واکنش اتحادیه اروپا به طرح جدید جانسون درباره برگزیت

به گزارش باتسک، ایرنا نوشت: با وجود اندک زمان باقیمانده تا سرانجام ضرب الاجل برگزیت و واکنش سرد اتحادیه اروپا و مخالفان داخلی به طرح پیشنهادی دولت انگلیس درباره نحوه اجرای برگزیت، بعید به نظر می رسد بوریس جانسون بتواند راه حل ای برای خروج از بن بست برگزیت پیدا کند.

واکنش اتحادیه اروپا به طرح جدید جانسون درباره برگزیت

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا امروز در تماس تلفنی با جانسون که گفته می گردد 20 دقیقه طول کشید، تاکید نموده که از طرح جدید او برای حل چالش مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند قانع نشده است. او در عین حال به نخست وزیر ایرلند اطمینان داده که اتحادیه اروپا کاملا از این کشور در روند اجرای برگزیت حمایت می نماید.

بوریس جانسون دیروز طرح جدیدی را درباره نحوه اجرای برگزیت ارائه کرد که در آن بخش چالشی توافق ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس با اتحادیه اروپا درباره آینده مرزی دو ایرلند حذف شده است.

در حال حاضر به دلیل عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا تبادل کالا و تردد میان ایرلند شمالی که جزئی از قلمرو انگلیس به شمار می رود با جمهوری ایرلند بدون کنترل مرزی انجام می گردد. اما با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، روابط دو طرف ناگزیر از اجرای قوانین مرزی و مراودات تجاری با مشکل روبرو می گردد.

اتحادیه اروپا برای حل این معضل تنها یک راه می شناسد و آن بقای کل انگلیس در اتحادیه گمرکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. چنین امری به معنای آن است که کالاهای ساخت ایرلند شمالی نیز می بایست تابع قوانین و موازین معین شده از سوی اتحادیه اروپا باشد. اما این پیشنهاد با مخالفت سیاستمداران انگلیس روبه رو و در نهاین باعث شد که رای گیری بر سر توافق ترزا می ، با اتحادیه اروپا در همین رابطه سه بار در مجلس به شکست بیانجامد.

طرح جدید جانسون ترکیبی از ایجاد مراکز کنترل تبادل کالا و تبعیت از مقررات بازار مشترک اتحادیه اروپا در جزیره ایرلند است. در واقع نخست وزیر انگلیس بر آن است که ایرلند شمالی همراه با انگلیس در موعد مقرر از اتحادیه اروپا خارج شده اما تا سال 2025 از قوانین و مقررات بازار مشترک اتحادیه اروپا تبعیت کند.

به عبارت دیگر جانسون معتقد است که انگلیس بایستی پس از خروج از اتحادیه اروپا بتواند قوانین و مقررات تجاری مستقلی را در کل کشور به اجرا بگذارد که در این رابطه ایرلند شمالی را هم شامل می گردد. او در عین حال برای جلب رضایت طرف اروپایی، با تبعیت این منطقه از قوانین بازار مشترک اتحادیه اروپا برای کاهش کنترل های مرزی دو ایرلند موافقت نموده تا در عوض اجناسی که از ایرلند شمالی وارد انگلیس می شوند در مراکز تبادل کالا بازرسی شوند. در واقع جانسون پیشنهاد می نماید که به جای ایجاد ایست های مرزی (سیم خاردار) بین دو ایرلند یا ایرلند شمالی و انگلیس، فرایندهای اداری تبادل کالا به وسیله مراکزی در مبدا یا مقصد با استفاده از سیستم های هوشمند انجام گردد.

نخست وزیر انگلیس دیروز از اتحادیه اروپا خواست تا برای دستیابی به توافق برگزیت نرمش به خرج دهد چون جایگزینی جز اجرای برگزیت بدون توافق وجود نخواهد داشت. او همچنین امروز طی سخنانی در مجلس عوام ابراز امیدواری کرد که طرح جدید او مبنایی برای شروع سریع مذاکرات و رسیدن به توافق برگزیت باشد.

میشل بارنیه نماینده ارشد شورای اروپا در امور برگزیت می گوید طرح جدید انگلیس در دست آنالیز است. او با این حال تاکید دارد که این طرح با دیدگاه اتحادیه اروپا درباره مرز آزاد بین دو ایرلند، اقتصاد یکپارچه جزیره ایرلند و حمایت از بازار مشترک اتحادیه اروپا فاصله زیادی دارد.

همچنین سامون کانوی وزیر امور خارجه جمهوری ایرلند می گوید: طرح جانسون اشکالات اساسی دارد و اگر اصلاح نگردد نمی تواند مبنایی برای رسیدن به توافق برگزیت باشد. نوربرت روتگن رئیس کمیته بانفوذ امور خارجی مجلس آلمان هم گفت زمان برای رسیدن به توافق کافی نیست. وی با انتشار پیامی در توییتر اضافه نمود: یک چیز روشن است؛ طرح جانسون پیش از 31 اکتبر قابل مذاکره نیست. اگر انگلیس جدی است باید مهلت برگزیت را تمدید کند.

کمتر از یک ماه مانده به مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هر دو طرف تاکید دارند که خواستار اجرای برگزیت بی توافق نیستند، اما به این نکته هم اذعان دارند که کارهای زیادی برای جلوگیری از اجرای برگزیت بی توافق باقیمانده است. گای وهفستاد نماینده مجلس اروپا در امور برگزیت معتقد است که طرح جانسون مجموعه ای از ایده های بد است که تقریبا اجرای آن غیر ممکن است. به این ترتیب بایستی منتظر ماند و دید جانسون چطور می خواهد از سد اتحادیه اروپا و مخالفان داخلی برای اجرای برگزیت که تاکنون دو نخست وزیر انگلیس را قربانی نموده، عبور کند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 797

به "واکنش اتحادیه اروپا به طرح جدید جانسون درباره برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه اروپا به طرح جدید جانسون درباره برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید