واکنش پامپئو به کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران

به گزارش باتسک، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران که در پاسخ به بدعهدی های مکرر غربی ها انجام شده، خواهان افزایش فشارها بر ایران شد.

واکنش پامپئو به کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران

به گزارش گروه بین الملل باتسک به نقل از رویترز، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه طی بیانیه ای به زعم خود اقدامات هسته ای اخیر ایران را تحریک آمیز خواند و خواهان افزایش فشارهای بین المللی بر ایران شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه خود بدون ارائه شواهد و مستندات لازم بار دیگر ایران را به کوشش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم کرد و مدعی شد: اقدام ایران در توسعه فعالیت هایی که از لحاظ مقررات منع اشاعه [سلاح های هسته ای] حساس قلمداد می شوند، نگرانی ها درباره اینکه ایران در حال قرار دادن خود در موقعیتی مناسب برای گریز هسته ای است را افزایش می دهد.

وی با نادیده دریافت بدعهدی های غربی ها به ویژه آمریکا و عدم پایبندی به تعهداتشان در زمینه هسته ای مدعی شد: اکنون زمان آن رسیده که همه کشورها باج خواهی هسته ای ایران را رد نمایند و برای افزایش فشار بر ایران گام های جدی بردارند. اقدامات تحریک آمیز مستمر و مکرر ایران چنین واکنشی را می طلبد.

وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقامات ارشد این کشور در حالی ایران را به کوشش برای ساخت سلاح هسته ای متهم می نمایند که کلیه تأسیسات هسته ای ایران در سال های اخیر تحت نظارت کامل بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده و و تا قبل از کاهش تعهدات هسته ای ایران در پاسخ به تحریم های آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی در 15 گزارش متوالی پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را تأیید نموده بود.

دولت آمریکا از زمان خروج از برجام در اردیبهشت ماه 1397 تاکنون تحریم های مختلفی را علیه ایران وضع نموده و طرف های اروپایی برجام نیز که در ابتدا قول داده بودند حتی با وجود خروج آمریکا از برجام باز هم تعهدات خود در قبال ایران را طبق مفاد برجام به انجام خواهند رساند، طی این مدت تنها به دادن وعده و وعید اکتفا نموده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران ذیل برجام برنداشته اند.

ایران که در اردیبهشت ماه امسال روند کاهش تعهدات هسته ای خود را در پاسخ به بدعهدی طرف های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان شروع و طی ماههای اخیر در سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود نموده بود، روز سه شنبه 14 آبان رسماً از شروع گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات هسته ای فردو اطلاع داد و در نخستین دقایق بامداد امروز پنج شنبه 16 آبان نیز سازمان انرژی اتمی ایران طی بیانیه ای شروع گازدهی به تأسیسات هسته ای فردو را بیان کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 972

به "واکنش پامپئو به کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پامپئو به کاهش مجدد تعهدات هسته ای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید