کتاب توسعه محله ای، چارچوبی برای محله های ناکارآمد منتشر شد

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران، تداوم و تشدید فرسودگی شهری در تهران با وجود مداخله های بخش عمومی، مسئله آغازین شکل گیری این کتاب بوده است. تقلیل این مشکل شهری چند بعدی به بعد کالبد و رویارویی پراکنده و هم چنین بخشی با آن، به ویژه در تهران، سبب شکل گیری این ایده شد که چارچوبی راهنما برای شکل نوین و ارتقاء یافته ای از چگونگی روبرو با فرسودگی شهری در تهران تهیه گردد.

کتاب توسعه محله ای، چارچوبی برای محله های ناکارآمد منتشر شد

در این کتاب، اصولی برای مداخله بخش عمومی در نواحی فرسوده شهر تهران، به ویژه با محوریت سازمان نوسازی شهر تهران، ارائه گردیده است. که از یک سو متکی به یافته های نظری و تجربی در سایر کشورها و از سوی دیگر تجربه های پیشین در ایران و به خصوص شهر تهران و ترکیبی از آن ها است. این اصول شکل هنجارین دارد که در ساختار اقتصاد سیاسی چیره در کشور و تنها با اعمال اصلاح و دگرگونی هایی در رویه ها و نهادهای موجود عمل می نماید؛ و نه شکلی ریشه ای که نیازمند دگرگونی کامل ساختار و ارزش ها در بلند مدت باشد .

لازم به ذکر است کتاب حاضر برآمده از پژوهشی پایه ای است که با هدف تبیین چارچوب محتوایی و روند کاری متناسب برای برنامه ریزی، مدیریت و اجرای برنامه های توسعه محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد در تهران به سفارش سازمان نوسازی شهر تهران و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به قلم کاوه حاجی علی اکبری و امیر شفیعی تالیف گردیده است.

همچنین در راستای بهره برداری از یافته های این کتاب در گام اول؛ سازمان نوسازی شهر تهران با همکاری دفاتر خدمات نوسازی اقدام به تهیه برنامه توسعه محله ای برای محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد نموده است و در گام دوم؛ براساس برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران، تدوین برنامه توسعه محله ای برای سایر محلات شهر تهران در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 146

به "کتاب توسعه محله ای، چارچوبی برای محله های ناکارآمد منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب توسعه محله ای، چارچوبی برای محله های ناکارآمد منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید