جریمه 30 میلیون دلاری استقلال، پرسپولیس و فدراسیون فوتبال در 10 سال اخیر!

به گزارش باتسک، با آنالیز های صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس تعیین شده که در طی یک دهه اخیر نزدیک به 30 میلیون دلار از سوی فیفا و CAS علیه فدراسیون فوتبال و باشگاه های پرسپولیس و استقلال حکم محکومیت اقتصادی صادر شده است.

جریمه 30 میلیون دلاری استقلال، پرسپولیس و فدراسیون فوتبال در 10 سال اخیر!

به گزارش باتسک ، ایسنا نوشت:نظام اداری و اقتصادی ورزش قهرمانی و حرفه ای کشور فاقد ضابطه معین و مدون قانونی به ویژه در حوزه منابع و مصارف اقتصادی است و آنالیز های ضمنی در این حوزه نشان می دهد علی رغم افزایش این هزینه ها و درآمدهای فدراسیون فوتبال، نتایج کسب شده فوتبال ایران تحول چندانی نداشته است.

هم چنین شرایط قرارداد بازیکنان و مربیان داخلی و خارجی در هر دو سطح فدراسیون ها و باشگاه ها و همچنین مربیان خارجی با فدراسیون در مدت 20 سال اخیر و به ویژه 10 سال اخیر و تعهدات باشگاه ها و فدراسیون در قبال قراردادهای منعقد شده بسیار اسفناک بوده است.

محکومیت ها علیه فدراسیون فوتبال

شرایط قراردادها و پرونده های سرمربیان خارجی تیم ملی فوتبال ایران در یک دهه اخیر جدای از محکومیت فدراسیون در ماجرای ویلموتس - که تا به امروز سنگین ترین رقم محکومیت فیفا (6 میلیون و 137 هزار یورو معادل حدود 166 میلیارد تومان) را در پرونده های فوتبالی ایران داشته - نشان می دهد که پیش از این نیز فدراسیون در انجام قرارداد خود با مربیان خارجی به خوبی عمل ننموده و در بیشتر مواقع کار به فیفا و صدور حکم علیه فدراسیون فوتبال ایران کشیده است.

پیش از ویلموتس، کارلوس کی روش که مدت زیادی مربی تیم ملی کشورمان بود، بعد از جدایی برای رسیدن به بخشی از مطالباتش از فدراسیون ایران شکایت کرد و در سرانجام، فدراسیون را 200 هزار یورو محکوم کرد. نکته قابل تأمل این است که این مبلغ در قرارداد کیروش جهت کسب مقام سومی جام ملت ها معین شده بود، در حالی که در رتبه بندی مسابقات جام ملت های فوتبال 2019 اساسا مقام سوم تعریف نشده بود و این خود نشانگر اهمال و ناآگاهی مسئولان فدراسیون فوتبال از نحوه برگزاری مسابقات و سوء مدیریت شاخص آن هاست، چرا که اشتباه فاحشی در نحوه قرارداد حرفه ای کی روش قلمداد می گردد.

پیش از این نیز، برانکو ایوانکوویچ برای رسیدن به مطالباتش در زمانی که سرمربی تیم ملی بود، از فدراسیون فوتبال شکایت کرد و فدراسیون فوتبال به 450 هزار دلار محکوم شد.

همه جرایم یک دهه اخیر در یک نگاه

همانطور که در جدول زیر مشاهده می گردد، تا به امروز نزدیک به 30 میلیون دلار علیه فدراسیون فوتبال و باشگاه های پرسپولیس و استقلال (به عنوان شرکت های فرهنگی ورزشی دولتی تابعه وزارت ورزش و جوانان) حکم صادر شده است، البته در صورتی که احکام علیه کل فوتبال کشور را آنالیز کنیم، به مراتب به مبالغ بالاتری خواهیم رسید.

عوامل تأثیرگذار در صدور این احکام سنگین

موارد پیش آمده در فوتبال ایران که گوشه ای از آن به تازگی در گزارشی کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آمده است، نشان می دهد در این حوزه هم سوءمدیریت وجود دارد و هم ضعف قانونی و خلا ضوابط حقوقی معین. به علاوه اینکه روشن است واحدهای نظارتی وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی اصلی ورزش کشور و فدراسیون فوتبال بسیار ضعیف عمل نموده اند و نظارت مستمر و دقیقی در این خصوص وجود نداشته است.

از سوی دیگر، در حوزه حقوقی به عمد یا سهو در قراردادها ایرادهای فاحشی وجود دارد و در مجموع مشاهده می گردد این اتفاقات علاوه بر هدر رفت بیت المال، ضربه مهلکی به وجهه و اعتبار کشور در عرصه های داخلی و خارجی وارد آورده و حیثیت ملی و منافع عمومی ملت و نظام حکمرانی را خدشه دار نموده است.

امکان های پیش رو برای رسیدگی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در خاتمه گزارش پیشنهاد نموده که این موضوع، با استناد به مواد (598) و (145) قانون مجازات اسلامی و مواد (1)، (2) و (11) قانون مسئولیت مدنی به وسیله دادگاه های صالحه و بندهای 5 و 7 ماده (8) قانون رسیدگی به تخلفات اداری می تواند مورد پیگرد قانونی قرار گیرد و پرونده افراد و اشخاص باید به اتهام اهمال منجر به تضییع و ایجاد دین بر ذمه فدراسیون و ورود خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی و تضییع آن ها به دادستان عمومی و انقلاب تهران و هیات تخلفات اداری ارسال گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1852

به "جریمه 30 میلیون دلاری استقلال، پرسپولیس و فدراسیون فوتبال در 10 سال اخیر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه 30 میلیون دلاری استقلال، پرسپولیس و فدراسیون فوتبال در 10 سال اخیر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید