اپلیکیشن دانشجویان به یاری تشخیص کرونا می آید، صدای سرفه عاملی موثر برای غربالگری افراد

به گزارش باتسک، رئیس گروه هوش مصنوعی و روباتیک دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران گفت: محققان ایرانی می کوشند تا با فعالیت های علمی خود فشار وارد شده روی کادر درمانی کشور را کاهش دهند.

اپلیکیشن دانشجویان به یاری تشخیص کرونا می آید، صدای سرفه عاملی موثر برای غربالگری افراد

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، با شیوع بیماری کرونا در کشورهای مختلف جهان محققان در دانشگاه های سراسر جهان در کنار کادر درمانی به سختی در کوشش اند تا با اجرای طرح های علمی فرایند ابتلای مردم به ویروس کووید-19 را متوقف و یا آن را کند سازند.

در جهت مبارزه با ویروس کرونا دانشمندان ایرانی با قدرت و روحیه بالا به جامعه خود خدمت و هروز دستاوردهای تازه ای را معرفی می نمایند. از جمله طرح های مهمی که در روزهای اخیر توجه های زیادی را به خود معطوف ساخته است پروژه تشخیص بیماری کرونا با استفاده از صدای سرفه است.

در همین خصوص گفتگویی با هادی مرادی رئیس گروه هوش مصنوعی و روباتیک دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و مدیر پروژه تشخیص کرونا با استفاده از نمونه های صدای سرفه را مشاهده می کنید:

خبرنگاران: طرح تشخیص بیماری کرونا با استفاده از صدای سرفه را معرفی کنید. در حال حاضر تا چه میزان امکان پذیر است که با صدای سرفه بیماری کرونا تشخیص داده شود؟

مرادی: گروه فعال در پروژه کنونی دانشگاه تهران در گذشته از صدای افراد مختلف برای تشخیص بیماری اوتیسم استفاده نموده اند. متخصصان معتقدند صدای گریه بچه های مبتلا به بیماری اوتیسم با بچه های سالم متفاوت است. با توجه به این موضوع گروه محققان دانشگاه در این خصوص الگوریتم هایی را طراحی و با جمع آوری داده های مختلف نشان داد می توان از صدا برای تشخیص بیماری اوتیسم استفاده کرد.

در بیماری کرونا یکی از شایع ترین علائم سرفه سخت است. سرفه خشک در کرونا با سرفه های خلط دار در سرما خوردگی و آنفولانزا متفاوت است. بعد از اینکه این ویژگی توسط متخصصان تایید شد محققان دانشگاه تهران تصمیم گرفتند برنامه ویژه ای را تشخیص راحت تر ویروس کووید-19 در بدن افراد طراحی کردند.

البته ویژگی های دیگری در این بیماری نظیر تب و کاهش شدید حس بویایی و چشایی نیز وجود دارد. گروه پشتیبانی این پروژه صدای سرفه افراد مبتلا به ویروس کرونا و افراد سالم را به وسیله اپلیکیشن مخصوصی جمع آوری می نماید.

در اپلیکیشن مخصوص جمع آوری نمونه های سرفه که نرم افزار غربالگری نامیده شده است، چهار قسمت وجود دارد: تشخیص قطعی کرونا، مشکوک به کرونا، سایر بیماری ها و افراد سالم. همچنین در این برنامه از افراد سوال می شود که سابقه سیگار کشیدن دارند یا خیر؟

صدای افراد مختلف به مدت 10 تا 15 ثانیه در این اپلیکیشن ضبط می شود و برای سرورها ارسال می شود. بعد از جمع آوری نمونه ها متخصصان آن ها را با صداهای افراد سالم مقایسه می نمایند. ویژگی ها و تفاوت های این نمونه های صدای سرفه با بهره ای از الگوریتم های هوشمندی آنالیز می شوند. هرچه داده های جمع آوری شده بیشتر باشد می توان تحقیقات دقیق تر و گسترده تری را انجام داد.

در پروژه تشخیص بیماری کرونا با استفاده از نمونه سرفه هدف صرفا غربالگری افراد است و تشخیص نهایی با استفاده از آزمایش های خاص نظیر سی تی اسکن صورت می گیرد.

در حال حاضر گروه مختصصان پروژه تشخیص کرونا با صدای سرفه تصمیم دارند روی صدا سرفه افراد شرکت نماینده در این طرح تمرکز نموده و پس کسب نتایج مناسب، در آینده ای نزدیک سایت و اپلیکیشن های پیشرفته تری را برای مبارزه با کرونا طراحی نمایند.

در واقع مجموعه اعضای گروه هم اکنون و در آینده برای غربالگری افراد بیمار کوشش می نمایند و امیدروارند با چنین فعالیت هایی فشار سنگین روی دوش کادر درمان کشور را کاهش دهند. مسائلی که در این پروژه روی آن تمرکز زیادی شده استفاده از فناوری های هوشمند برای یادگیری عمیق است. یعنی سامانه به نحوی تکامل پیدا کند که در هر مرحله از فعالیت خود نتایج دقیق تری را ارائه دهد.

باز هم باید اشاره نمود که در پروژه تشخیص بیماری کرونا با استفاده از نمونه سرفه هدف صرفا غربالگری افراد است و تشخیص نهایی با استفاده از آزمایش های خاص نظیر سی تی اسکن صورت می گیرد. برنامه هایی مثل پروژه محققان دانشگاه تهران به تشخیص اولیه بیماری یاری نموده و این امکان را به افرادی که تصور می نمایند به ویروس کووید-19 آلوده هستند می دهد تا کمتر در مکان های عمومی حضور پیدا نموده و خود را قرنطینه نمایند.

خبرنگاران: تا کنون چند نفر در طرح تشخیص بیماری کرونا با استفاده از نمونه های صدای سرفه مشارکت نموده اند؟

مرادی: در حال حاضر بیش از 250 نمونه سرفه از افراد مختلف جمع آوری شده که از این تعداد در حدود 30 نفر مبتلا به کرونا قطعی و به همین اندازه نیز افراد مشکوک به بیماری کرونا هستند. بقیه افرادی که نمونه های صدای سرفه خود در اپلیکیشن غربالگری ثبت کردند یا نرمال و یا به بیماری هایی غیر از کرونا مبتلا بودند.

هدف کوتاه مدت در این پروژه جمع آوری 2 هزار نمونه صدای سرفه است. با جمع آوری این تعداد از صداهای سرفه بسیار دقیق تر و درست تر الگوریتم های موجود در اپلیکیشن را به کارگیری نموده و نتایج قابل استنادی را ارائه می دهیم.

همه اعضای پروژه مبارزه با کرونا دانشگاه تهران از مردم می خواهد اپلیکیشن غربالگری را در گوشی خود نصب و نمونه های صدای سرفه خود را برای گروه پشتیبانی این نرم افزار ارسال نمایند. گروه طراحی این نرم افزار حتی برنامه ای برای حضور در بیمارستان های و ضبط صدای سرفه کاربران را از نزدیک دارد ولی به علت حاد بودن شرایط کنونی در بعضی از مراکز درمانی هماهنگی این موضوع کمی زمان بر است.

اپلیکیشن غربالگری به صورت اختصاصی در دسترسی همه کاربران قرار گرفته است و افراد مختلف می توانند تنها با ضبط صدای سرفه خود علاوه بر برطرف نگرانی از بابت ابتلا به ویروس کووید-19 با خارج نشدن از خانه به شکسته شدن زنجیره انتقال این ویروس در جامعه یاری نمایند.

خبرنگاران: ایده اولیه طرح تشخیص کرونا با استفاده صدای سرفه از کجا آمده است؟ با توجه به اینکه بعضی از دانشگاه های خارجی نیز در همین زمینه مشغول به فعالیت هستند یا این ایده اولیه این پروژه در ذهن متخصصان داخلی شکل گرفته یا الگوبرداری شده از طرح های مشابه خارجی است؟

مرادی: گروه متخصصان حاضر در پروژه تشخیص کرونا با استفاده از صدای سرفه سابقه خوبی در فعالیت های مرتبط با بیماری اوتیسم بدست آورده بودند و از همین رو تجربه گذشته را برای فعالیتی مناسب با شرایط کنونی جامعه استفاده می نمایند.

هنوز هیچ دانشگاهی در جهان با استفاده از نمونه های صدای سرفه برای تشیص کرونا به جواب قطعی نرسیده است و همگی در فاز جمع آوری داده قرار دارند.

پس از شروع پروژه تعدادی از همکاران دانشگاه تهران موضوع فعالیت دانشگاه کمبریج در انگلیس و کارنگی ملون در آمریکا را اعلام کردند. قطعا در ابتدای کار هیچ کدام از اعضای گروه از وجود طرح های مشابه در دانشگاه های خارجی اطلاع نداشته و ایده کلی تماما متعلق به دانشمندان ایرانی بوده است.

نکته مهم در پروژه های این چنینی این است که وقتی گروهی وارد طرحی بر مبنای داده های علمی با حجم بسیار زیاد می شود نقش اصلی را داده یا همان نمونه های ارسالی از سوی افراد شرکت نماینده در طرح ایفا می نماید.

هنوز هیچ دانشگاهی در جهان با استفاده از نمونه های صدای سرفه برای تشیص کرونا به جواب قطعی نرسیده است و همگی در فاز جمع آوری داده قرار دارند. این مرحله از کار به هیچ عنوان ساده نیست و نمونه های صدا باید بر اساس پروتکل های خاصی جمع آوری شوند. قطعا هرچه داده های ارسالی بیشتر و سریع تر به سرورهای جمع آوری اطلاعات برسند محققان نیز زودتر نتایج مطلوب را به مردم ارائه

امروز حتی عظیم ترین شرکت های فناوری همچون گوگل نیز با اتکا به داده های دریافتی، برنامه ریزی نموده و خدمات متنوعی را ارائه می دهند. پس می توان گفت داده برگ برنده در پروژه هایی است که در آن ها از فناوری هوش مصنوعی استفاده می شود.

با توجه به اینکه اپیدمی کرونا مسئله ای جهانی و بیماری همه گیر است قطعا اگر متخصصان دانشگاه تهران به نتایجی جدید در مورد کنترل، تشخیص و درمان این بیماری دست پیدا نمایند آن را با همه جهان به اشتراک خواهند گذاشت. کرونا نشان داد حتی پیشرفته ترین کشورهای جهان نیز در چنین شرایطی بسیار آسیب پذیر هستند و جهان باید بیش از گذشته متحد بوده و به صورت یکپارچه برای شکست این بیماری کوشش کند.

4144/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1508

به "اپلیکیشن دانشجویان به یاری تشخیص کرونا می آید، صدای سرفه عاملی موثر برای غربالگری افراد" امتیاز دهید

1 کاربر به "اپلیکیشن دانشجویان به یاری تشخیص کرونا می آید، صدای سرفه عاملی موثر برای غربالگری افراد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپلیکیشن دانشجویان به یاری تشخیص کرونا می آید، صدای سرفه عاملی موثر برای غربالگری افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید