راه های تشخیص آپاندیس چگونه است؟

به گزارش باتسک، تشخیص آپاندیس نه کار راحتی است و نه خیلی سخت. برای همه ما اتفاق افتاده است که به هنگام دل درد، اطرافیانمان نگران شده اند که نکند درد آپاندیس باشد؟ همانطور که می دانید تشخیص زودهنگام آپاندیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چگونه میتوان این عارضه را سریعا تشخیص داد؟

راه های تشخیص آپاندیس چگونه است؟

آپاندیس می تواند در هر زمانی اتفاق بیفتد، اما اغلب در بین 10 تا 30 سالگی رخ می دهد. این عارضه در مردان شایع تر از زنان است. اگر مشکل آپاندیس درمان نشود، ممکن است باعث عفونت شده که این موضوع می تواند خطری جدی و گاه مرگبار باشد.

در حقیقت دو نوع آپاندیس وجود دارد:

 • مزمن
 • حاد

در آپاندیسیت مزمن بسکمک از افراد ممکن است علائم آپاندیسیت را داشته باشند، ولی به زندگی عادی خود ادامه می دهند تا کم کم به آپاندیسیت حاد تبدیل شود. در آپاندیسیت مزمن علائم گاهی بروز کرده و گاهی از بین می رود. این علائم در بچه ها بدون بروز تب است و والدین کودک را نزد پزشک نمی برند.

گاهی اوقات آپاندیسیت مزمن، ممکن است روزها، هفته ها، ماه ها و حتی سال ها تشخیص داده نشوند. زمانیکه آپاندیسیت به صورت حاد است، علائم هم شدیدتر می شوند و بطور ناگهانی در عرض 24 تا 48 ساعت این علائم ظاهر می شوند. در این هنگام توجهات خاصی باید صورت پذیرد.

یکی از علل های سخت بودن تشخیص آپاندیس، بروز علائمی مبهم یا شبیه با سایر بیماری ها از جمله مسائل کیسه صفرا، عفونت مثانه یا عفونت ادراری، بیماری کرون، گاستریت، عفونت روده و مسائل تخمدان می باشد.

تشخیص آپاندیس در کودک سخت است و ممکن است باور والدین بر این باشد که کودک فقط از یک درد شکمی ساده رنج می برد؛ اما باکتری هایی که می توانند به آپاندکتوم منجر شوند، باعث انسداد آپاندیس در نوزاد می شوند. شما باید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید و اگر کودک قادر به صحبت نمی باشد، به علائم زیر در کودک خود توجه کنید.

تشخیص آپاندیس توسط والدین از روی علائم

 • تب
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • درد شکم
 • اسهال
 • حساسیت شکم کودک به تماس دستتان

چگونه یک پزشک، آپاندیس را تشخیص می دهد؟

معمولا انجام آزمایشات پزشکی زیر برای تشخیص آپاندیس انجام می شود:

1) معاینه شکم برای تشخیص التهاب

2) آزمایش ادرار برای جلوگیری از عفونت مجاری ادرار

3) معاینه رکتوم (راست روده)

4) آزمایش خون برای مشاهده عفونت

5) سی تی اسکن یا سونوگرافی

1- معاینه شکم توسط پزشک: تشخیص این بیماری از زمانی شروع می شود که پزشک، معاینه دقیقی را برای به دست آوردن میزان درد شما انجام می دهد. پزشک با وارد کردن فشار هایی آرام بر روی ناحیه درد که در قسمت پائین سمت راست شکم است، مقدار درد شما را ارزیابی می کند. هنگامی که فشار بطور ناگهانی برداشته می شود، درد آپاندیسیت اغلب بدتر می شود و نشان می دهد که مجرای صفراوی ملتهب است. از سوی دیگر برای زنان باردار، این درد بیشتر حس می شود و اگر عمل پرفوراسیون انجام شود، ممکن است شکمشان سخت و متورم شود.

پزشک شما همچنین ممکن است به دنبال سفتی شکم و سختی عضلات شکمی شما در پاسخ به فشار ملایم بر آپاندیس (حفاظت) باشد.

بیشتر بدانید: درد آپاندیس چگونه است؟

2- آزمایش ادرار: پزشک ممکن است برای شما آزمایش ادرار تجویز کند تا از این طریق اطمینان حاصل شود که عفونت ادراری یا سنگ کلیه باعث درد شما نشده باشد.

3- معاینه رکتوم (راست روده): یکی دیگر از راه های تشخیص آشاندیس معاینه رکتوم می باشد. شاید پزشک تان از یک دست بند انگشتی و دستکش برای بررسی رکتوم (معاینه دیجیتالی رکتوم) استفاده کند. زنان در سن بلوغ ممکن است تست لگنی را برای بررسی مسائل احتمالی که باعث درد می شود، انجام دهند.

4- آزمایش خون: با کمک این روش، دکتر احتمال وجود تعداد گلبول های سفید خون بالا که ممکن است نشانه ای از وجود عفونت در بدن شما باشد را مورد بررسی قرار می دهد.

5- آزمایشات تصویربرداری: پزشک شما همچنین ممکن است سونوگرافی شکمی یا اسکن توموگرافی یا اسکن شکم را برای کمک به تشخیص آپاندیس یا پیدا کردن علل دیگر درد تجویز کند. در ادامه به بررسی نحوه تشخیص آپاندیس با استفاده از سونوگرافی و اسکن می پردازیم.

سونوگرافی شکمی: این تکنیک با استفاده از امواج صوتی و با فرکانس بالا، تصاویری از بافت، اندام و عروق خونی می گیرد. سونوگرافی می تواند نحوه عملکرد اعضای داخلی بدن را به پزشک نشان دهد. همچنین می توان جریان خون در رگ های خونی را مورد بررسی قرار داد.

اسکن توموگرافی یا اسکن شکم: با اشعه ایکس، تصاویری از قسمت های مختلف بدن از جمله استخوان ها، چربی ها، عضلات و اعضای داخلی بدن کودک گرفته می شود. آزمایش خون می تواند عفونت و دیگر مسائل را نشان دهد. در آزمایش ادرار، عفونت کلیه یا مثانه معین می شود تا پزشک بتواند علائم آپاندیسیت را تشخیص دهد.

کد گذاری آپاندیس برای تشخیص پزشکی

پزشکان برای تشخیص این بیماری، آزمایشات مختلفی را انجام می دهند که عبارتند از:

 • آزمایشات تشخیصی با اشعه ایکس
 • سونوگرافی شکم
 • سونوگرافی کامپیوتری
 • آزمایشات خون و ادرار

آزمایش های غربالگری و سایر روش های اجرا شده توسط متخصصین گوارش، باید با استفاده از کد های پزشکی صحیح انجام پذیرد. خدمات صدور صورت حساب و برنامه نویسی پزشکی ارائه شده توسط شرکت های معتبر، می توانند به پزشکان کمک کند تا از این کد ها استفاده کنند.

 • کد ICD-10 به منظور تشخیص آپاندیس
 • کد K35 به منظور تشخیص آپادیسیت حاد
 • کد K35.2: آپاندیسیت حاد با پریتونیت عمومی
 • کد K35.3: آپاندیسیت حاد با پریتونیت موضعی
 • کد K. 35.8:آپاندیسیت حاد و غیر معین
 • کد K35.80: آپاندیسیت حاد و معین نشده
 • کد K. 35.89: آپاندیسیت حاد
 • کد K36: آپاندیسیت
 • کد K. 37: آپاندیسیت غیر اختصاصی
 • کد K38: سایر بیماری های آپاندیس
 • کد K. 38.0: هیپرپلازی آپاندیس
 • کد K38.1: سفتی و چسبندگی آپاندیس
 • کد K38.2: دیورتیکولوم آپاندیس
 • کد K38.3: فیستول آپاندیس
 • کد K38.8: سایر بیماری های مرتبط با آپاندیس
 • کد K38.9: بیماری آپاندیس نامعین

بیشتر بدانید: آپاندیس چیست؟ + علل و راه های درمان

آیا کودک شما واقعا آپاندیس و آپاندکتومی دارد؟

پزشکان بر این باورند که قبل از انجام آپاندکتومی (عمل جراحی برداشتن آپاندیس)، این عفونت را با مصرف آنتی بیوتیک ها از بین ببرند پس صبر می کنند تا عفونت از بدن خارج شود. گاهی اوقات ممکن است این کار 6 تا 8 هفته به طول بیانجامد. تحقیقات نشان می دهد که بچه ها به سرعت بهبود می یابند و اغلب از عوارض پس از جراحی مانند بزرگسالان، رنج نمی برند. البته اگر آپاندیس بترکد ظرف مدت 24 ساعت باید جراحی شود.

راه های درمان آپاندیس

پس از تشخیص آپاندیس، باید روش درمان مورد بررسی قرار گیرد؛ درمان معمولا شامل آپاندکتومی یا برداشتن آپاندیس است. قبل از جراحی بیماران برای جلوگیری از عفونت، یک دوز آنتی بیوتیک دریافت می کنند. آپاندکتومی معمولا تحت بیهوشی عمومی و با ایجاد یک سوراخ در شکم و به روش باز انجام می گیرد. با این حال در برخی از بیماران، آپاندیس می تواند منجر به پارگی و آبسه شود. در صورت بروز این بیماری می توان با عمل جراحی، آپاندیس را از بدن خارج کرد. زیرا اگر آپاندیسیت در مراحل اولیه درمان نشود می تواند به پارگی آپاندکتومی منجر شود؛ در نتیجه عفونت، حفره شکمی را پر می کند و این عفونت مرگبار است.

در چنین مواردی، پزشک ممکن است توصیه کند که علاوه بر عمل آپاندکتومی، بر روی بیمار با استفاده از روش تخلیه آب زیر پوستی، به منظور دفع مایع از بدن نیز انجام شود. زمانی که پزشک آپاندکتومی اولیه را انجام می دهد، از کد های CPT استفاده می کند.

کد 44950- آپاندکتومی

کد 44955- آپاندکتومی: در زمانی که سایر اقدامات اصلی انجام گرفته است.

کد 44960- آپاندکتومی: برای آپاندیس متلاشی شده یا آبسه کرده یا پریتونیت عمومی

کد 44970: لیپاروسکوپی، جراحی، آپاندکتومی

کد های 44950 و 44960، برای آپاندکتومی اولیه باز، استفاده می شود و کد 44960 فقط برای آپاندیسی که سوراخ، پاره و یا پریتونیت است استفاده می شود. اگر آپاندکتومی با روش باز انجام بگیرد، یک کد دیگر اضافه خواهد شد.

کد 44955+: آپاندکتومی در زمانیکه سایر اقدامات اصلی انجام شود.

بیمارانی که تحت این روش جراحی قرار می گیرند، باید چند روز در بیمارستان بستری شوند. بیماران پس از عمل ممکن است حساسیت و کبودی داشته باشند و به مرور زمان بهبود پیدا می کنند و می توانند از دارو های ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنند. بعد از جراحی بیمار دچار یبوست می شود. خوردن غذا های غنی از فیبر و آبکی به تنظیم حرکات روده کمک می کند. در بیشتر موارد بیماران بعد از چند هفته، قادر به انجام فعالیت های طبیعی و روزمره خود خواهند بود. پزشکان بیمار را از انجام فعالیت های شدید ورزشی، حدودا به مدت 4 تا 6 هفته منع می کنند.

گزینه جراحی: بطور کلی جراحی بهترین گزینه است که توسط پزشکان توصیه می شود. مخصوصا زمانی که آپاندیس حاد است. دو نوع گزینه جراحی وجود دارد:

 • لاپاروسکوپی آپاندکتومی
 • باز کردن آپاندکتوم

برگرفته از: outsourcestrategies , checkpregnancy , maxcurehospitals

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2035

به "راه های تشخیص آپاندیس چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های تشخیص آپاندیس چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید