خبرنگاران آیا می توان امنیت گوشی های هوشمند را افزایش داد؟

به گزارش باتسک، تهران - خبرنگاران - عصر کنونی، عصر ارتباطات و اطلاعات است، ارتباطات غیرحضوری و غیرکلامی جای خود را به ارتباطات حضوری و کلامی داده بویژه در شرایط کنونی که دنیا درگیر ویروس کرونا است و بسیاری از افراد از راه دور و با استفاده از گوشی های هوشمند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات شخصی خود را نیز در این ابزار نوین نگهداری می کنند، اما چگونه می توان از سرقت اطلاعات گوشی های هوشمند و همچنین هک شدن آن جلوگیری کرد؟

خبرنگاران آیا می توان امنیت گوشی های هوشمند را افزایش داد؟

امروزه با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات و استقبال مردم از این فناوری ها بویژه گوشی های هوشمند، جرایم مربوط به این حوزه شکل جدیدی به خود گرفته که در این شرایط آگاهی و هوشمندی لازم در استفاده از این ابزار، لازم و لازم است تا در دام شیادان گرفتار نشویم. امروزه گوشی های هوشمند جایگاه ویژه ای در بین مردم یافته به گونه ای که افراد به ویژه نوجوانان و جوانان وابستگی خاصی به این تکنولوژی دارند و تمام اطلاعات شخصی خود را در حافظه آن نگهداری می کنند بدون آنکه اطلاعی از نحوه نگهداری اطلاعات حافظه گوشی همراه خود داشته باشند.

موارد بسکمک از انواع ترفندها در سرقت اطلاعات گوشی های هوشمند به پلیس فتا نیروی انتظامی گزارش می گردد که تنها با آگاهی از چند نکته، می توان از چنین سرقت هایی جلوگیری کرد براین اساس دانستن اطلاعاتی در این زمینه برای تمام افرادی که دارای گوشی های هوشمند هستند، لازم است. بسکمک از افرادی که گوشی های همراه آن ها به سرقت رفته بیشتر نگران اطلاعات شخصی گوشی های خود هستند در حالی که با رعایت نکاتی چند و استفاده از روش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در سیستم عامل ها، می توانند از امنیت اطلاعات گوشی همراه، اطمینان بیابند.

علاوه بر روش های مختلف قفل گذاری و رمز گذاری روی داده های تلفن همراه، سیستم های ردیابی گوشی تلفن و مدیریت از راه دور، ویژگی خوبی برای کاربران فراهم کرده است اما نکته ضروری در این بین، نحوه نگهداری از اطلاعات حافظه گوشی آن هم در زمانی است که کاربران در حال استفاده از این ابزار هستند. نفوذ به دنیای مجازی کاربران و استفاده از اطلاعات شخصی آن ها از طریق ابزارهای مختلف الکترونیک مثل تلفن های همراه، امروزه به امری فراگیر تبدیل شده، پس باید با آموختن نکاتی بتوانیم از گوشی های خود حفاظت کنیم این نکات را به صورت مداوم در توصیه های پلیس فتا به کاربران گوشی های هوشمند شاهد هستیم.

موضوع دیگر در مبحث گوشی های هوشمند، هک شدن این گوشی ها است چرا که هکرها از گوشی های هک شده به عنوان وسیله ارتکاب جرم برای رخنه به محیط های حفاظت شده همچون بانک ها و نهادهای مهم دولتی استفاده می کنند. هکرها برای نفوذ، تنها به شماره تلفن همراه نیاز دارند. با استفاده از شماره تلفن، هکرها پیامکی حاوی یک لینک مخرب به شما ارسال کرده، وقتی پیامک باز می گردد، هکر قادر به خواندن متون، گوش دادن به تماس ها و حتی ردیابی موقعیت مکانی قربانی می گردد.

برای هکرها گوشی های هوشمند به نسبت رایانه های شخصی، طعمه های بسیار خوبی هستند چرا که همان طور که گفته شد، از گوشی های هک شده به عنوان وسیله ارتکاب جرم برای رخنه به محیط های حفاظت شده همچون بانک ها و نهادهای مهم دولتی استفاده می گردد یعنی هکرها از گوشی قربانی برای عبور و ذخیره غیرمجاز اطلاعات، استفاده می کنند و پس از سرقت اطلاعاتی، تمامی ردزنی های پلیسی به مالک گوشی به عنوان مجرم اصلی برمی گردد.

علاوه بر این، گوشی های هوشمند در مقایسه با رایانه ها، در معرض شبانه روزی هک قرار دارند و از ضرایب امنیتی بسیار پایین تری برخوردارند. پر واضح است که چرا سارقین سایبری از گوشی های هک شده به عنوان سلاح مورد علاقه خود یاد می کنند. گوشی های هوشمند نه تنها امن نبوده بلکه سرعت پردازشی بالاتر از سیستم های کامپیوتری قوی دارند.

بسکمک از افراد به غلط بر این باورند که وظیفه تأمین امنیت و حفاظت از اطلاعات تلفن همراه مشترکین، بر عهده اپراتورها می باشد. ولی با نگاهی به قرارداد بین مشترک و اپراتور تعیین می گردد که همچون رایانه ها، تلفن های همراه نیز با مسئولیت تام مالکین، مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزارهای امنیتی رایگان و البته بسیار مفیدی در فروشگاه های معتبر وجود دارد ولی هرگز فراموش نگردد که تلفن همراه نباید قابل دسترسی به فایل های ریشه ای گردد مگر مالک آن از کارشناسان امنیت باشد.

حال باید دید در این دنیای پیچیده ارتباطی چگونه امنیت گوشی هوشمند خود را بالا ببریم؟ چرا که اگر گوشی هوشمند هک گردد دردسرهای خود را دارد براین اساس باید همیشه نکات امنیتی را رعایت کرده و نحوه نگهداری اطلاعات گوشی های نوین را بیاموزیم چرا که این آموزش برای همه لازم و لازم است. چه بسیار افرادی که در دام شیادان فضای مجازی گرفتار شده و در مواردی به صورت ناآگاهانه مجرم شناخته شده اند.

تمام امکانات امنیتی که برای رایانه ها ذکر می گردد، تقریباًبرای تلفن های همراه هم کاربرد دارد. بیشتر تلفن های همراه از سیستم های عامل مخصوص استفاده می کنند و تقریبا فرمت بیشتر فایل های رایانه ای را تشخیص می دهند بنابراین بعضی ویروس ها و بدافزارها نیز در تلفن های همراه نفوذ می کنند. دقت در انتقال فایل های رایانه ای و استفاده از آنتی ویروس های مخصوص موبایل برای در امان ماندن از آسیب ها و تهدیدها را باید جدی گرفت که به نکاتی چند در این مورد اشاره می گردد:

1 - گوشی هـای تلفن همـراه مجهز به امکانـات ارتبـاطی متنوعی مثـل wifi، bluetooth، hotspot، Mobile data و NFC هستند. در هنگامی که از این امکانات ارتبـاطی استفاده نمی کنید، آنها را غیرفعال کنید. مجرمان قادر هستند تا با هک و نفوذ به گوشی شما، اختیار آن را در دست گرفته، ضمن برقراری تماس های تلفنی به حساب شما، اطلاعات و محتواهای درون گوشی شما را به سرقت ببرند.

2 - اطلاعات محرمانه، عکس، ویدئو شخصی و خانوادگی خود را برروی گوشی خود نگهداری نکنید. در هنگام خرابی گوشی تلفن همراه خود، حتی الامکان پس از تخلیه کامل اطلاعات و محتواهای موجود در آن برای تعمیر به تعمیر کاران مجرب و قابل اعتماد مراجعه کنید.

3 - احتمال گم شدن یا به سرقت رفتن تلفن های همراه، بیشتر از سایر ابزارهای رایانه ای است. از این رو، اطلاعات و محتواهای ذخیره شده در آن، در معرض خطر و آسیب های جدی ناشی از دسترسی سارق به آن ها واقع شده است.

4 - تلفن های همراه دارای قابلیت هایی هستند که می توانند به عنوان ابزارهای جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین در اماکن مهم و حساس، به توصیه های امنیتی مبنی بر عدم استفاده از تلفن های همراه توجه کنید.

5 - به پیام های دریافتی از طریق پیامک و ایمیل که به شیوه های مختلف مثل اعلام برنده شدن شما در مسابقات و قرعه کشی ها، امور خیریه و مواردی از این دست، اطلاعات کارت بانکی شما را درخواست می کنند، اعتماد نکرده و به آنها پاسخ ندهید.

6 - موقعیت یاب جهانی Gps را فقط در مکان هایی که به آن نیاز دارید روشن کنید. از Jailbreak یا Root کردن گوشی هوشمند خود اجتناب کنید. مراقب اپلیکیشن هایی که نصب می کنید، باشید.

9 - همیشه از کد امنیتی استفاده کنید. به جای مرورگر از یک اپلیکیشن استفاده کنید و از اکانت گوگل و iCloud (فضای ابری) خود محافظت کنید.

10 - از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اطلاعاتی را که یک اپلیکیشن می تواند به آن ها دسترسی داشته باشد، کنترل کنید، سیستم عامل گوشی خود را به روزرسانی کنید و وایرلس و بلوتوث را خاموش کنید.

11 - پلیس فتا به افرادی که همیشه از گوشی تلفن های همراه خود بویژه گوشی های هوشمند استفاده می کنند، توصیه می کند تا سیستم عاملی انتخاب کنند که رمزگذاری را پشتیبانی کند. داده های ذخیره شده بر روی موبایل کاربر در برابر پیشرفته ترین هکرها نیز تا حد بالایی محافظت می گردد چرا که بدون رمزگذاری ممکن است فردی بتواند داده های موجود بر روی دستگاه را حتی بدون در اختیار داشتن پین یا کلمه عبور نیز بازیابی کند. براین اساس توصیه می گردد تا افراد برای گوشی خود یک پین یا کلمه عبور انتخاب کنند.

12 - همچنین پلیس فتا توصیه کرده است که کاربران برنامه از بین بردن اتوماتیک اطلاعات گوشی همراه خود را فعال کنند چرا که اغلب سیستم عامل های موبایل، حذف اتوماتیک اطلاعات دستگاه را پس از چند بار تلاش ناموفق برای وارد کردن کلمه عبور، پشتیبانی می کنند البته این کار در صورتی که رمزگذاری توسط دستگاه پشتیبانی نشده باشد، بسیار ارزشمند است، اما برای دستگاه هایی که از رمزگذاری بهره می برند نیز می تواند مفید باشد.

13 - ردیابی و مدیریت از راه دور را فعال کنید، پیش از آن که گوشی یا دستگاه موبایل کاربر گم شده یا به سرقت رود، باید راه حل ردیابی و مدیریت از راه دور برای آن تنظیم گردد. اغلب این راه حلها به کاربر اجازه می دهد که موقعیت دستگاه را بر روی یک نقشه مشاهده کند و این باعث می گردد که هشدارهای صوتی برای کمک به پیدا کردن گوشی ارسال و با نمایش یک پیام تصویری به دیگران می گوید که چگونه گوشی را به کاربر بازگردانند. این راه حلها همچنین به کاربران اجازه می دهد که از راه دور موبایل خود را قفل کرده یا داده های آن را پیش از دستیابی دیگران به آن، پاک کنند.

14 - استفاده از wi-fi hotspot ها را را محدود کنید. زمانی که کاربر از wi-fi hotspot هایی استفاده می کنید که رمزگذاری شده، نیستند، تمام ترافیک اینترنت کاربر از طریق بی سیم منتقل شده و به راحتی می تواند مورد نفوذ قرار گیرد. مهمترین وب سایت ها و سرویس ها مانند وب سایت های بانکی، معمولا رمزگذاری (HTTPS/SSL) خود را پیاده سازی می کنند که از ترافیک آنها محافظت می کند اما اغلب ارائه دهندگان سرویس های ایمیل و بسکمک از شبکه های اجتماعی این کار را انجام نمی دهند؛ در نتیجه شنود کنندگان احتمالا می توانند کلمات عبور و ترافیک مربوط به این وب سایت ها را جمع آوری کنند.

باید توجه داشت که نسل سوم، نسل چهارم موبایل و اغلب ارتباطات داده ای سلولی دیگر، معمولا توسط بستر ارتباطی رمزگذاری می شوند. علاوه بر این استراق سمع بر روی این نوع از ارتباطات چندان معمول نیست براین اساس کاربر باید تا جایی که می تواند سعی کند به جای Wi-Fi hotspot های ناامن از ارتباطات داده ای استفاده کند. اما در صورتی که کاربر اصرار به استفاده از Wi-Fi hotspot ها دارد باید از آنهایی استفاده کند که رمزگذاری و احراز هویت را فراهم می آورند.

15 - ویروس ها، بدافزارها و اقدامات هکری برروی دستگاه های موبایل کم کم در حال تبدیل شدن به یک مساله بزرگ است و با این وجود کاربر باید یک برنامه امنیتی نصب کند تا بتواند از آلودگی و نفوذ جلوگیری کند. اغلب راه حلهای آنتی ویروس، ویژگی های دیگری را نیز در اختیار کاربر قرار می دهند که از آن جمله می توان به حذف اطلاعات از راه دور، پشتیبان گیری و تعیین موقعیت مکانی گوشی اشاره کرد. معمولا تلفن های همراه می توانند اطلاعات مهمی را در حافظه خود ذخیره کنند. این اطلاعات می تواند شامل عکس ها، کلیپ های ویدئویی، فایل های متنی، سابقه تماس های تلفنی، اطلاعات افراد ذخیره شده در لیست تلفن و اطلاعات شخص صاحب گوشی تلفن همراه باشد.

16 - فناوری های نوین با وجود داشتن مزیت های بیشمار، همیشه قابل اطمینان نیستند؛ شاید برای شما هم این موضوع اتفاق افتاده باشد که تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی تلفن همراه خود را به دلایل مختلف اعم از گم شدن تلفن یا خراب شدن آن از دست داده باشید. کاربر حرفه ای از تمام اطلاعات تلفن همراه خود یک نسخه پشتیبان دارد انواع نرم افزارهای دریافت بک آپ یا نسخه پشتیبان در اینترنت وجود دارد. همچنین بعضی از شرکت های تلفن همراه برای دریافت نسخه پشتیبان اطلاعات نرم افزاری را در سایت­ شان برای دانلود قرار می دهند.

17 - بهتر است پیام های ناشناس یا ایمیل های نامطلوبی را که در آن ها، لینکی درج شده است را مورد استفاده قرار ندهید زیرا در بیشتر مواقع مخربان با ارسال یک اکسپلوت و کد مخرب می توانند اسمارت فون و یا تبلت شما را تحت کنترل در بیاورند و این بدان دلیل است که شما ایمیل حاوی لینک را مورد استفاده قرار داده اید.

18 - اگر به بازی یا اپلیکیشن نیاز دارید سعی کنید آن ها را از منابع معتبر دریافت کنید چرا که بعضی از همین اپلیکیشن ها و بازی ها می توانند آغشته به کد های مخربی باشند که باعث بروز مشکلاتی حاد می شوند. اگر علاقه مند به عکاسی با تلفن هوشمند خود هستید و نمی خواهید که اطلاعات موقعیتی و بعضی دیگر از اطلاعات شخصی شما توسط عکس گرفته شده منتشر گردد کافی است گزینه های مربوط به GPS Camera را غیر فعال کنید.

19 - بلوتوث و وای فای خود را در مراکز شلوغ خاموش نگه دارید چرا که امروزه بدون آنکه شما متوجه امری شوید، می توانند به تلفن شما نفوذ پیدا کرده و اطلاعات شما را به سرقت ببرند البته اگر شما به هردلیلی نمی خواهید بلوتوث یا وای فای خود را خاموش کنید بهتر است از گزینه عدم نمایش به دیگرانیا حالت امن یا گزینه های مشابه که در بخش امنیتی تنظیمات دستگاه شما موجود است، استفاده کنید.

20 - با افزایش روز افزون استفاده از تلفن های هوشمند همیشه تعداد ویروس هایی که برای این نوع دستگاه ها و سیستم عامل های موجود رو به افزایش است برای حفظ امنیت گجت خود شما نیاز به یک مسئول امنیتی که همان آنتی ویروس ها هستند دارید. همچنین شما باید توجه داشته باشد که فقط نصب یک آنتی ویروس خوب جلوی ویروس ها را نمیتواند بگیرد و شما باید همیشه آنتی ویروس خود را بروز نگه دارید.

21 - همه روزه تعداد زیادی از حفره های امنیتی سیستم عامل های گوشی های هوشمند و اپلیکشین ها شناسایی می شوند و نفوذگران در صدد استفاده از این نوع حفره ها هستند بهتر است برای حفظ امنیت دستگاه خود همیشه از آخرین نسخه سیسیتم عامل و اپلیکیشن ها استفاده کنید و آنها را به روز نگه دارید. بروزرسانی های خود را از منابع معتبر و سایت اصلی گجت خود دریافت کنید.

22 - باید امور بانکی خود را از طریق نرم افزار های بانکی مخصوص شعب خود انجام دهید، انجام امور بانکی با تلفن هوشمند توسط مرورگر ها یک اشتباه بسیار بزرگ است چرا که اطلاعات حاکی در حافظه ذخیره شده یا برای شرکت سازنده مرورگر ارسال می گردد.

شاید رعایت این نکات بسیار پیش پا افتاده یا خیلی دور از ذهن باشند اما باید دانست که امنیت هیچ گاه صد در صد نیست و رعایت این نکات تا حدودی به امنیت اطلاعات گوشی های هوشمند، کمک می کند براین اساس لازم است تا دارندگان گوشی های هوشمند ضمن استفاده از این تکنولوژی، اطلاعات کافی مبنی بر تامین امنیت اطلاعات گوشی همراه داشته باشند.

گزارش از معصومه نیکنام

منبع: ایرنا
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1731

به "خبرنگاران آیا می توان امنیت گوشی های هوشمند را افزایش داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آیا می توان امنیت گوشی های هوشمند را افزایش داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید