حمایت کابینه انگلیس از پیش نویس توافق ترزا می درباره بریگزیت

به گزارش باتسک، نخست وزیر انگلیس امروز (چهارشنبه) جلسه ای با اعضای کابینه اش برگزار کرد تا حمایت آنها از پیش نویس توافقی با اتحادیه اروپا را جلب کند.

حمایت کابینه انگلیس از پیش نویس توافق ترزا می درباره بریگزیت

به گزارش باتسک، جلسه کابینه چند ساعت بیشتر از مدت مشخص شده به درازا کشید و انتها ترزا می، نخست وزیر انگلیس خاطرنشان کرد که کابینه از پیش نویس او برای توافق بریگزیت حمایت می نماید.

می گفت، حمایت از پیش نویس او تصمیم جمعی کابینه بوده است. برخی ناظران می گویند چنین بیانی می تواند به آن معنی باشد که تمامی اعضای کابینه حامی طرح می نیستند.

شایعات درباره احتمال استعفای برخی از اعضای کابینه شدت گرفته است و یکی از مقام های ارشد محافظه کار به بی بی سی گفته است که محتمل است هواداران سرسخت بریگزیت روند رأی عدم اعتماد به ترزا می را شروع نمایند.

چندی پیش روزنامه ساندی تایمز نوشت، چهار وزیر کابینه انگلیس که حامی باقی ماندن کشورشان در اتحادیه اروپا هستند، در آستانه کناره گیری از سمت خود و ترک دولت ترزا می قرار دارند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر امروز در جلسه پارلمان گفت، توافق پیشنهادی می حتی با معیارهای خودش هم یک شکست محسوب می شود.

یکی از نمایندگان حزب اتحادگرای دموکراتیک از ایرلند شمالی که دولت حزب محافظه کار با حمایت آن تشکیل شده، گفته پیشنهاد می توافقی بد است.

در داخل حزب ترزا می، مخالفان سرسخت اتحادیه اروپا می گویند، این توافق انگلیس را به دولتی خراجگزار تبدیل می نماید، هواداران اتحادیه اروپا نگران ضررهایش برای اقتصاد کشورند و محافظه کاران اسکاتلند هم در نامه ای به می از نگرانی درباره حق ماهیگیری در آب های انگلیس گفته اند. در خارج از حزب محافظه کار هم هر کس به دلیلی مخالف است. حزب دی یوپی که حامی دولت است، می گوید یکپارچگی انگلیس به خطر افتاده، جدایی طلبان اسکاتلند می پرسند چرا ایرلند شمالی موقعیت ویژه ای پیدا نموده و حزب کارگر هم که می داند شش شرطی که درباره توافق مشخص نموده بود، برآورده نشده اند.

در چنین شرایطی، ترزا می برای تصویب توافق در مجلس به چیزی شبیه به یک معجزه احتیاج دارد. اگر 48 تن از نمایندگان حزب محافظه کار به طور رسمی ترزا می را به عنوان رهبر حزبشان به چالش بکشند، روند رأی اعتماد شروع می شود. در آن صورت باید چهره های دیگر این حزب با می برای رهبری حزب محافظه کار و جایگزین او شدن در مقام نخست وزیری رقابت نمایند.

یکی از انتقادهای اصلی به پیش نویس توافق، به مسأله مرز بین جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا) و ایرلند شمالی (بخشی از بریتانیا) برمی شود.

انگلیس هنوز عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین بین دو ایرلند ایست بازرسی و محدودیت گمرکی برای تردد افراد و کالا وجود ندارد اما با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باید ترتیبات جدیدی در نظر گرفته شود. به دلیل سابقه ناآرامی ها و درگیری ها در ایرلند، حساسیت های زیادی در مورد برقراری محدودیت بین دو ایرلند وجود دارد و برخی نگران به خطر افتادن توافق صلح ایرلند هستند.

یکی از شرایط اتحادیه اروپا برای توافق با هر پیش نویسی آن است که دوباره مرزی بین دو ایرلند کشیده نشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 272

به "حمایت کابینه انگلیس از پیش نویس توافق ترزا می درباره بریگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت کابینه انگلیس از پیش نویس توافق ترزا می درباره بریگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید