واکنش شدیداللحن صنعا به بیانیه شورای امنیت درباره مأرب

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران به نقل از المسیره، محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به موضع گیری شورای امنیت درباره مأرب واکنش نشان داد.

واکنش شدیداللحن صنعا به بیانیه شورای امنیت درباره مأرب

وی اضافه نمود: اینکه شورای امنیت همان موضع نیروهای متجاوز را داشته باشد، موضوع تازه ای نیست. این موضع گیری در راستای موضع گیری کورکورانه ای است که در طول همه این سال ها که از جنگ یمن می گذرد، از سوی شورای امنیت اتخاذ شده است.

عبدالسلام گفت: شورای امنیت با این موضع گیری، خودش تاثیر مثبت بیانیه هایش را از بین می برد.

رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن گفت: ما تاکید می کنیم که یمن در راستای موضع دفاعی خود به مقابله با متجاوز ادامه می دهد و با همه ابزارهای دفاعی ممکن به مقابله با تجاوزگر می پردازد.

لازم به ذکر است که شورای امنیت بامداد پنجشنبه با صدور بیانیه ای خواهان برقراری آتش بس فوری در سراسر یمن شد. درخواست آتش بس در یمن از سوی شورای امنیت براساس قطعنامه 2565 این شورا عنوان شده است. در این بیانیه بر لزوم توقف درگیری ها و تنش زدایی، از جمله سرانجام فوری پیشروی نیروهای انصارالله به سمت شهر مأرب تاکید شده است.

این بیانیه شورای امنیت همزمان با پیشروی نیروهای انصارالله یمن در استان مأرب و کسب پیروزی های متعدد ارتش و کمیته های مردمی یمن در برابر نیروهای مورد حمایت عربستان صادر شده است. نقش راهبردی و مشخص کننده منطقه راهبردی مأرب در مشخص سرنوشت جنگ یمن موجب شده تا عربستان و هم پیمانان آن نهایت کوشش خود را برای متوقف کردن پیشروی نیروهای ارتش یمن در این جبهه به کار ببندند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از زمان شروع عملیات آزاد سازی استان مأرب تا به امروز پیشروی های چشمگیری داشته اند. مأرب آخرین سنگر نیروهای دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان که در سال 2014 از صنعا بیرون رانده شده و در عدن در جنوب یمن مستقر شده اند، در شمال این کشور به شمار می رود. آزادسازی مأرب می تواند اهرم فشاری را در اختیار انصارالله یمن در هرگونه مذاکرات آینده قرار بدهد.

استان مأرب دارای ذخایر نفت و گاز است و این موضوع، آن را به یک برگ برنده تبدیل نموده است. پالایشگاه نفت صافر که در سال 1986 احداث شده یکی از 2 پالایشگاه بزرگ یمن به شمار می رود و ظرفیت فراوری روزانه 10 هزار بشکه نفت را دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2467

به "واکنش شدیداللحن صنعا به بیانیه شورای امنیت درباره مأرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش شدیداللحن صنعا به بیانیه شورای امنیت درباره مأرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید