عکس های نادیده جنگ از آرشیو ارتش

به گزارش باتسک، کانون عکس دانشگاه سوره نمایشگاه عکسی را با همکاری آرشیو عکس ارتش جمهوری اسلامی برگزار نموده است.

عکس های نادیده جنگ از آرشیو ارتش

به گزارش باتسک، در بیانیه این نمایشگاه آمده است:

یکی از وجوه ماندگار جنگ، عکس های به جامانده از آن است که برخلاف خود جنگ، که در یک برهه زمانی و مکانی خاص محدود است و تمام می گردد، در طول زمان و مکان امتداد می یابد. در اغلب موارد، این عکس ها در دوره بعد از اتمام جنگ می توانند معنایی متفاوت با آن دوره ای که عکاسی شده اند، داشته باشند. با پذیرش این فرضِ بنیادین که عکاسی، حاصل رابطه ای است که از نظر فرهنگی تعین یافته است، آنگاه دیگر نمی توان یک معنای ذاتی را به تصویرعکاسی نسبت داد. عکاسی به خودی خود هویتی ندارد و حتی مقاصد عکاس نیز معنای عکس را معین نمی نمایند؛ این عکس است که مسیر خود را طی خواهد نمود و همواره بازتعریف خواهد شد.

با وجود اینکه در سال های اخیر کتاب ها و آلبوم های مختلفی از عکس های جنگ منتشر شده اما همچنان عکس های نادیده از جنگ زیاد است و این نمایشگاه مروری بر برخی از این عکس هاست که از آرشیو ارتش انتخاب شده اند. اگرچه عکاسی به ما یاری می نماید تا عناصر فرهنگی ای را ببینیم که بدون عکاسی احتمالاً دیدن آن ها را از دست می دادیم؛ اما درمقابل عکاسی می تواند با دریافت و ارائۀ عناصری که با کلیشه ها و پیش فرض های ذهنی خاصی متناسب است، به تکرار تعصبات دربارۀ فرهنگ ها بینجامد. در انتخاب تصاویر، علیرغم محدودیت های کمّی آرشیوی که از آن استفاده شده، همواره کوشش بر این بوده است که برخلاف عکس هایی که شاهد الگوهایی تکرار شونده هستیم، تصاویری متفاوت و به دور از کلیشه سازی ها و گرایش های ایدئولوژیک و به دور از پیش فرض های مرسوم انتخاب و نشان داده گردد.

این نمایشگاه تا روز سه شنبه 24مهرماه هر روزه (به جز جمعه) از ساعت 9 الی 16 در دانشگاه سوره واقع در خیابان آزادی،بین خیابان خوش و آذربایجان،نبش کوچه کامیاران میزبان علاقه مندان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 308

به "عکس های نادیده جنگ از آرشیو ارتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های نادیده جنگ از آرشیو ارتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید