نفت اوپک به بالای 46 دلار رسید

به گزارش باتسک، خبرنگاران : قیمت سبد نفتی اوپک با افزایش 94 سنتی به 46.27 دلار در هر بشکه رسید.

نفت اوپک به بالای 46 دلار رسید

به گزارش باتسک به نقل از فارس، وب سایت سازمان کشورهای صادرنماینده نفت خام در آخرین بروزرسانی خود اظهار داشت هر بشکه سبد نفتی اوپک روز دوشنبه (10 شهریور) با 94 سنت افزایش 46.27 دلار فروش رفته است.

این نوع نفت روز آدینه (7 شهریور) 45.33 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

چرا قیمت نفت افزایش یافت

کمبود تقاضا در بازاری که با عرضه مناسب نفت روبرو است برای بازگشت قیمت ها به سطوح قبل از شیوع کرونا چالش ایجاد کرد؛ اما علیرغم این موضوع، اقدامات محرک مالی باعث شد قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه افزایش یابد و نفت برنت در آستانه ثبت پنجمین ماه متوالی افزایشی قرار بگیرد.

به این ترتیب، نفت برنت بالای 46 دلار و نفت خام آمریکا بالای 43 دلار فروخته شد.

وانگ تائو، تحلیلگر رویترز گفت جداول فنی نشان می دهد که قیمت ها بالاتر هم خواهد رفت و نفت در برنت در جهت 47 دلار واقع شده است و WTI دوباره به قیمت بالای خود در ماه آگوست می رسد.

کاهش ارزش دلار، قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در معاملات امروز نیز به علت کاهش ارزش دلار فرایند افزایشی خود را ادامه داد زیرا سرمایه گذاران به سوی دارایی های ریسک پذیر حرکت نموده اند و از دلار آمریکا دوری می نمایند.

هر بشکه نفت برنت با 54 سنت افزایش 45.82 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 50 سنت افزایش 43.11 دلار معامله شد که افزایش حدود یک درصدی آنها را نشان می دهد.

هفته گذشته به علت اینکه بازار تحت تاثیر اثراتی که طوفان لورا می توانست بر صنعت نفت آمریکا بگذارد، قیمت نفت افزایشی شد اما در روز آدینه با انتها یافتن طوفان لورا در قلب صنعت نفت آمریکا در لوئیزیانا و تگزاس که بدون برجا گذاشتن خسارات گسترده بر پالایشگاه های این کشور، کاهش یافت اما همچنان بالای 45 دلار فروخته شد.

هرچند این طوفان خسارت چندانی به این تاسیسات نزد اما فرایند ازسرگیری فعالیت این تاسیسات به کندی پیش می رود و بعضی یخش ها با قطعی برق تعطیل است.

بر اساس آمار وزارت کشور آمریکا، فراوری نفت خام این کشور در خلیج مکزیک برابر با 1.29 میلیون بشکه در روز هنوز 70 درصد کمتر از سطح فراوری پیش از وقوع طوفان در این منطقه است.

سبد نفتی اوپک وارد کانال 40 دلاری شد

سبد نفتی اوپک از ابتدای سال 2020 تا به امروز تنها در 6 ماه مارس (16 اسفند 98) در کانال 40 دلاری دیده شده و 48.35 دلار در هر بشکه فروخته شده بود و پس از آن فرایند نزولی داشت اما پس از آن در ابتدای ماه جولای(11 تیر ماه 99) وارد کانال 40 دلاری شد و 42.69 دلار در هر بشکه فروخته شد و تا به امروز از کانال 40 دلاری خارج نشده است.

توافق کاهش فراوری

گروه کشورهای فراوری نماینده نفت خام، اوپک و فراوری نمایندگان دیگر نفت موسوم به اوپک پلاس در روز شنبه 6 ژوئن برابر با 17 خرداد 99 به صورت ویدئو کنفرانس نشستی برگزار کردند و در آن تصمیم گرفتند تا توافق کاهش فراوری را به مدت یک ماه دیگر تا انتها ماه جولای تمدید نمایند و همچنین به کشورهایی نظیر عراق که به تعهدات خود عمل نکردند، تذکر دادند.

منابع مطلع در اوپک پلاس گفتند عربستان و روسیه توافق کردند، این کاهش فراوری را در ماه جولای هم ادامه دهند هرچند که ریاض تمایل دارد کاهش فراوری تا ماه آگوست ادامه یابد.

اوپک پلاس پیشتر با کاهش 9.7 میلیون بشکه در روز نفت در بازه می تا ژوئن موافقت نموده بودند. بر اساس این قرارداد، این کاهش فراوری از جولای تا دسامبر به 7.7 میلیون بشکه در روز می رسد.

اول آگوست برابر با 11 مرداد

افزایش تدریجی فراوری اوپک پلاس از دیروز قرار بود شروع گردد.

افزایش یک میلیون بشکه ای فراوری اوپک در ماه جولای

بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، فراوری نفت 13 کشور عضو این سازمان در ماه جولای 2020 (تیر 99) 23 میلیون و 172 هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه 980 هزار بشکه ای نسبت به ماه ژوئن را نشان می دهد. اوپک در ماه ژوئن روزانه 22 میلیون و 193 هزار بشکه نفت فراوری نموده بود.

فراوری نفت ایران در ماه جولای 2020 برابر با تیر ماه 1399 به یک میلیون و 936 هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش از آن 11 هزار بشکه در روز کمتر است.

کمترین قیمت سبد نفتی اوپک

این حال، کمترین قیمت نفت اوپک تا به امروز در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت ماه) برابر با 12.22 دلار در هر بشکه رقم خود.

پیش از این، کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در امسال میلادی در روز پنج شنبه (13 فروردین) با 10 دلار و 44 سنت افت به 16.87 دلار در هر بشکه رسیده بود.

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال 2005 به شمار می رفت. سبد نفتی اوپک در 16 ژوئن 2005 با نفت های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی گردید.

نفت های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.

سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به 28 آگوست یعنی هفته 45.65 دلار در هر بشکه فروخته شد.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1787

به "نفت اوپک به بالای 46 دلار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت اوپک به بالای 46 دلار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید