ورود سوریه به دهمین سال جنگ، رشادت ارتش سوریه ادامه دارد

به گزارش باتسک، امروز یکشنبه پانزدهم مارس، جنگ خونین سوریه وارد دهمین سال خود شد. این جنگ که با ظهور گروه تروریستی داعش و رخداد بدترین فاجعه انسانی در قرن 21 همراه بود، 10 ساله شد و هنوز هم تراژدی های جدیدی را به همراه دارد که تأثیر آن بر سیاست های دنیا را نمی توان نادیده گرفت.

ورود سوریه به دهمین سال جنگ، رشادت ارتش سوریه ادامه دارد

دیدبان حقوق بشر در گزارش خود گفته است حداقل 384 هزار تن در این جنگ کشته شده اند که بیش از 116 هزار تن از آنها غیرنظامی هستند. این جنگ بیش از 11 میلیون آواره در داخل و خارج کشور به جای گذاشته است.

دمشق توانسته است کنترل 70 درصد از کشور را بازپس بگیرد. آتش بس شکننده ای از اوایل ماه جاری در شمال غرب کشور اجرا می گردد و مقام های ترکیه و روسیه در باره گشت زنی در ادلب به توافق رسیده اند.

به گفته سازمان ملل بیش از نیمی از جمعیت قبل از جنگ سوریه یعنی حدود 23 میلیون نفر، خانه های خود را ترک کردند و گفته می گردد بیش از 80 درصد از جمعیت زیر خط فقر به سر می برند.

سازمان ملل در سال 2018 تخمین زد که این جنگ نزدیک به 400 میلیارد دلار خرابی به بار آورده است.

کمیته صلیب سرخ جهانی گفته است: سرویس های اولیه، بیمارستان ها و مدارس در سراسر این کشور باید بازسازی شوند. خانه ها و زمین ها باید از مواد منفجره و مین پاک شوند. مشاغل و دیگر منابع درآمدی مردم باید احیا شوند.

گی یر پدرسون نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در آستانه 10 ساله شدن جنگ می گوید: رنج و عذاب مردم در این دوران و دهه وحشتناک و تراژیک غیرقابل باور و شرح است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم در توئیتی نوشت: یک دهه جنگ هیچ چیز جزی خرابی و فلاکت نداشته است. راه چاره نظامی نیست، وقت آن است که به دیپلماسی فرصت عمل بدهیم.

گذشت زمان، وجود توطئه های سازماندهی شده برای سوریه و منطقه را ثابت کرد، توطئه هایی که تا به امروز با مقاومت شکست خورده است و ارتش سوریه با ایثار و فداکاری های خود هزاران کیلومترمربع را از تروریست ها پاکسازی نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1384

به "ورود سوریه به دهمین سال جنگ، رشادت ارتش سوریه ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سوریه به دهمین سال جنگ، رشادت ارتش سوریه ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید