گریز ماهواره اروپایی از خطر برخورد با ماهواره استارلینک اسپیس ایکس

به گزارش باتسک، اسپیس ایکس چندی پیش 60 ماهواره استارلینک را در اولین گام خود برای پوشش جهانی اینترنت ماهواره ای به فضا پرتاب کرد. از همان زمان نگرانیهایی مبنی بر افزایش احتمال برخورد ماهواره ها به یک دیگر وجود داشت. به تازگی و با گریز یک ماهواره اروپایی از خطر برخورد با یکی از ماهواره های استارلینک این نگرانی ها جنبه ای جدی تر یافته اند.

گریز ماهواره اروپایی از خطر برخورد با ماهواره استارلینک اسپیس ایکس

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

روز دوشنبه یک ماهواره اروپایی برای اطمینان یافتن از برخورد نکردن به یکی از ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس مجبور به انجام مانور مداری شد.

ماهواره Aeolus دوشنبه موتورهای خود را روشن کرد و ارتفاع مدار خود را افزایش داد تا به طور ایمن از فراز ماهواره استارلینک 44، یکی از 60 ماهواره ای که اسپیس ایکس به تازگی به مدار ارسال نموده است، عبور کند.

طبق اعلام سازمان فضایی اروپا انجام چنین مانورهایی برای جلوگیری از خطر برخورد با ماهواره های فعال اتفاق رایجی نیست. بسیاری از مانورهای مداری ماهواره های سازمان فضایی اروپا برای جلوگیری از خطر برخورد با ماهواره های خاموش یا زباله های فضایی انجام می شوند.

پس از اعلام احتمال برخورد این دو ماهواره سازمان فضایی اروپا با اسپیس ایکس تماس گرفت. اسپیس ایکس نیز اخطار مشابهی دریافت نموده بود. با این حال این شرکت فضایی خصوصی از تغییر مدار ماهواره استارلینک 44 سر باز زد. به این ترتیب این سازمان فضایی اروپا بود که مجبور به تغییر مدار ماهواره خود بود.

البته اسپیس ایکس اعلام نموده که به دلیل مسائل فنی اخطار دوم، مبنی بر افزایش احتمال برخورد از یک به پنجاه هزار به یک به ده هزار، را دیر دریافت نموده است. طبق اعلام اسپیس ایکس در صورت دریافت به موقع این اخطار همکاری لازم با سازمان فضایی اروپا انجام می شد.

ارسال 60 ماهواره استارلینک به فضا اولین گام اسپیس ایکس برای پوشش جهانی اینترنت ماهواره ای بود. این شرکت میخواهد تا در سال های پیش رو تعداد بسیار بیشتری ماهواره را نیز به فضا ارسال کند. طبق برنامه اسپیس ایکس حدود 12 هزار ماهواره استارلینک را در مدار قرار خواهد داد. این در حالی است که شرکت های دیگری همچون آمازون و وان وب (OneWeb) نیز قصد انجام فعالیت مشابهی را دارند.

به این ترتیب احتمالا در سال های اخیر ماهواره های مختلف مجبور به انجام مانورهای مداری مشابه بیشتری خواهند شد. سازمان فضایی اروپا میخواهد تا با یاری هوش مصنوعی این فرآیند را به صورت اتوماتیک انجام دهد. اقدامی که ضروری به نظر می رسد.

قرارگیری ماهواره های استارلینک در مدار باعث نگرانی هایی برای منجمان نیز شد. پس از پرتاب این ماهواره ها و ثبت اولین تصاویر از درخشش آن ها در آسمان در آسمان اتحادیه بین المللی نجوم (IAU) نیز در بیانیه ای نگرانی های خود زا در این باره اظهار داشت.

باید دید در سال های پیش رو کفه ترازو به کدام سمت سنگینی خواهد نمود: اینترنت برای همه مردم و در همه جای جهان و یا امنیت ماهواره ها و مختل نشدن رصدهای منجمان حرفه ای.

عکس کاور: تصویری از 60 ماهواره استارلینک در مدار زمین.

Credit: SpaceX

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 626

به "گریز ماهواره اروپایی از خطر برخورد با ماهواره استارلینک اسپیس ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گریز ماهواره اروپایی از خطر برخورد با ماهواره استارلینک اسپیس ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید