بسته حمایتی شرکت های دانش بنیان در شرایط تحریم ، کوشش برای برطرف مشکل نقل و انتقالات مالی

به گزارش باتسک، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این روزها کشور مشکلات زیادی را تجربه می نماید، گفت: ما برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در شرایط تحریمی برنامه های مفصلی را تدارک دیدیم و درصدد هستم تا در عمر باقی مانده دولت از پتانسیل های نیروی انسانی جوان استفاده کنیم.

بسته حمایتی شرکت های دانش بنیان در شرایط تحریم ، کوشش برای برطرف مشکل نقل و انتقالات مالی

به گزارش خبرنگاران، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه در جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی با اشاره به تحریم های اعمال گردیده علیه کشور خاطر نشان کرد: ما در این زمینه برنامه های مفصلی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان داریم.

وی با بیان اینکه در این حوزه مشکلات نقل و انتقالات مالی برای این شرکت ها وجود دارد، اظهار کرد: ما با بسترهایی که ایجاد کردیم در صدد برطرف چالش نقل و انقالات مالی هستیم ولی در این راستا آنچه که بستر اقتصاد مقاومتی را می سازد نوآوری جوانان مستعد کشور است.

ستاری با اشاره به حوزه فراوری نرم افزارها افزود: محققان جوان کشور فراوریات خوبی در حوزه های نرم افزار داشتند و در هر جا که کشور نیازی داشت این جوانان با فراوریات خود موانع را از سر راه کشور برداشتند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه برنده این رقابت ها جوانان مستعد کشور هستند ابراز امیدواری کرد: شرکت های دانش بنیان بتوانند در شرایط فعلی فعالیت خود را ادامه دهند.

اهمیت صنعت گیاهان دارویی همانند صنعت نفت است

وی با اشاره به صنعت گیاهان دارویی در کشور گفت: اهمیت صنعت گیاهان دارویی همانند صنعت نفت است. در صنعت نفت اقدام به خام فروشی کردیم که دلیل آن نبود فناوری در این صنعت است.

وی با تاکید بر اینکه حوزه گیاهان دارویی نیز وارد عرصه خام فروشی گردیده است، افزود: در هر بخشی که دانش استفاده نگردد متضرر گردیده ایم و این در حالی است که پایه اقتصاد دانش بنیان، تزریق دانش و مشارکت نیروهای انسانی است.

ستاری به وضعیت نیروی انسانی موجود در کشور اشاره نمود و گفت: براساس آمارهای جهانی ایران رتبه های دو تا سه از نظر تعداد نیروهای انسانی جوان را دارد. از این رو در کمتر کشوری می توانیم 33 میلیون جوان ببینیم که بخش قابل توجهی از آنها تحصیلات دانشگاهی دارند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم تزریق نیروهای مستعد جوان در بخش های صنعتی کشور، گفت: ما در این راستا به مدل های موفقی دست یافتیم که قابل توسعه است و کوشش داریم تا در عمر باقی مانده این دولت در این راستا اقدام کنیم.

پول دولتی برای شرکت های دانش بنیان سم است

ستاری با تاکید بر اینکه در حوزه گیاهان دارویی شرکت های دانش بنیان زیادی متولد گردیده اند، افزود: برگزاری جشنواره گیاهان دارویی با حضور شرکت های بخش خصوصی اجرا شده و بسیار خوشحالم که در آن بخش های دولتی حضور ندارند چراکه هر جا که پول دولتی وارد شد موفقیت زیادی حاصل نشد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه پول دولتی برای شرکت های دانش بنیان سم است، اظهار کرد: ماهیت پول دولتی حذف نوآوری است که باید زمینه برای حضور بخش خصوصی فراهم گردد.

وی در عین حال با بیان اینکه این روزها مشکلات زیادی را تجربه خواهیم کرد، افزود: ما باید با همدلی این روزها را پشت سر بگذاریم و تصور من نیز بر آن است که هیچ سدی مانع جوانان با اراده و با انگیزه نخواهد بود.

وی با بیان اینکه با ایجاد شرکت های دانش بنیان فرهنگ جدیدی در حوزه کسب و کارهای نوین ایجاد گردیده است، برگزاری نمایشگاه گیاهان دارویی را نمادی از این فرهنگ دانست.

ستاری با اشاره به ظرفیت های گونه های گیاهان دارویی در کشور، اظهار کرد: به عنوان مثال در استان کهکیلویه و بویراحمد بیش از 2000 گونه گیاه دارویی رویش دارد که ما باید از این پتانسیل بالا استفاده کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد 170 شرکت دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی افزود: ایران جز کشورهایی با تنوع بالای گیاهان دارویی است و می طلبد که مسئولان به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند چراکه شاهد هستیم در جهان سطح زیرکشت گیاهان دارویی رو به افزایش است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 140

به "بسته حمایتی شرکت های دانش بنیان در شرایط تحریم ، کوشش برای برطرف مشکل نقل و انتقالات مالی" امتیاز دهید

1 کاربر به "بسته حمایتی شرکت های دانش بنیان در شرایط تحریم ، کوشش برای برطرف مشکل نقل و انتقالات مالی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته حمایتی شرکت های دانش بنیان در شرایط تحریم ، کوشش برای برطرف مشکل نقل و انتقالات مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید