دادگاه قانون اساسی تایلند انتخابات ماه فوریه را باطل گفت

به گزارش باتسک، خبرنگاران: دادگاه قانون اساسی تایلند انتخابات عمومی ماه فوریه در این کشور را باطل اعلام نموده است.

دادگاه قانون اساسی تایلند انتخابات ماه فوریه را باطل گفت

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش گروه بین الملل باتسک به نقل از پرس تی وی؛ این دادگاه روز آدینه (1 فروردین، 21 مارس) با شش رای موافق و سه رای مخالف گفت به دلیل برگزار نشدن کامل انتخابات در یک روز، انتخابات 2 فوریه (13 بهمن) مغایر قانون اساسی و باطل است.

در آن انتخابات در 28 حوزه از مجموع 375 حوزه رای گیری به دلیل آن که نامزدهای انتخاباتی نتوانستند نام نویسی نمایند، رای گیری انجام نشد.

بر اساس قانون اساسی تایلند، انتخابات عمومی در این کشور باید در یک روز برگزار گردد.

این دادگاه دستور برگزاری دوباره انتخابات را صادر کرد.

دولت تایلند 27 اسفند (18 مارس) تصمیم گرفت در پی کاهش قابل توجه شمار معترضان، اعمال قانون وضعیت فوق العاده در بانکوک، پایتخت این کشور و حومه آن را لغو کند.

فرمان 21 ژانویه (1 بهمن) که اختیارات نیروهای امنیتی از جمله صدور دستور جست وجو و دستگیری با نظارت محدود را افزایش داد، 28 اسفند (19 مارس) با اعمال یک قانون امنیتی سبک تر لغو شد.

بر پایه قانون امنیت داخلی، مقام های تایلندی همچنان اجازه خواهند داشت از برگزاری تظاهرات در مناطقی محدود جلوگیری و از روش های کنترل شورش برای حفظ امنیت استفاده نمایند.

معترضان خواستار کناره گیری یینگ لاک شیناواترا نخست وزیر این کشور و تشکیل شورای مردمی برای انجام اصلاحات هستند.

اعتراض های عمومی در تایلند ماه اکتبر 2013 در مخالفت با لایحه دولت برای اعطای عفو به تاکسین شیناواترا، نخست وزیر برکنار شده تایلند، شروع شد. در پی این اعتراض ها، دولت مجبور شد لایحه عفو را لغو کند.

با این حال، اعتراض ها در تایلند ادامه یافت، زیرا معترضان ادعا می نمایند که دولت شیناواترا را تاکسین، برادر بزرگ تر نخست وزیر این کشور کنترل می نماید.

دولت تاکسین هفت سال پیش در پی اعتراض های که معترضان وی را به فساد متهم می کردند، در یک کودتای نظامی سرنگون شد. وی از سال 2008 تا کنون برای نگذراندن 2 سال محکومیت زندان، در تبعید خود خواسته به سر می برد.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 780

به "دادگاه قانون اساسی تایلند انتخابات ماه فوریه را باطل گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه قانون اساسی تایلند انتخابات ماه فوریه را باطل گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید