نمودار سرعت رشد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران ، ثبت پایین ترین مرگ کرونایی در 99

به گزارش باتسک، میزان فوتی های روزانه در 26 فروردین ماه 98 نفر گزارش شد، این رقم نسبت به آمار روز قبل از آن کاهش 7/ 11 درصدی را ثبت نموده است.

نمودار سرعت رشد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران ، ثبت پایین ترین مرگ کرونایی در 99

به گزارش باتسک انلاین به نقل از جهانی اقتصاد،آمارهای فوتی، در یک ماه اخیر همیشه سه رقمی گزارش می شد که روز قبل، این رویه تغییر کرد و میزان فوتی ها به سطح دو رقمی بازگشت. علاوه بر این، میزان مبتلایان روزانه نیز به رقم 1574 نفر رسیده که کاهش 3 درصدی را طی یک روز ثبت نموده است.

این رقم نیز کمترین سطح در 21 روز اخیر بوده است. کاهش میزان مبتلایان درحالی است که قدرت تست گیری نسبت به هفته های قبل افزایش یافته است؛ در نتیجه می توان به این فرایند کاهشی خوش بین بود.

البته این موضوع باید همراه با تدابیر کنترلی برای تداوم فرایند کاهشی باشد؛ زیرا با کاهش سختگیری ها برای فاصله گذاری اجتماعی در روزهای اخیر، احتمال بروز موج دوم وجود دارد. البته مرکز پژوهش های مجلس برآورد نموده که زمان احتمالی موج دوم در انتهای تابستان باشد.

با توجه به ناشناخته بودن رفتار ویروس، پیش بینی سریع درباره کاهش محدودیت ها می تواند شرایط کشور را به یک ماه قبل بازگرداند. اما اگر محدودیت ها در هفته های آینده نیز وجود داشته باشد، فرایند کاهشی مبتلایان تداوم خواهد داشت. آنالیز ها نشان می دهد که میزان مبتلایان در استان های مرکزی بیشتر بوده و احتمال رشد در سایر استان ها نیز وجود دارد.

  • رکوردشکنی21 روزه

براساس آمارهای روز گذشته، میزان مبتلایان روزانه در 26 فروردین ماه امسال به رقم 1574 نفر رسید. این رقم کمترین سطح در 21 روز اخیر محسوب می گردد. همچنین میزان مبتلایان روزانه نسبت به روز قبل کاهش 3 درصدی را ثبت نموده است. این چهارمین روز متوالی است که فرایند مبتلایان کاهشی گزارش شده است. با آمار روز گذشته، جمع کل مبتلایان به رقم 74 هزار و 877 نفر رسیده است. از این حیث ایران در رتبه هشتم بیشترین مبتلایان در جهان قرار گرفته است. رشد هفتگی میزان مبتلایان در روز گذشته به 6/ 2 درصد رسیده که نسبت به روز قبل از آن، 2/ 0 واحد درصد کمتر گزارش شده است. مجموع این آمارها نشان می دهد که فرایند مبتلایان به خصوص در روزهای اخیر کاهشی شده است و محتمل است که شرایط در روزهای آینده نیز بهتر گردد. اما باید دراین خصوص چند نکته را نیز در نظر گرفت. بخش قابل توجهی از این فرایند به این دلیل نزولی بوده که مردم در هفته های اخیر توانسته اند فاصله اجتماعی را حفظ نمایند. اما در شرایط کنونی، با توجه به فعال شدن کسب وکارها و همچنین استفاده از حمل ونقل عمومی به نظر می رسد که خطر بازگشت به فرایند افزایشی وجود دارد.

آنالیز ها از شرایط چین نشان می دهد که این کشور به سرعت میزان مبتلایان را کاهش داد و پس از آن فعالیت های خود را با احتیاط و گام به گام آغاز کرد. این درحالی است که رفتار سیاستمداران و مردم در روزهای اخیر نشان دهنده مهار کامل بیماری کرونا است و حتی به نظر نمی رسد در چین نیز محدودیت ها به این میزان کاهش پیدا نموده باشد. از این حیث به نظر می رسد که رویکرد ما در مقابل تغییرات بیماری منحصر به فرد محسوب می گردد و احتمال بروز خطا در چنین رویکردی نیز بسیار بالا است. بنابراین ضروری است که به این آمار یک خوش بینی همراه با احتیاط داشت؛ زیرا احتمال تغییر فرایند وجود دارد؛ به خصوص اینکه براساس گزارش های وزارت بهداشت در روزهای گذشته در بعضی استان ها فرایند افزایشی مشاهده می گردد و به پیک بیماری نرسیده اند.

  • نزول رقم فوتی ها به زیر 100

شاید مهم ترین نکته از خبرهای روز گذشته کاهش میزان فوتی های روزانه به زیر 100 است. نرخ روزانه فوتی ها در تاریخ 25 اسفند ماه به رقم 113 نفر رسید و سه رقمی شد، اما پس از آن این فرایند صعودی در آمار فوتی ها وجود داشت و تا 16 فروردین ماه این رقم حتی تا سطح 158 نفر نیز در روز افزایش یافت. اما در یک هفته اخیر این فرایند کاهشی شده است و در آخرین آمارهای روز گذشته میزان مبتلایان 98 نفر گزارش شد.

با این حساب میزان کل فوتی ها تا روز گذشته به 4 هزار و 683 نفر رسیده است. رشد هفتگی کل فوتی ها در روز گذشته 8/ 2 درصد ثبت شده که نسبت به روز قبل کاهش 2/ 0 واحد درصدی را داشته است. به نظر می رسد که با توجه به کاهش میزان مبتلایان در روزهای اخیر، این فرایند نزولی در فوتی ها تداوم داشته باشد. آنالیز ها نشان می دهد درصد فوتی ها به ابتلا در هر روز به رقم 2/ 6 درصد رسیده که نسبت به آمار روز قبل 7/ 0 درصد کاهش یافته است. نسبت کل فوتی ها به میزان کل مبتلایان نیز به رقم 25/ 6 درصد رسیده و نسبت به روز قبل از آن تغییری نداشته است.

  • کاهش نسبت ابتلا به آزمایش

فرایند افزایشی یا کاهشی میزان مبتلایان به خودی خود نمی تواند یک نشانه مثبت باشد؛ زیرا ممکن است که در یک روز قدرت تست افراد دو برابر گردد و در نتیجه میزان مبتلایان بیشتری نیز شناسایی خواهند شد. بعضی از پژوهشگران معتقدند که در هر جامعه به طور متوسط تنها 10 درصد افراد شناسایی می شوند. این موضوع به این دلیل است که بیشتر افراد جامعه این بیماری را بدون علامت پشت سر می گذارند و تنها جوامعی که به صورت تصادفی آزمایش انجام می دهند، می توانند این افراد را شناسایی نمایند. براساس آمارهای منتشر شده کل افراد آزمایش شده تا روز گذشته به رقم 287 هزار و 359 نفر رسیده است.

این موضوع نشان می دهد نسبت افراد مبتلا به کل آزمایش ها 26 درصد است. به این معنی که از حدود چهار نفر تنها آزمایش یک نفر مثبت اعلام می گردد. در یک هفته اخیر، به طور متوسط حدود 11 هزار تست در هر روز اجرا شده است. براساس آمارهای روز گذشته، تعداد آزمایش های روزانه در 26 فروردین ماه 11 هزار و 932 نفر گزارش شده است. در نتیجه براساس این آمارها نسبت افراد مبتلا به افراد آزمایش شده 1/ 13 درصد بوده است. به این معنی که از هر 10 نفر آزمایش شده تنها جواب 3/ 1 نفر مثبت اعلام شده است.

این نسبت در بعضی روزهای قبل 20 درصد نیز گزارش شده بود. در نتیجه می توان مطرح کرد با توجه به تست های اجرا شده فرایند کاهشی مبتلایان قابل تایید است. این امکان وجود دارد که در روزهای آینده به ازای هر 10 تست اجرا شده تنها یک نفر مثبت ثبت گردد. به نظر می رسد در روزهای اخیر بعضی آزمایشگاه های خصوصی نیز وارد حوزه تست گیری شدند و در نتیجه تعداد افراد تست شده افزایش یافته است. یکی از راهکارهای مهم توصیه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، تست مداوم افراد مبتلا به کرونا است. این رویه باعث می گردد که حتی افراد بدون علامت نیز شناسایی شده و با این کار قدرت شیوع این بیماری کاهش یابد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1503

به "نمودار سرعت رشد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران ، ثبت پایین ترین مرگ کرونایی در 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمودار سرعت رشد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران ، ثبت پایین ترین مرگ کرونایی در 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید