساس گرسنگی پیوسته از ایرادات و عوارض عظیم این رژیم است که خلق و خو را عوض می نماید و فرد همیشه احساس گرسنگی دارد و ناخودآگاه از فقر کربوهیدرات عصبانی است.

3. صبحانه ناکافی یکی دیگر از ایراد های برجسته این رژیم است، در صورتی که صبحانه از وعده های اصلی روزانه است، ولی این رژیم این وعده را به صورت ناکافی ارائه می دهد. کم خوردن صبحانه می تواند بی رمقی صبحگاهی و حتی ادامه روز را در پی داشته باشد.

4. ضعف بدنی و بی حالی از عارضه های این رژیم است. این رژیم، چون محدودیت کالری زیادی دارد، کم تحرکی را ممکن است برای فرد به همراه داشته باشد.

5. مقدار زیادی از وزن را در مدت زمان کمی از دست دادن موجب کاهش بافت های عضلانی می شود که یک ایراد عظیم برای یک رژیم است.

6. وارد شدن شوک به بدن در اثر کاهش ناگهانی مقدار غذای مصرفی در روز هم از ایرادات این رژیم است.

7. مصرف سبزیجات در این رژیم بسیار کم است که این امر می تواند افراد را به یبوست مبتلا کند؛ یبوست به تنهایی می تواند یکی از عواملی محسوب شود که اضافه وزن را به همراه دارد.

8. بازگشت سریع وزن پس از رژیم به وزن قبل از رژیم نیز یکی از ایراد های رژیم کانادایی است که به همین دلیل آنرا به رژیم های یویویی می شناسند.

9. این رژیم منوی کسل نماینده و تکراری دارد و انگیزه فرد را از بین می برد.

رژیم کانادایی و ورزش

معمولاً مشاهده می شود که در کنار رژیم کانادایی، گونه ای از ورزش های هوازی را توصیه می نمایند. برای مثال به فرد توصیه می شود که پا ها را به اندازه عرض شانه باز نموده و به مدت 10 ثانیه شکم را به داخل کشیده و به طور همزمان به وسیله بینی نفس عمیق بکشد. سپس دست ها را از طرفین به سمت بالا برده و 10 ثانیه مکث کند. در ادامه طی 10 ثانیه نفس خود را به آرامی خارج نموده و بدن خود را به حالت عادی در بیاورد.

باید توجه داشت که کاهش وزن نیز به وسیله کاهش چربی و با انجام ورزش های هوازی امکان پذیر است. ورزش های هوازی شامل حرکات تکرارشونده، با شدت متوسط و طولانی مدت است. طناب زدن، دو و دوچرخه سواری نمونه هایی از ورزش های هوازی هستند که با استفاده از اکسیژن و اکسیداسیون چربی باعث چربی سوزی و در نتیجه کاهش وزن می شوند. اینکه تنفس عمیق می تواند باعث سوزاندن چربی ها و کاهش وزن شود، یک تصور نادرست و یک ادعای غلط است. درست است ورزش های هوازی خاصیت چربی سوزی دارند، اما اینطور نیست که با تنفس عمیق و افزایش دریافت اکسیژن، سیستم هوازی فعال شود. هنگام انجام ورزش برای کاهش وزن تنفس باید خوب باشد، اما این تنفس نیست که باعث کاهش وزن می شود بلکه افزایش متابولیسم و افزایش مصرف کالری در نتیجه انجام منظم ورزش های هوازی است که باعث کاهش وزن می شود.

پس در رژیم های غذایی سخت که فرد به طور معمول دچار افت قندخون می شود، توان انجام ورزش را که نقش مهم و موثری در کاهش وزن دارد، از دست می دهد. درحالی که برای ورزش و فعالیت ضروری است احتیاج بدن به انرژی حتی در حداقل مقدار مورد احتیاج و به صورت محدود، اما متعادل و متناسب تامین شود. دریافت غذای ناکافی باعث سرگیجه، اختلال دید، ضعف، تعریق و افت قندخون می شود و در بعضی افراد مستعد ممکن است خطرناک باشد.

رژیم کانادایی برای چه کسانی مناسب نیست؟

1. افراد میانسال و سالمند: پیروی ازاین دسته رژیم ها برای کسانی که در میانسالی یا در آستانه سالمندی قرار دارند، به شدت ممنوع است چرا که تحلیل های ایجاد شده در این افراد به هیچ عنوان باز نمی شود. به عنوان مثال اسکلتی که ذخایر معدنی اش کاهش پیدا نموده یا دچار تحلیل بافت بافت عضلانی شده است، دیگر با هیچ راهکاری قابل جبران نیست. از 35 سالگی به بعد فعالیت استخوان ساز ها خیلی کم تر از عوامل استخوان خار ها هستند.

2. نوجوانان: نوجوان ها یعنی کسانی که در مرحله رشد قرار دارند و بدنشان بیشتر از هر گروه دیکری به انواع ریز مغذی ها و مواد لازم احتیاج دارد. یکی از مهم ترین عوارض این رژیم های زودگذر در نوجوانان عدم رشد قدی است.

3. بانوان: این دسته از از افراد با سلامت جسمانی شان می توانند سلامت نسل آینده را تضمین نمایند. پیروی از این رژیم ها به خصوص توسط بانوان باعث پرورش یک جنین ناسالم در بدنشان می شود.

نکات تکمیلی

1: رژیم کانادایی، یک برنامه غذایی سخت گیرانه است که مصرف گروه های غذایی مهمی مانند میوه ها، قندها، غلات، چربی ها و بسیاری از سبزیجات را به شدت محدود می کند. این رژیم بیشتر بر پایه پروتئین است و مصرف کربوهیدرات ها را تقریباً حذف می نماید.

2: برنامه رژیم کانادایی معمولاً 15 روز طول می کشد که شامل 12 روز رژیم اصلی و 3 روز رژیم تثبیت است. در این برنامه، فرد باید از یک منوی بسیار محدود و تکراری پیروی کند که عمدتاً شامل گوشت، تخم مرغ، ماهی و سبزیجات محدودی است.

3: یکی از مهمترین ایرادات رژیم کانادایی، کاهش شدید دریافت کالری است. در این رژیم، کالری دریافتی روزانه به حدود 600 واحد محدود می شود که بسیار کمتر از میزان توصیه شده برای افراد سالم است. این کمبود کالری می تواند منجر به عوارضی مانند سردرد، سرگیجه، ضعف و افت قند خون شود.

4: علاوه بر این، رژیم کانادایی صبحانه را به عنوان یکی از وعده های اصلی غذایی نادیده می گیرد و آن را به یک وعده بسیار کم ارزش غذایی محدود می کند. این امر می تواند باعث بی رمقی و کاهش تمرکز در طول روز شود.

5: یکی دیگر از ایرادات این رژیم، کاهش سریع وزن در مدت زمان کوتاه است که می تواند منجر به کاهش بافت عضلانی شود. از دست دادن بافت عضلانی نه تنها برای سلامتی مضر است، بلکه باعث کاهش متابولیسم پایه بدن و در نتیجه، دشوارتر شدن کاهش وزن در آینده می شود.

6: از دیگر عوارض رژیم کانادایی می توان به یبوست، بازگشت سریع وزن پس از پایان رژیم، کسل کننده بودن و تکراری بودن منوی غذایی اشاره کرد. این عوارض می توانند انگیزه فرد را برای ادامه رژیم کاهش دهند و در نهایت، منجر به شکست در کاهش وزن پایدار شوند.

7: مطالعات نشان می دهند که رژیم های سخت گیر و محدود کننده مانند رژیم کانادایی، معمولاً در درازمدت موفقیت آمیز نیستند. کاهش وزن پایدار نیازمند تغییرات سبک زندگی و عادات غذایی سالم است، نه رژیم های کوتاه مدت و سخت گیرانه.

8: به جای پیروی از رژیم های محدود کننده مانند رژیم کانادایی، متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد یک رژیم غذایی متعادل و سالم را دنبال کنند که شامل تمام گروه های غذایی اصلی است. همچنین، ترکیب تغذیه سالم با فعالیت بدنی منظم، کلید موفقیت در کاهش وزن پایدار است.

9: علاوه بر این، برخی گروه های خاص مانند نوجوانان، میانسالان، سالمندان و زنان باردار یا شیرده، باید از رژیم های محدود کننده مانند رژیم کانادایی اجتناب کنند، زیرا این رژیم ها می توانند عوارض جدی برای سلامتی آنها داشته باشد.

10: در نهایت، رژیم کانادایی نمی تواند یک راه حل پایدار و سالم برای کاهش وزن باشد. این رژیم با محدودیت های شدید و نگران کننده ای همراه است که می تواند عوارض جدی برای سلامتی داشته باشد. به جای پیروی از چنین رژیم های کوتاه مدت و سخت گیرانه، بهتر است روی تغییرات سبک زندگی و عادات غذایی سالم تمرکز کنیم.

سخن پایانی

کاهش وزن پایدار و سالم نیازمند صبر، پشتکار و تعهد است. به جای رژیم های محدود کننده و زودگذر، باید بر تغذیه متعادل و فعالیت بدنی منظم تمرکز کنیم تا بتوانیم به اهداف وزنی و سلامتی خود دست یابیم. در نهایت، سلامتی و رفاه کلی مهمتر از کاهش وزن سریع و موقت است.

انتشار: 7 خرداد 1403 بروزرسانی: 7 خرداد 1403 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1805

به "رژیم غذایی لاغری کانادایی چیست و عوارضی آن چه میتواند باشد؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "رژیم غذایی لاغری کانادایی چیست و عوارضی آن چه میتواند باشد؟" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی لاغری کانادایی چیست و عوارضی آن چه میتواند باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید