تغییرات طرح جدید کمیسیون مالی برای دریافت مالیات از خانه های خالی با قوانین قبلی، 3 پیشنهاد مهم مرکز پژوهش ها برای ارتقای طرح

به گزارش باتسک، طبق طرح جدید مجلس قرار است 4 ماه پس از خالی ماندن، برای سال اول 6 برابر مالیات بر درآمد اجاره، سال دوم 12 برابر مالیات بر درآمد اجاره و برای سال سوم به بعد مشمول مالیاتی 18 برابر مالیات بر درآمد اجاره از مالکان آن اخذ خواهد شد.

تغییرات طرح جدید کمیسیون مالی برای دریافت مالیات از خانه های خالی با قوانین قبلی، 3 پیشنهاد مهم مرکز پژوهش ها برای ارتقای طرح

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار گروه مالی خبرگزاری باتسک، در ماه های اخیر بحث ها و آنالیز های بسیاری حول طرح اخذ مالیات از خانه های خالی که توسط بعضی از کنندگان مجلس تدوین شده، صورت گرفته است. هدف از این طرح دریافت مالیات از منازلی است که مالکان آن در مدتی تعیین به بازار عرضه نکرده اند. البته از سال 52 برای نخستین بار در ماده 8 قانون تعدیل و تثبیت اجاره بها مشابه مالیات بر خانه های خالی تصویب شد که طبق آن خانه ای که بیش از شش ماه خالی نگه داشته گردد، مشمول عوارض 30 درصدی ارزش جاری واحد مسکونی می گردد. این ماده در سال 66 با اصلاحاتی وارد قانون مالیات مستقیم شد؛ همچنین این قانون در سال 80 تغییراتی داشت. با این حال در اصلاحیه قانون مالیات مستقیم در سال 94 دریافت مالیات از خانه خالی منوط به استقرار سامانه املاک و اسکان کشور شد. اما در سال های اخیر این طرح اجرایی نشد.

طبق طرح جدید مجلس قرار است 4 ماه پس از خالی ماندن (12 ماه برای نوسازها و 18 ماه برای پروژه های انبوه سازی)، برای سال اول 6 برابر مالیات بر درآمد اجاره، سال دوم 12 برابر مالیات بر درآمد اجاره و برای سال سوم به بعد مشمول مالیاتی 18 برابر مالیات بر درآمد اجاره از مالکان آن اخذ خواهد شد.

تغییرات طرح مجلس نسبت به قانون مالیات مستقیم

یکی از ایرادات ماده 54 مالیات های مستقیم سال 1394 ناتعیین بودن سازوکار اجرایی سامانه ملی املاک و اسکان است. بر اساس طرح مجلس وزارت راه و شهرسازی مکلف شده تا حداکثر پس از یک ماه از لازم الاجرا شدن این ماده، دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات تدوین و ابلاغ گردد. همچنین ضروری است تا سرپرستان خانوار مکلفند اقامتگاه اصلی خانوار خود را حداکثر دو ماه پس از انتشار دستور العمل در تبصره 1 این ماده در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت کنند. بر اساس این هر خانوار اقامتگاه اصلی هر خانوار می تواند حداکثر یکی از واحدهای تحت تملک خود در شهر غیر از محل اقامتگاه اصلی را به عنوان اقامتگاه فرعی ثبت کنند.

پیشنهادهای مرکز پژوهش های مجلس برای ارتقای طرح مجلس

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پیشنهادهایی را برای اصلاح و ارتقای طرح مجلس ارائه کرد. یکی از ایرادات مرکز پژوهش ها به طرح مجلس ناتعیین ماندن نحوه مطالبه و وصول مالیات توسط سازمان امور مالیاتی است. پیشنهاد مرکز پژوهش ها برای اصلاح این بخش از طرح افزودن تبصره ای به این بند با این مضمون است که طی آن سازمان امور مالیاتی مکلف به اعلام مالیات افراد گردد و اشخاص مشمول مکلف به پرداخت مبلغ مذکور تا انتها مردادماه گردد.

دومین پیشنهاد مرکز پژوهش ها برداشت قید جمعیت بالای 100 هزار نفر از طرح مجلس است؛ زیرا این مرکز معتقد است که پدیده خانه خالی در شهرهای زیر 100 هزار نفر نیز وجود دارد علاوه بر این ضروری است تا در این طرح واحدهای خالی مسکونی موجود در مناطق آزاد تجاری و مالی نیز مشمول مالیات شوند.

سومین پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس افزودن ضمانت اجرایی مربوط به تعرفه برق واحدهای مسکونی خالی است. بر این اساس ضروری است که برای ثبت دقیق محل اقامت اشخاص، هزینه برق واحدهای مسکونی شهری که به استناد سامانه املاک و اسکانی، خالی شناسایی می شوند با بالاترین تعرفه محاسبه گردد.

4141/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1781

به "تغییرات طرح جدید کمیسیون مالی برای دریافت مالیات از خانه های خالی با قوانین قبلی، 3 پیشنهاد مهم مرکز پژوهش ها برای ارتقای طرح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات طرح جدید کمیسیون مالی برای دریافت مالیات از خانه های خالی با قوانین قبلی، 3 پیشنهاد مهم مرکز پژوهش ها برای ارتقای طرح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید