این پشمک کیهانی از غول منظومه شمسی هم بزرگ تر است

به گزارش باتسک، ستاره شناسان، سیاره ای از نوع غول های گازی و مشابه مشتری کشف نموده اند که با وجود ابعادی بسیار بزرگ تر از مشتری، غول منظومه شمسی، به طرز شگفت انگیزی سبک است؛ ازاین رو آن را سیاره پشمکی نامیده اند.

این پشمک کیهانی از غول منظومه شمسی هم بزرگ تر است

غزال زیاری- اخترشناسان اخیراً سیاره ای را شناسایی نموده اند که از نظر ابعاد، بزرگ تر از سیاره مشتری (بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی) است ولی به طرز حیرت آوری سبک و کرکی و مانند پشمک است.

روز سه شنبه تیمی بین المللی از ستاره شناسان اعلام کردند که این سیاره گازی و فراخورشیدی نسبت به ابعادش، چگالی خیلی کمی دارد و این در حالی است که سیاره های گازی منظومه شمسی ما یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به مراتب متراکم ترند.

خالد بارکائوی، نویسنده اصلی مقاله و عضور هیئت علمی MIT در این رابطه گفت: این سیاره فوق العاده نرم است؛ چرا که بیشتر از گازهای سبک تشکیل شده تا مواد جامد.

به گفته دانشمندان، این سیاره که WASP-193b نام گرفته، گزینه ایده آلی برای مطالعه درباره شکل گیری و تکامل سیاره های غیرمتعارف به نظر می رسد. وجود و شناسایی این سیاره سال گذشته مورد تأیید نهاده شد اما برای مشخص ویژگی های آن براساس مشاهدات تلسکوپ های زمینی به کوشش و زمان بیشتری احتیاج بود.

حالا و بر اساس نتایج منتشرشده در مجله Nature Astronomy، به نظر می رسد که بخش عمده این سیاره از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده باشد. این سیاره در فاصله 1200 سال نوری از زمین واقع شده است و به گفته محققان، دومین سیاره فراخورشیدی سبکی است که تا به امروز بر اساس ابعاد و جرمش کشف شده است.

منبع: usnews

54321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2918

به "این پشمک کیهانی از غول منظومه شمسی هم بزرگ تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این پشمک کیهانی از غول منظومه شمسی هم بزرگ تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید