مشخص مشاور ایرانی خط لوله صادرات گاز کشور به عمان تا هفته آینده

به گزارش باتسک، خبرنگاران: مشاور ایرانی خط لوله صادرات گاز کشور به عمان تا هفته آینده معین می گردد.

مشخص مشاور ایرانی خط لوله صادرات گاز کشور به عمان تا هفته آینده

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مالی باتسک، اختلاف نظر بر سر مشخص جهت خط لوله انتقال دهنده گاز ایران به عمان، هیئتی از این کشور را به ایران کشاند تا علاوه بر مشخص جهت، مشاور انجام مطالعه خط لوله 2 کیلومتری از کوه مبارک به بندرصحار عمان نیز انتخاب گردد.

این پروژه در دو بخش زمینی و دریایی تعریف شده است؛ بخش زمینی این پروژه از رودان به کوه مبارک به طول تقریبی 2 کیلومتر و بخش دریایی از کوه مبارک به بندر صحار نیز 2 کیلومتر است. قرار است مطالعات مهندسی در دو بخش دریایی و زمینی به صورت همزمان انجام گردد تا خللی در اجرای این دو خط به وجود نیاید.

علیرضا کاملی؛ مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از انتخاب مشاور ایرانی برای انجام مطالعات مهندسی پایه و مسائل دریایی صادرات گاز به عمان در هفته آینده اطلاع داد و گفت: صادرات گاز به عمان نیازمند مذاکره بیشتر است. هیئت عمانی از شرکت های منتخب برای مشاوره بازدید نموده و توانایی های فنی و مهندسی مشاوران منتخب را مورد آنالیز قرار داده است.

البته قیمت گاز صادراتی به عمان نیز هنوز مشخص نشده است. به گفته کاملی قرار است بعد از کارهای مربوط به مطالعات مهندسی و پایه خط لوله دریایی برای صادرات گاز به عمان، دو کشور بر سر چگونگی صادرات گاز و نحوه خرید گاز عمان از ایران با یکدیگر مذاکره نمایند.

به گزارش باتسک، شهریور سال 1392 در حاشیه سفر سلطان قابوس؛ پادشاه عمان به ایران یک یادداشت تفاهم برای صادرات گاز ایران به این کشور امضا شد؛ اواخر همان سال نیز این تفاهم نامه تبدیل به قرارداد شد.

براساس این قرارداد صادرات روزانه 28میلیون مترمکعب گاز ایران به عمان برای 25 سال برنامه ریزی شده و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز 6 میلیارد دلار تخمین زده می گردد.

ایران می تواند از این طریق صادرات گاز خود به عمان به بازارهای پرسود شرق دور که در حال حاضر مقصد اصلی تانکرهای حامل ال.ان.جی. تولیدی عمان است، دست یابد.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 594

به "مشخص مشاور ایرانی خط لوله صادرات گاز کشور به عمان تا هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص مشاور ایرانی خط لوله صادرات گاز کشور به عمان تا هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید