اولین آزمون زیرمداری سامانه انتقال مداری با موفقیت انجام شد

به گزارش باتسک، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، رحیم احسانی رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی، با اعلام این خبر گفت: با توجه به مأموریت بلوک انتقال مداری سامان 1 مبنی بر افزایش ارتفاع ماهواره های فضایی، زیرسیستم های مختلفی از جمله موتورهای آرش برای رسیدن به این هدف پیشرفته است. به همین دلیل، بعد از انجام آزمون های پیروز کیفی زیرسیستم ها، این زیرسیستم ها باید در محیط عملیاتی و در شرایط تجمیع یافته مورد آزمون قرار گیرند تا اطمینان لازم برای پیروزیت مأموریت های انتقال مداری حاصل گردد. از این رو، آزمون های زیرمداری برای کسب اطمینان از این امر تعریف شد.

اولین آزمون زیرمداری سامانه انتقال مداری با موفقیت انجام شد

وی اضافه نمود: اولین آزمونی که با هدف کسب اطمینان از عملکرد سامانه انتقال مداری در فاز موتور روشن تعریف شده است، با پیروزیت انجام شد و بر اساس نتایج این آزمون، از پایداری شرایط سامانه در کل راستا انتقال، اطمینان حاصل شد.

رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی توضیح داد: در جریان این آزمون فرآیند پرتاب سامانه، اسپین، روشن شدن موتور اصلی و روشن شدن موتورهای دی اسپین مورد آزمایش و صحت سنجی نهاده شد.

وی از آزمون زیرمداری دوم که در برنامه آینده واقع شده است اطلاع داد و تشریح کرد: مابقی فازهای عملکرد سامانه انتقال در مدار شامل ارتباط گیری، مشخص و کنترل شرایط، جدایش و… به زودی مورد آزمون قرار خواهند گرفت. پس از اتمام و انجام پیروز این آزمون های زیرمداری، از عملکرد سامانه بلوک انتقال مداری سامان به منظور انجام مأموریت اصلی خود مبنی بر انتقال ماهواره از ارتفاعات پایین به مدارهای بالاتر GEO، بین سیاره ای و… اطمینان حاصل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 2308

به "اولین آزمون زیرمداری سامانه انتقال مداری با موفقیت انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین آزمون زیرمداری سامانه انتقال مداری با موفقیت انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید