بحرین، درخواست سازمان های حقوق بشر برای لغو حکم اعدام زندانیان تحت شکنجه

به گزارش باتسک، دو سازمان حقوق بشر از مقامات بحرینی خواستند تا حکم اعدام دو نفر از زندانیان تحت شکنجه این کشور را لغو کنند.

بحرین، درخواست سازمان های حقوق بشر برای لغو حکم اعدام زندانیان تحت شکنجه

به گزارش گروه بین الملل باتسک به نقل از پایگاه خبری خلیج الجدید سازمان دیده بان حقوق بشر و موسسه بحرین برای حقوق بشر و دموکراسی امروز از مقامات بحرینی خواستند تا اجرای حکم اعدام در حق دو مرد را که در معرض شکنجه بودند متوقف کنند.

این درخواست دوسازمان مذکور قبل از صدور حکم پایانی دادگاه تجدید نظر که آخرین دادگاه و راه چاره برای متهمان در بحرین به شمار می آید. مطرح شده است.

دادگاه کیفری بحرین 29 دسامبر 2014 علی موسی و محمد رمضان را طی یک اعتراف گیری تحت شکنجه به اتهام قتل یک پلیس و تروریسم محکوم به اعدام کرد.

در نوامبر 2015 دادگاه تجدید نظر بحرین حکم اعدام این دو فرد را تایید و سپس در اکتبر 2018 بعد از آماده شدن گزارش پزشکی مبنی بر وجود آثار شکنجه در بدن علی موسی لغو کرد.

اما اکنون اخبار حاکی از آن است که این دادگاه در 8 ژانویه 2020 حکم اعدام آنها را بار دیگر بازگردانده است.

از سوی دیگر جو استورک مدیر اجرایی بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر گزارش داد که حکم اعدام علی موسی و رمضان دوبار صادر شده؛ درحالی که مدارک موثقی مبنی بر اعتراف گیری از آنها تحت شکنجه وجود دارد.

وی اعلام کرد که این حکم به معنای محکومیت سیستم قضایی کیفری در بحرین بوده و همچنین از دادگاه تجدید نظر خواست تا فرصت را برای اصلاح این اشتباه و لغو حکم اعدام دو فرد مذکور از دست ندهد.

نیروهای امنیتی بحرین علی موسی (33 سال) را در 21 فوریه 2014 و محمد رمضان (37 ساله) را در 18 فوریه 2014 به اتهام قتل یک پلیس و تروریسم دستگیر کردند.

این دو مرد اظهار داشتند که عناصر اداره کل تحقیقات و شواهد جنایی بحرین٬ آنها را شکنجه و تحت تجاوز جنسی قرار داده اند.

محققان پرونده این دو زندانی مدعی هستند که گزارش های مربوط به شکنجه زندانیان مذکور همچنان در دست بررسی قرار گرفته است؛ اما آنها در 23 ژانویه 2020 شخصا به خانواده هایشان خبر دادند که تحقیقات تعطیل و همه چیز به دادگاه سپرده شده است.

طبق گزارش موسسه بحرین برای حقوق بشر و دموکراسی٬ هشت نفر از محکومین در بحرین بعد از اینکه تمام مراحل قانونی برای صدور حکم آنها نصفه و نیمه اجرا شده٬ در معرض اعدام قریب الوقوع هستند.

سازمان دیده بان حقوق بشر بیان نمود که مجازات اعدام در هرشرایطی وحشتناک است. این سازمان از هم پیمانان بحرین از جمله در انگلیس خواست تا مقامات بحرینی را برای لغو اجرای حکم اعدام این افراد تحت فشار قرار داده٬ یا اینکه از آنها بخواهند اجازه انجام تحقیقات مستقل در خصوص شکنجه موسی و رمضان را به کارشناسان سازمان ملل بدهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1362

به "بحرین، درخواست سازمان های حقوق بشر برای لغو حکم اعدام زندانیان تحت شکنجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحرین، درخواست سازمان های حقوق بشر برای لغو حکم اعدام زندانیان تحت شکنجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید