جزئیات طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران

به گزارش باتسک، قرار است تعداد خطوط پایتخت به 11عدد برسد. 4خطی که قرار است تاسال 1420برای تهران ساخته گردد، تعداد ایستگاه های پایتخت را به دوبرابر یعنی 250 ایستگاه خواهد رساند. بدین ترتیب ظرفیت ترددی متروی تهران از 7میلیون سفر روزانه عبور خواهد نمود.

جزئیات طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران

به گزارش باتسک، روزنامه همشهری درباره جزئیات طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران که به تصویب شورای عالی ترافیک رسیده است، نوشت: بیش از 4دهه از فرایند ساخت و توسعه متروی تهران می گذرد. طی این سال ها متروی تهران به کارآمدترین شبکه ترددی تبدیل شده که سرعت، ایمنی و قیمت مناسب را به شهفرایندان پایتخت هدیه داده است. طبق اطلاعات رسیده به همشهری نشان می دهد که طی 22سال پیش رو قرار است طول خطوط و تعداد ایستگاه های مترو 2برابر گردد. شهردار تهران در این باره در صفحه توییتری خود نوشت: طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران پس از 4دهه در شورای عالی ترافیک تصویب شد. بر اساس این طرح با ایجاد 6 خط جدید، طول خطوط مترو به 500کیلومتر (2 برابر طول فعلی) خواهد رسید و شهفرایندان با پیمودن مسافتی کمتر از هزار متر به مترو دسترسی خواهند داشت. بازنگری در طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران یک بسته مطالعاتی است که مطالعات آن از سال 1395 تا 1397 اجرا شده است. طبق این بسته قرار است تعداد خطوط پایتخت به 11عدد برسد. 4خطی که قرار است تاسال 1420برای تهران ساخته گردد، تعداد ایستگاه های پایتخت را به دوبرابر یعنی 250 ایستگاه خواهد رساند. بدین ترتیب ظرفیت ترددی متروی تهران از 7میلیون سفر روزانه عبور خواهد نمود.

6 خط جدید

در طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران که از سوی شرکت فرانسوی سیسترا و شرکت گنو به عنوان همکار آن طراحی شده، شهر تهران در افق 1420 علاوه بر خطوط موجود و خطوط حومه ای، احتیاج به 4خط جدید مترو دارد و برای پس از آن نیز 2 خط اکسپرس پیشنهاد شده است. تمایز خطوط پیشنهادی با خطوط موجود آنجاست که بر خلاف خطوط فعلی که عمدتا جهتهای قطری، شرقی - غربی یا شمالی - جنوبی را طی و همگی از محدوده مرکزی شهر عبور می نمایند، جهت خطوط پیشنهادی 8، 9، 10 و 11 حلقه های مکمل را در خارج از محدوده مرکزی پوشش می دهند.

500کیلومتر خطوط ریلی

متروی تهران با تکمیل خطوط 6و7 از 235کیلومتر فعلی به 260 کیلومتر می رسد. این در حالی است که در بازنگری طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران 4 خط مترو، 2 خط اکسپرس و 5 خط قطار سبک شهری نیز طراحی شده است. طرح مذکور به تصویب شورای عالی ترافیک به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری در این حوزه برای کلانشهرها رسیده است. در صورت ساخت خطوط این طرح طول شبکه خطوط مترو به 400 کیلومتر خواهد رسید. ضمن این که با احتساب طول خطوط اکسپرس و قطار سبک شهری این میزان به 500 کیلومتر افزایش می یابد.

چه خواهد شد؟

براساس چشم انداز این طرح سهم مترو از سفرهای درون شهری تا 1420روزانه به 42 درصد می رسد. در این طرح جدید تمامی نارسایی های طرح های گذشته برطرف شده است. این طرح مبتنی بر تمام اصول علمی حمل ونقل ریلی در دنیاست. با توسعه خطوط مترو طی 22سال پیش رو، مردم تهران با پیمایش 800 تا هزار متر به شبکه گسترده حمل ونقل عمومی مطمئن، پاک و قابل برنامه ریزی دسترسی خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1291

به "جزئیات طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح جامع حمل ونقل ریلی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید